Zespoły muzyczne

Biografia Dubska historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Bydgoszcz
  • Gatunek: Reggae
Ocena:

Dubska to jeden z czołowych polskich zespołów reggae. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku. W ich repertuarze obok witalnych, przebojowych piosenek znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze. Zespół Dubska wydał w sumie 6 płyt, z czego trzy pierwsze ukazały się „półoficjalnie” i były do nabycia tylko na koncertach.


W 2005 roku ukazała się pierwsza oficjalna płyta, zatytułowana po prostu „Dubska”. Od tego momentu regularnie powiększało się grono miłośników bydgoskiego zespołu, a Dubska z kapeli o lokalnej popularności stało się grupą znaną miłośnikom reggae w całym kraju. Zespół umocnił swoja pozycję po wydaniu w 2006 roku albumu „Avokado”. Piosenki z tej płyty były grane w wielu stacjach radiowych a tytułowe „Avokado” przez 3 miesiące nie opuściło prestiżowej listy przebojów „Trójki”. Trzy piosenki z tej płyty były regularnie emitowane w Radio Bis i lokalnych oddziałach polskiego radia: „Avokado”, „Johny”, „Życie na streecie”. 

Dubska to jedyny zespół z Polski, który nagrał płytę po rosyjsku. Płyta „Dubska Division” to dziecko, które zrodziło się z przyjaźni między muzykami bydgoskiego zespołu a Gerą Moralesem, zwanym ojcem rosyjskiego reggae, liderem kultowej rosyjskiej grupy reggae – Jah Division. Projekt Dubska Division zagrał w Polsce kilkanaście koncertów w tym koncert na głównej scenie Przystanku Woodstock, gdzie wystąpił jako jedna z gwiazd tej imprezy w 2007 roku. 

Grupa jest znana z rewelacyjnych koncertów. Ma za sobą występy na wszystkich liczących się festiwalach w Polsce, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festiwal, Winter Reggae, Reggae na Piaskach, Reggae nad Wartą, czy Reggaeland. Dwukrotnie zespół wystąpił na głównej scenie Przystanku Woodstock. Dubska koncertowali również w Niemczech, Grecji, Czechach i dwukrotnie w Rosji, w tym koncert na festiwalu Nashestve, największej plenerowej imprezie w Federacji Rosyjskiej. 

Jesienią 2008 roku zespół wyruszył w trasę koncertową z zespołem Cała Góra Barwinków. Trasa nosiła nazwę „Kumple on Tour” i składało się na nią około 30 koncertów w całym kraju. Hymnem tej trasy stała się piosenka „Kumple”, która ukazała się na singlu winylowym z utworem „To ostatnia niedziela” Całej Góry Barwinków. W październiku 2009 startuje druga edycja tej trasy. 

Własny, niepowtarzalny styl i dwóch charyzmatycznych wokalistów to główne zalety zespołu, które sprawiają, że kapela jest świetnie przyjmowana na koncertach i jest zaliczana do najlepszych grup reggae w Polsce. Muzyka Dubska to przebojowe, reggae’owe piosenki, w większości zaśpiewane w języku polskim. W repertuarze zespołu obok wesołych, energicznych piosenek znajdują się liryczne nastrojowe utwory utrzymane w stylistyce reggae.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Dubska. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Loko-Loko
Loko-Loko Dubska
Premiera: 2010-07-14
Ocena:
Dubska Division
Premiera: 2008
Ocena:
Avokado
Avokado Dubska
Premiera: 2006
Ocena:
Dubska
Dubska Dubska
Premiera: 2005
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja