Zespoły muzyczne

Biografia Indios Bravos historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Szczecin
  • Gatunek: Reggae
Ocena:

Korzenie Indios Bravos sięgają 1996 roku. Wtedy na targach muzycznych w katowickim Spodku Piotr Banach zauważył początkującego wokalistę, Piotra "Gutka" Gutkowskiego. Pierwszy z nich grał na gitarze w będącym wtedy u szczytu popularności zespole Hey, drugi natomiast, wówczas 16-letni przyszły wokalista Indios Bravos, śpiewał w grupie Overmind, która zajmowała się coverami.


Banach, urodzony 5 marca 1965 roku w Szczecinie, przed rozpoczęciem kariery z Hey związany był z licznymi zespołami grającymi reggae, m.in. Kryterium i Grass. Kilka utworów tego ostatniego znalazło się w repertuarze Indios Bravos. Gutek natomiast, urodzony 29 marca 1979 roku w Katowicach, pierwsze kroki muzyczne stawiał w środowisku hiphopowym. Do liceum chodził wspólnie z Joką, AbradAbem, JaJonaszem ( Kaliber 44). Poznał także Magika i Fokusa, założycieli Paktofoniki, którzy zaprosili go do nagrania wokali do utworu "Ja to ja" na ich pierwszą płytę. Gościnnie występował też w utworach innych wykonawców. Od pozostałych twórców tego nurtu odróżnia go sposób śpiewania, bardziej melodyjny, odchodzący od tradycyjnego rapowania. 

W Indios Bravos Gutek całkowicie porzucił rap na rzecz normalnego śpiewu. Przez pewien czas uczęszczał nawet do Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednak zbyt dużo nacisk kładziono tam na jazz, co nie spełniało oczekiwań początkującego muzyka. W efekcie Gutek rzucił studia i zaczął uczyć się na własną rękę. 

Choć w Spodku nie zamienili ze sobą ani słowa, już niewiele później rozpoczęli regularną współpracę. W maju 1999 roku wydali pierwszą płytę pod szyldem Banach & Indios Bravos, zatytułowaną "Part One". Pracowali nad nią dwa lata w warszawskim mieszkaniu Banacha, w warunkach niemalże partyzanckich, z gospodarzem w roli kompozytora, multiinstrumentalisty i realizatora dźwięku oraz Gutkiem jako wokalistą i autorem tekstów. Ta swoboda w działaniu miała być chwilą odreagowania stresów związanych z pracą przy płytach Hey i całą medialną wrzawą spowodowaną sukcesami tego zespołu. 

Do wydania krążka w znacznym stopniu przyczynił się Kuba Wojewódzki, które specjalnie w tym celu powołał do życia niezależną wytwórnię Pałac Kultury. Chociaż płyta nie trafiła do masowej dystrybucji, jej nakład został szybko wyczerpany i dzisiaj uznawana jest za swego rodzaju "białego kruka". 

Nazwę dla zespołu zaczerpnięto z historii kontynentu amerykańskiego. Hiszpanie nazywali w ten sposób Indian, którzy najdłużej bronili się przed europejskimi najeźdźcami, uciekając wysoko w góry i nie godząc się na podpisywanie żadnych umów czy paktów. Termin ten dobrze oddaje także sposób myślenia i filozofię tworzenia muzyki przez Piotra Banacha: odrzucenie możliwości współpracy z wielkimi wytwórniami, praca tylko i wyłącznie na własnych warunkach, zgodnie ze swoimi zamierzeniami i aspiracjami. 

Od początku współpracy między Banachem i Gutkiem wytworzyła się zależność mistrz-uczeń. Młody hiphopowiec z Katowic jest 14 lat młodszy od swojego kolegi. Jak sam przyznaje, to jemu zawdzięcza najwięcej, w tym wprowadzenie do muzyki reggae. 

Chociaż tytuł pierwszego krążka zapowiadał początek dłuższej historii, drogi obu członków zespołu rozeszły się. Gutek wrócił do hip-hopu i skupił się na swoim solowym projekcie Mustafarai. Banach natomiast na dobre rozstał się z zespołem Hey i postanowił podróżować po świecie. Przez ponad pół roku mieszkał w Paryżu, odwiedził też Grecję i Japonię. W odkrywaniu świata towarzyszyła mu Magda "Dziun" Ciećka, która później wspomogła go wokalnie, wspólnie z Gutkiem i Alą Janosz, na solowej płycie "Wu-wei". 

Trzy lata po debiucie, Indios Bravos rozpoczęli prace nad drugą płytą. Podobnie jak za pierwszym razem, teraz także zrezygnowano z wielkich, profesjonalnych studiów nagrań. "Mental Revolution", bo tak nazywał się krążek, ukazał się ostatecznie w 2004 roku. Podobnie jak na pierwszej płycie można było usłyszeć przekaz filozofii Wschodu i buddyzmu zen. Tytułowa "mentalna rewolucja" to przekaz, z jakim zespół stara się dotrzeć do swoich słuchaczy. To walka z własnym ego, pogodzenie się ze światem i z samym sobą, aby poczuć się szczęśliwym, z tym co jest, a nie nieszczęśliwym z powodu tego, czego nie ma. 

W tym samym czasie prace duetu przerodziły się z projektu czysto studyjnego w regularnie koncertujący zespół. Na scenie Gutka i Banacha wspomagają Krzysztof Sak (gitara), Ryszard Łabul (gitara basowa), Przemek Filipkowski (instrumenty klawiszowe) i Tomasz Kubik (instrumenty perkusyjne). W 2007 roku dwaj ostatni zostali zastąpieni przez Marcina Łuczyńskiego i Lecha Grochalę. Decydujący głos w zespole mają jednak w dalszym ciągu jego założyciele, do nich należy cała warstwa kompozycyjno-tekstowa. 

"Peace!", trzecia płyta zespołu, wychodziła poza ramy klasycznego reagge. Słychać na niej wpływy zarówno jazzu, bluesa, jak i klasycznego rocka. Taka stylistyczna mieszanka to wynik muzycznych poszukiwań Banacha, który wśród swoich inspiracji wymienia zarówno klasyczne zespoły reagge z Jamajki, jak i artystów związanych z nurtem psychodelii przełomu lat 60. i 70. 

W 2007 roku Indios Bravos, wspólnie z zespołem Coma, zdobyli Złotego Bączka, nagrodę dla najlepszego zespołu na Przystanku Woodstock. 

Indios Bravos są często wspierani na koncertach przez zaprzyjaźniony zespół Ayuastan Wanin Chikana Wacisa, grupę artystyczną z Jaworzna prezentującą kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki, która ubarwia ich muzykę pokazami tradycyjnych tańców indiańskich. 

Na przestrzeni lat z zespołem współpracowali m.in. Andrzej Smolik, Alicja Janosz, znany z Brygady Kryzys i Izraela Tomek Lipiński oraz Magda "Dziun" Ciećka. ich muzykę pokazami tradycyjnych tańców indiańskich.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Indios Bravos. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Jatata
Jatata Indios Bravos
Premiera: 2013-10-18
Ocena:
Indios Bravos
Indios Bravos Indios Bravos
Premiera: 2009-03-13
Ocena:
On Stage
On Stage Indios Bravos
Premiera: 2009-01-01
Ocena:
Przystanek Woodstock
Przystanek Woodstock Indios Bravos
Premiera: 2007-12-17
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!