Zespoły muzyczne

Biografia Habakuk historia, o zespole

  • Data założenia: 1990
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Częstochowa
  • Gatunek: Reggae
Ocena:

Habakuk to zespół grający muzykę z okolic reggae, powstały w 1990 roku w Częstochowie. Został powołany przez muzyków dwóch kapel, Engaddi oraz Samuel, których członkowie często wspólnie jamowali. Trzon grupy, roboczo nazwanej THC Habakuk (w niedalekiej przyszłości pozbyto się pierwszego członu), na początku tworzyła piątka muzyków.


Byli to: Wojciech "Broda" Turbiarz (gitara, głos), Jacek Karolewski (te same funkcje), Mariusz Karolewski (bas), Irena Toborek (głos) oraz Paweł "Smerda" Derda (instrumenty klawiszowe). Poza nimi, przez skład w tamtym okresie przewinęła się dosyć spora liczba osób, głównie perkusistów. W 1991 roku poszerzył się on jeszcze o sekcję dętą: Wojtka Kowalskiego (saxofon) i Piotra "Fi" Hutnyego (trąbka) oraz Artura Szumlasa (dub master), zajmującego się później tekstami, a także wszystkimi graficznymi aspektami związanymi z formacją, jak okładki czy plakaty. W takiej konfiguracji rozpoczęto występy, które miały miejsce w różnych miejscach Polski, a także za granicą - m.in. w Berlinie na festiwalu Arts & Culture. Mimo, że kariera mogłoby się wydawać zaczęła nabierać tempa (wydano kasetę demo zatytułowaną "Party" będącą zapisem jednej z imprez w częstochowskim radiu studenckim), w 1993 roku Habakuk zawiesił działalność (tylko koncertową), chcąc odnaleźć nową tożsamość, zarówno pod względem personalnym jak i artystycznym. 

W 1994 roku kapela powróciła z odświeżonym brzmieniem, które zostało poszerzone o elementy bardziej rockowe. Od tej pory skład stanowili Wojciech "Broda" Turbiarz (gitara, głos), Paweł "Smerda" Derda (gitara), Wojciech Cyndecki (bas), Dominik Ludwin (perkusja), Andrzej "Hary" Łozowski (instrumenty perkusyjne) oraz Artur Szumlas (odpowiedzialny za sztukę ulotną oraz toasty, jak można dowiedzieć się z oficjalnej biografii częstochowian). W następnych latach poza kolejnymi zawirowaniami personalnymi i kilkoma kasetami demo na koncie, zespół koncertował z powodzeniem. W 1999 roku doszło w końcu do upragnionego przełomu. W katowickim Cyber Studio rozpoczęto rejestrację materiału na pierwszy krążek grupy (tradycyjnie nagrany w troszeczkę odświeżonej konfiguracji). Ukazał się on pod tytułem "Mniam! Mniam! REGE" w marcu tego samego roku, w ramach wytwórni W Moich Oczach. Wypełniło go dwanaście utworów, w stylu określanym przez muzyków jako Ruts Rock Trans Rege. Wydawnictwo cieszyło się pochlebnymi recenzjami, co przełożyło się w krótkim czasie na sporą liczbę propozycji koncertowych. Jeszcze w tym samym roku Habakuk wystąpił na kilku festiwalach muzycznych, w tym na Tam gdzie biją źródła, który odbył się na Równicy w Ustroniu (był on transmitowany przez Program II Telewizji Polskiej). W 2000 roku zespół obchodził dziesięciolecie istnienia, uczczone wydaniem kompilacji "Rub Pulse", zawierającej utwory zarejestrowane dla częstochowskiego studia Radioaktywni w latach 1996-2000. Płyta zdobyła uznanie wśród krytyków, między innymi Gazety Wyborczej, która określiła formację jako nadzieję polskiej muzyki rozrywkowej. W przeciągu najbliższych miesięcy Habakuk występował z takimi wykonawcami jak Maleo Reggae Rockers czy Daab oraz zaliczył udział na Przystanku Woodstock przed 250 tysięczną publicznością. Pod koniec 2002 roku ukazało się trzecie dzieło grupy, "Muzyka Słowo Liczba Kolor", gościnnie zagrali na nim Antoni Ziut Gralak, Mateusz Pospieszalski oraz Ania Patynek. Dzieło promowane było przez wideoklip do utworu "Wrażenia". W późniejszym okresie muzycy odbyli wspólną trasę koncertową "Punky Reggae Party" z kapelami Farben Lehre oraz Proletaryatem. 

W 2005 roku ukazał się winylowy krążek "Hub-a-dub", na który trafiły remixy sześciu utworów formacji, dokonane przez zaprzyjaźnionych artystów (między innymi Activatora i Adama Celińskiego). Trzeba podkreślić, że było to wydawnictwo stricte okazjonalne - wytłoczono zaledwie 500 egzemplarzy. Jeszcze w tym samym roku (dokładnie w Mikołajki), ku uciesze fanów, na rynek trafił premierowy materiał "4 life". Na płycie pojawiło się tym razem kilkoro gości, w tym Muniek Staszczyk, znany z zespołu T.Love (udziela się on wokalnie w piosence "Miasto"). Pojawienie się płyty na rynku poprzedzone było singlem "Życia rytm", a całość promowały aż trzy wideoklipy (do utworów "Zostanę Politykiem", "Kto" oraz "Dobry Riddim"). W następnym roku zespół dał występ w studiu im. Agnieszki Osieckiej, III Programu Polskiego Radia, a w 2007 pokazał się m.in. po raz kolejny na Przystanku Woodstock, na mysłowickim Off Festiwalu oraz, co najważniejsze, na słynnym brytyjskim festiwalu Glastonbury (był to pierwszy raz, kiedy pojawił się na nim polski wykonawca). W mniej więcej tym samym okresie doszło do współpracy z Mikiem Dreadem (znanym jamajskim piosenkarzem i producentem). Muzycy gościli go w częstochowskim studio, a także nagrali z nim dwa kawałki. 

W tym samym roku ukazał się kolejny album "A Ty Siej" (tym razem wydany pod szyldem dużego koncernu Pomaton EMI), który został nagrany w hołdzie zmarłemu w 2004 roku Jackowi Kaczmarskiemu (pojawił się dokładnie w jego 50. urodziny). Znalazło się na nim 13 piosenek pochodzących z repertuaru legendarnego barda Solidarności, w tym niezapomniane "Mury". Naturalnie, całość została zinterpretowana dosyć swobodnie, w klasycznej dla formacji stylistyce reggae. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Paweł Potoroczyn (był on wcześniej odpowiedzialny za takie płyty jak "Makowicz vs. Możdżer At The Carnegie Hall" oraz "Republique - Kwartet Śląski gra Ciechowskiego"). W trwających ponad pół roku nagraniach, muzyków wspomogło wielu wykonawców, w tym Patrycja Kaczmarska, córka wspomnianego artysty. W 2008 roku Habakuk obchodził "osiemnastkę" i zagrał jubileuszowy show w Grudziądzu i od tamtej pory z powodzeniem kontynuuję swoją działalność. Obecnie uchodzi za jednego z najważniejszych przedstawicieli sceny reggae w Polsce. 

W czasie niemal dwudziestoletniej kariery grupa dała kilkaset koncertów, z czego 400 w przeciągu zaledwie pięciu lat. Jej materiał poza wymienionymi płytami autorskimi, trafił także na niezliczoną wręcz liczbę składanek, między innymi na "Regg'in Europe" - kompilacja europejskich zespołów reggae.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Habakuk. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Regrowth
Regrowth Habakuk
Premiera: 2015-06-05
Ocena:
Sztuka Ulotna
Sztuka Ulotna Habakuk
Premiera: 2011-03-21
Ocena:
Family Front
Family Front Habakuk
Premiera: 2008
Ocena:
A Ty siej
A Ty siej Habakuk
Premiera: 2007
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!