Zespoły muzyczne

Biografia Dubska historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Gatunek: Reggae
Ocena:

Dubska to jeden z czołowych polskich zespołów reggae. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku. W ich repertuarze obok witalnych, przebojowych piosenek znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze. Zespół Dubska wydał w sumie 6 płyt, z czego trzy pierwsze ukazały się „półoficjalnie” i były do nabycia tylko na koncertach.


W 2005 roku ukazała się pierwsza oficjalna płyta, zatytułowana po prostu „Dubska”. Od tego momentu regularnie powiększało się grono miłośników bydgoskiego zespołu, a Dubska z kapeli o lokalnej popularności stało się grupą znaną miłośnikom reggae w całym kraju. Zespół umocnił swoja pozycję po wydaniu w 2006 roku albumu „Avokado”. Piosenki z tej płyty były grane w wielu stacjach radiowych a tytułowe „Avokado” przez 3 miesiące nie opuściło prestiżowej listy przebojów „Trójki”. Trzy piosenki z tej płyty były regularnie emitowane w Radio Bis i lokalnych oddziałach polskiego radia: „Avokado”, „Johny”, „Życie na streecie”. 

Dubska to jedyny zespół z Polski, który nagrał płytę po rosyjsku. Płyta „Dubska Division” to dziecko, które zrodziło się z przyjaźni między muzykami bydgoskiego zespołu a Gerą Moralesem, zwanym ojcem rosyjskiego reggae, liderem kultowej rosyjskiej grupy reggae – Jah Division. Projekt Dubska Division zagrał w Polsce kilkanaście koncertów w tym koncert na głównej scenie Przystanku Woodstock, gdzie wystąpił jako jedna z gwiazd tej imprezy w 2007 roku. 

Grupa jest znana z rewelacyjnych koncertów. Ma za sobą występy na wszystkich liczących się festiwalach w Polsce, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festiwal, Winter Reggae, Reggae na Piaskach, Reggae nad Wartą, czy Reggaeland. Dwukrotnie zespół wystąpił na głównej scenie Przystanku Woodstock. Dubska koncertowali również w Niemczech, Grecji, Czechach i dwukrotnie w Rosji, w tym koncert na festiwalu Nashestve, największej plenerowej imprezie w Federacji Rosyjskiej. 

Jesienią 2008 roku zespół wyruszył w trasę koncertową z zespołem Cała Góra Barwinków. Trasa nosiła nazwę „Kumple on Tour” i składało się na nią około 30 koncertów w całym kraju. Hymnem tej trasy stała się piosenka „Kumple”, która ukazała się na singlu winylowym z utworem „To ostatnia niedziela” Całej Góry Barwinków. W październiku 2009 startuje druga edycja tej trasy. 

Własny, niepowtarzalny styl i dwóch charyzmatycznych wokalistów to główne zalety zespołu, które sprawiają, że kapela jest świetnie przyjmowana na koncertach i jest zaliczana do najlepszych grup reggae w Polsce. Muzyka Dubska to przebojowe, reggae’owe piosenki, w większości zaśpiewane w języku polskim. W repertuarze zespołu obok wesołych, energicznych piosenek znajdują się liryczne nastrojowe utwory utrzymane w stylistyce reggae.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Dubska. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Loko-Loko
Loko-Loko Dubska
Premiera: 2010-07-14
Ocena:
Dubska Division
Premiera: 2008
Ocena:
Avokado
Avokado Dubska
Premiera: 2006
Ocena:
Dubska
Dubska Dubska
Premiera: 2005
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!