Zespoły muzyczne

Biografia Homo Twist historia, o zespole

  • Data założenia: 1993
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Kraków
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Homo Twist powstał na początku lat 90. w Krakowie z inicjatywy Maćka Maleńczuka, który po wielu latach grania na ulicy, a także krótkim epizodzie w Püdelsach, postanowił założyć własny autorski projekt. Początkowo Homo Twist występował jako trio a w składzie znaleźli się Leszek "Miarka" Kowal - gitara basowa i Grzegorz Schneider - perkusja.


- Homo Twist, to zespół, z którym przed laty zaczynałem przygodę z profesjonalnym graniem, to przede wszystkim inteligentne teksty i mocna muzyka - wyjaśnił Maleńczuk w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska. 

- Coraz mocniejsza. Rzecz właściwie niszowa, ale bardzo moja. Bo dla mnie sens grania muzyki zamyka się w trzech punktach: to, co robię, musi być dobre estetyczne, ciekawe poznawczo a przede wszystkim musi dawać słuchaczom specyficzne wibracje. I właśnie Homo Twist to wszystko ma. 

Artyści tworzący grupę byli przede wszystkim kojarzeni byli ze środowiskiem jazzowym. Pod koniec 1993 roku muzycy nagrali płytę "Cały ten seks", która ujrzała światło dzienne w pierwszej połowie 1994 roku. Autorem wszystkich tekstów i kompozycji był Maleńczuk. Wiele z nich pochodziło jeszcze z czasów, gdy muzyk grał na ulicy, między innymi: "Miasto Kraków", "Ach proszę pani" czy "Narkomanka". Płyta ukazała się nakładem krakowskiej wytwórni Music Corner Records. 

Po nagraniu pierwszej płyty skład grupy uległ poważnym zmianom. Homo Twist opuścili Kowal i Schneider, a dołączyli Piotr Dariusz Adamczyk lepiej znany jako "Franz Dreadhunter" - gitara basowa i Artur Hajdasz - instrumenty perkusyjne. W takim też zestawieniu grupa wystąpiła podczas koncertu rockowego Opole '95 i nagrała drugą płytę. Album zatytułowany "Homo Twist" powstał w krakowskim studiu Grelkom w 1995 roku a ukazał się w połowie 1996 roku. Charakteryzował się ciężkim i niekiedy mrocznym graniem, a poza własną twórczością, Maleńczuk sięgnął po teksty Kamana i Emily Dickinson. Z "Homo Twist" pochodzi pierwszy przebój zespołu, "Populares Uber Alles". Na płycie pojawili się goście, a wśród nich byli między innymi: Wojciech Waglewski, Rafał Kwaśniewski oraz Andrzej "Pudel" Bieniasz. Bardzo ciekawie zaprojektowano okładkę, która składa się z sześciu wymienialnych kartek przypominających karty do Tarota. W konsekwencji zespół otrzymał w sumie aż pięć nominacji do nagród Fryderyki '96. Album jest bez wątpienia jednym z najważniejszych w historii polskiego rocka. 

Po wielu sukcesach i bardzo udanej trasie koncertowej na jesieni 1996 skład zespołu opuścił Franz Dreadhunter, który poświęcił się grze w Püdelsach i reaktywowanym Tilcie 2000. Jego miejsce zajął Olaf Deriglassof znany z Dzieci Kapitana Klossa i Apteki. Zespół rozpoczął pracę nad trzecim albumem. 

Płyta zatytułowana "Moniti Revan" została nagrana w studiu S4 Polskiego Radia w Warszawie i ujrzała światło dzienne w 1997 roku. Nowe wydawnictwo promowały dwa single - "Irma Tine Var" i "Twist Again", do którego nakręcono teledysk. Ponadto dużą popularnością cieszył się utwór "Bema pamięci żałobny rapsod", pochodzący z repertuaru Czesława Niemena. W 1999 roku nagranie to zostało dołączone do miesięczna "Machina" i znalazło się na popularnej płycie zatytułowanej "Polska Młodzież Śpiewa Polskie Piosenki 3". Co ciekawe na "Moniti Revan" w kilku utworach Maleńczuk zaśpiewał w wymyślonym przez siebie języku.

W 2000 roku Maleńczuk chcą skupić się na innych projektach; karierze solowej i Püdelsach, postanowił rozwiązać zespół. Jeszcze w tym samym roku Homo Twist wyruszył w pożegnalną trasę koncertową, czego efektem była wydana dwa lata później płyta zatytułowana "Live After Death", która zawierała materiał nagrany w większości podczas występu w bydgoskim klubie "Mózg". 

W 2004 roku zespół niespodziewanie powrócił ponownie na scenę. Tym razem w nowym, niekiedy zaskakującym składzie. Oprócz Maleńczuka utworzyli go: Tomek Dominik - perkusja, Kuba Rutkowski - perkusja elektroniczna oraz Piotr Lewicki - instrumenty klawiszowe, a także Tomasz "Titus" Pukacki lider zespołu Acid Drinkers. - Titus pasuje mi do załogi, jego romans z ciemną stroną jest powszechnie znany- powiedział Maleńczuk w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Musiałem go ratować, bo mu się zespół przecież anieli, co chwila kolejny muzyk na anielską stronę przechodzi. Chciałem mieć basistę na pewnym poziomie. Wielu takich muzyków nie ma. To tak, jakbym miał Janerkę na basie. Być może dopiero teraz nauczyliśmy się ze sobą grać. Rozwijaliśmy się każdy w obrębie swojego gatunku, nie mając styczności z innymi muzykami. Gdybyśmy spotkali się 10 lat temu, to pewnie każdy grałby w innym rytmie. Titus musiał się zorientować, co ja gram, a ja musiałem się zorientować, czym jest tak naprawdę metal. 

W tym składzie zespół nagrał płytę zatytułowaną "Demonologic", która nakładem Metal Mind Records ukazała się w 2005 roku. To bez wątpienia najostrzejszy i najmroczniejszy materiał w dorobku Maleńczuka. - Płyta jest kontynuacją "Moniti Revan" - wyjaśniał Maleńczuk w wywiadzie dla portalu Miasto Muzyki. - Wciąż jest to granie riffowe, momentami metalowe. Oczywiście w moim przypadku od romantycznego tekstu nie ma ucieczki. Ale metal jest romantyczny. Powiem tak - to jest metal, ale to nie jest metal. To jest rock, ale to nie jest rock. To jest jazz, ale to nie jest jazz. Najbardziej piosenkowo i przystępnie wypada tutaj cover Breakoutu "Oni zaraz przyjdą tu". Ponadto Maleńczuk eksperymentuje z jazzem i funkiem. Krytycy podkreślali, że to najbardziej awangardowa płyta w dorobku Homo Twist. 

W maju 2007 roku z zespołu odszedł Titus, a jego miejsce ponownie zajął Olaf Deriglasoff. W marcu 2008 roku do sklepów trafiła płyta zatytułowana "Matematyk". Poza podstawowym składem w jej nagraniach wzięła udział czołówka polskiego rocka, m.in: Jan Borysewicz - gitara, Antoni "Ziut" Gralak - trąbka oraz Dariusz Kozakiewicz - gitara. Podobnie jak poprzednie i ta utrzymana była w rockowym, mrocznym klimacie. Płyta promowana była na kilkunastu koncertach w kraju, w tym Homo Twist wystąpił na OFF Festiwalu w Mysłowicach oraz na Breakout Festival w Cieszanowie. Poza tym zespół zagrał dwukrotnie w Irlandii. Pierwszy koncert odbył się w Cork, a drugi w Dublinie. 

Zespół Homo Twist wziął udział w akcji i był gwiazdą szóstego Najmniejszego Koncertu Świata Radia Roxy FM. Impreza odbyła się 28 kwietnia 2008 roku i uczestniczyło w niej tylko dziesięciu słuchaczy stacji, wyłonionych drogą konkursową. 

Ostatni koncert zespołu odbył się 24 stycznia 2009 w zabrzańskim klubie "Wiatrak". Dnia 1 kwietnia 2009 roku agencja 2XM opiekująca się Homo Twist podała informację o zawieszeniu działalności zespołu. Odwołana została również krótka trasa obejmująca dwa irlandzkie i trzy polskie miasta.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Homo Twist. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Matematyk
Matematyk Homo Twist
Premiera: 2008
Ocena:
Demonologic
Demonologic Homo Twist
Premiera: 2005
Ocena:
Live after death
Live after death Homo Twist
Premiera: 2002
Ocena:
Moniti Revan
Moniti Revan Homo Twist
Premiera: 1997
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!