Zespoły muzyczne

Biografia Elektryczne Gitary historia, o zespole

  • Data założenia: 1990
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Elektryczne Gitary - polska grupa rockowa założona przez Kubę Sienkiewicza. Mimo że oficjalny początek grupy to rok 1989, historia zespołu Elektryczne Gitary (czy też prehistoria, jak można przeczytać na ich stronie internetowej) rozpoczęła się już w drugiej połowie lat 70.


Wtedy to Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz założyli zespół SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych) i skomponowali piosenki "Dziki" (1978) oraz "Tatusia" (1979), które czekały kilkanaście lat, zanim usłyszała je cała Polska. Z początkowego okresu działalności SPIARDL pochodzą również takie utwory, jak "Trzecia Macocha" czy "Głowy L.". Zanim trafiły one na pierwsze płyty Elektrycznych Gitar, były wykonywane głównie w domu na gitarach akustycznych i nagrywane na magnetofonie szpulowym. 

W latach 1987-89 Sienkiewicz (śpiew, gitara) i Łojek (gitara basowa) tworzyli dwie piąte zespołu Miasto, który miał w swoim repertuarze m.in. piosenki "Widmo" i "Człowiek z liściem". W tym samym czasie działała formacja Elektryczne Gitary, złożona z członków Miasta, jednak bez Sienkiewicza. Wokalista dołączył do niej w 1989 roku, przejmując rolę lidera, co stanowiło oficjalny początek Elektrycznych Gitar. 

- Po latach grania w piwnicy dojrzeliśmy do tego, by występować oficjalnie, a okoliczności zaczęły temu sprzyjać. Jednocześnie byłem przekonany o wartości repertuaru, wiedziałem, że jest to coś nowego, innego i pamiętam radość, jaka towarzyszyła możliwości zakomunikowania o tym ludziom - wspominał Piotr Łojek. 

Obok Sienkiewicza i Łojka w pierwszym składzie znaleźli się gitarzysta Rafał Kwaśniewski i perkusista Marek Kanclerz. Pierwszy koncert zespół zagrał 10 maja 1990 roku w warszawskim klubie Hybrydy, a w 1991 w nowo powstałych rozgłośniach radiowych królowały piosenki "Włosy" i "Jestem z miasta", które trafiły na debiutancki album "Wielka radość" wydany rok później. Płyta była prawdziwą kopalnią hitów. Oprócz wspomnianych utworów zawiera takie przeboje, jak "Przewróciło się", "Człowiek z liściem", "Wytrąciłaś", "Żądze", "Głowy L. do obrazu Salvadore Dali" i "Koniec". Jeszcze przed sesją nagraniową grupę opuścił Marek Kanclerz i muzycy, z braku czasu na poszukiwanie nowego bębniarza, użyli automatu perkusyjnego. Grę Kanclerza słychać tylko we "Włosach", zarejestrowanych wcześniej. W tym czasie do formacji dołączył basista Tomasz Grochowalski, a Piotr Łojek, który dotychczas grał na basie, został klawiszowcem. 

Teksty piosenek Elektrycznych Gitar są czasem ironiczne i prześmiewcze, innym razem bardziej refleksyjne. - Ktoś nawet powiedział: "rock filozoficzny", ja widzę w tym raczej obserwację socjologiczną - tłumaczył Łojek. - Ale dla wielu osób Elektryczne Gitary to zespół jajcarski, odbierany na podstawie szlagwortów, bez wgłębiania się w zawiłości tekstów i pewnie tak zostanie. 

Następny krążek, "A ty co" (1993), przyniósł kolejne hity - "Nie pij Piotrek", "Dzieci" i "Tatusia". W 1994 roku za perkusją zasiadł muzyk Warszawskiej Opery Kameralnej Jarosław Kopeć, z którym zespół nagrał albumy "Huśtawki", "Chałtury" oraz "Na krzywy ryj". Piosenki z tego ostatniego, obok trzech nowych utworów, trafiły w 1997 roku na ścieżkę dźwiękową do filmu "Kiler" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Grupa stworzyła również muzykę do kontynuacji "Kilera" - "Kilerów 2-óch" (1999) oraz do obrazu Jacka Bromskiego "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002). 

Pierwsza koncertowa płyta, "Chałtury", została zarejestrowana podczas dwóch warszawskich koncertów w 1995 i 1996 roku. Wiąże się z nią pewna anegdota, której bohaterem jest Piotr Łojek. - Na pierwszy koncert spóźniłem się, bo kupowałem piwo w sklepie i wszedłem na scenę, jak już leciał numer - opowiadał współzałożyciel kapeli. - Koledzy nie poczekali. 

Od czasu "Chałtur" Elektryczne Gitary ponownie stały się kwintetem - do zespołu powrócił saksofonista i flecista Aleksander Korecki, który brał udział w nagraniach pierwszego albumu. Skład grupy ustabilizował się po tym, jak rolę perkusisty przejął Leon Paduch. 

W roku 2000 na półki sklepowe trafiło podwójne wydawnictwo "Słodka maska". Na pierwszym dysku znalazły się premierowe kompozycje studyjne, a także mało znane utwory Kazimierza Grześkowiaka, drugi wypełniły nagrania koncertowe. Zestaw promowała piosenka "Nowa gwiazda", jednak telewizja publiczna nie chciała emitować teledysku z powodu nawiązań do kampanii prezydenckiej. - Główną treścią klipu jest to, że nieważne, co mówisz, ludzie i tak wybiorą według wyglądu czy innego widzimisię - wyjaśniał Łojek. - Traktuje więc bardziej o wyborcach niż o wybieranych. Jednak, jak mówił Kuba Sienkiewicz, redaktorzy bali się, że nadając go, ściągną na siebie represje. 

W pierwszej dekadzie XXI wieku zainteresowanie Elektrycznymi Gitarami znacznie spadło, przynajmniej jeśli patrzeć z perspektywy mediów. Zespół nie wylansował ani jednego utworu na miarę hitów z lat 90. - Najwięcej występów moich i Elektrycznych Gitar to imprezy zamknięte dla firm - zdradził Sienkiewicz. - Klienci ci sami sobie nas wybierają. Zatem media swoje, a ludzie swoje - pamiętają nas i chcą się bawić przy tych piosenkach. 

W 2005 roku ukazał się materiał "Muzyczna maczuga". Są to nagrane na żywo przeróbki znanych utworów, m.in. "Smoke On The Water" z repertuaru Deep Purple (w polskiej wersji "Dym jest na maksa") "Joe le Taxi" Vanessy Paradis ("Taksówkarz warszawski"), wariacje na temat kompozycji Zbigniewa Preisnera "Requiem dla mojego przyjaciela" ("Reksiem w przyjaciela") czy fragment soundtracku z filmu "Tańczący z wilkami" ("Tańczący z drinkami"). 

Czerwiec 2009 to premiera kolejnej koncertowej płyty Elektrycznych Gitar wydanej z okazji 20-lecia grupy. Na albumie, zatytułowanym "Antena", znalazły się utwory zarejestrowane podczas kilku koncertów w rozgłośniach Polskiego Radia, m.in. w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie z udziałem gości specjalnych: Małgorzaty Walewskiej, Jacka Kleyffa, Mirosława Jędrasa oraz sekcji dętej zespołu DAAB. Oprócz znanych piosenek pojawiło się też kilka zupełnie nowych. 

Równolegle do płyt Elektrycznych Gitar ukazywały się solowe albumy Kuby Sienkiewicza. Wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor, a także wiceprezes rady programowej rozgłośni Radio dla Ciebie w latach 2002-2006, pracuje równocześnie jako neurolog. W 1995 roku uzyskał stopień doktora medycyny i został członkiem stowarzyszenia Movement Disorder Society. Jest autorem poradnika dla osób z chorobą Parkinsona.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Elektryczne Gitary. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Nic mnie nie rusza
Nic mnie nie rusza Elektryczne Gitary
Premiera: 2012-03-20
Ocena:
Atomistyka
Atomistyka Elektryczne Gitary
Premiera: 2006
Ocena:
Kariera Nikosia Dyzmy
Kariera Nikosia Dyzmy Elektryczne Gitary
Premiera: 2002
Ocena:
Słodka Maska
Słodka Maska Elektryczne Gitary
Premiera: 2000
Ocena:
Polecamy
Zobacz również