Zespoły muzyczne

Biografia Dr No historia, o zespole

Ocena:

Zespół Dr.No powstał w roku 1999 w Warszawie i gra muzykę alternatywną opierającą się głównie na elektronicznych brzmieniach poprzeplatanych z instrumentami akustycznymi. Twórcami Dr.No są basista Marcin Orłowski i Michał Orzeł grający na klawiszach. Wokalistka Karolina Kozak dołączyła do składu w połowie 2002 roku.


Śpiewa po angielsku, co nie jest typowe wśród polskich zespołów. - Śpiewanie po angielsku jest zdecydowanie łatwiejsze. Polski brzmi zupełnie inaczej. Ma inną barwę. Mniej przyjemną. A głos to przecież jeden z instrumentów - wyjaśniła taką decyzję Karolina. - Poza tym teksty w obcym języku blokują "bezpośredniość" odbioru, krajowemu słuchaczowi nie włącza się automatyczne interpretowanie tekstu. Przekaz nie jest tak dosłowny, muzyki słucha się jako całości. Słuchający musi się w pewnym sensie wysilić i dopiero wtedy rozdziela muzykę od słów. I o to nam właśnie chodzi! 

Zespół debiutował na antenie Radiostacji w audycji Pepsifaza utworem "No.4", który mimo amatorskiej produkcji był grany przez kilka stacji radiowych w Polsce. 

Kilka miesięcy później Dr.No wystąpił na jednej z pierwszych imprez z cyklu "Pepsifaza na scenie". We wrześniu 2000 roku na drugiej część składanki "Pepsifaza", która została dołączona do miesięcznika "Machina", grupa pojawiła się z utworem "Funky fashion, funky beats" z gościnnym wokalem prezentera stacji Viva Polska i członka zespołu Funky Trip Fundation, Wita Dzikiego. Rok później na trzeciej części wspomnianej składanki znalazła się piosenka "70's", w której również można usłyszeć głos Wita. 

W kwietniu 2000 roku dwa utwory Dr.No pojawiły się, pośród nagrań innych polskich, młodych wykonawców muzyki elektronicznej i klubowej na płycie dodanej do miesięcznika "Machina". 

Rok później dwa kolejne utwory Dr.No, "The Rhythm Of The War" i "W korytarzach" weszły na składankę "Transheteroelectro". Ten drugi utwór znalazł się, w wersji demo, na ścieżce dźwiękowej do filmu "Wtorek" Witolda Adamka. 

Wraz z dołączeniem do składu zespołu Karoliny Kozak zespół zmienił styl z funku na spokojny avant-pop, podpisał kontrakt z dużą wytwórnią i wydał debiutancki album. 

- Wtedy - a był rok 1999 - chcieliśmy grać funky. Poza tym nasz ówczesny wokalista Wit Dziki ma głos, który idealnie "wklejał" się w taką stylistykę - tłumaczył zmiany Marcin Orłowski. - Ale wcale nie zakładaliśmy, że zostanie on stałym członkiem zespołu. Przeciwnie, od początku planowaliśmy rotacje na tej pozycji. 

- Pomyśleliśmy, że fajnie by było dla odmiany nagrać coś z kobiecym wokalem. Rozejrzeliśmy się i znaleźliśmy Karolinę. Doszliśmy do wniosku, że z takim śpiewem wychodzą nam najfajniejsze piosenki. Miłe i spokojne...- dodał Michał Orzeł. 

Karolina prócz śpiewania zajmowała się także pisaniem tekstów, była też dziennikarką radiową i prezenterką stacji MTV Polska i Atomic.tv. Udzielała się w wielu innych projektach muzycznych, takich jak Auto da fe, Halucyna, Silver Rocket, oxy.gen. czy Ztvörki. 

- Prześmieszna historia - wspomina czasy grania w Ztvörkach Karolina. - Do dziś mam przed oczami następujący obrazek: stoję przed mikrofonem i śpiewam "Gwiezdny chłopaku, proszę, pokochaj mnie, przyleć dziś na Ziemię i zabierz mnie. Na swą planetę skrytą gdzieś pośród gwiazd, nic już nie rozłączy nas...". A za szybą pięciu facetów pokłada się ze śmiechu i pokazuje gesty znaczące "tak, super, właśnie tak!" 

Do Dr.No trafiła za pośrednictwem kolegi z tego zespołu, który polecił ją Orłowskiemu. 

Pierwszym efektem współpracy był utwór "Free Me", który znalazł się na składance "Projekt Si 031" Sissy Records pod tytułem "Dziesiątka". Teledysk natomiast został umieszczony na DVD podsumowującym działalność Sissy. Piosenka znalazła się także na kompilacji "Kuba Wojewódzki. Music Show". 

W marcu 2004 roku zespół podpisał kontrakt fonograficzny z Sony Music Polska. 

- Zaopiekował się nami Arek Wawer. Poszedł do Sony Music, niby w zupełnie innej sprawie, a przy okazji, mimochodem, puścił tam materiał Dr.No - tłumaczył Marcin. On zna ten biznes od każdej strony i ma masę kontaktów. Na hasło "Arek Wawer" wszyscy reagują: "A, znamy, znamy!". To naprawdę ważne. 

- Zainteresował wytwórnię, a ona - na podstawie materiału będącego w 50 procentach w fazie szkicu - dała nam wolną rękę - dodała Karolina. - Choć trzeba powiedzieć, że nawet szkice mieliśmy dobrze dopracowane. Na razie współpracuje nam się - odpukać - super! Zazwyczaj majorsi inwestują w muzykę bardziej komercyjną. Sony postawiło zaś na alternatywę, co jest przecież ryzykowne. 

Debiutancki album grupy, zatytułowany "Almost Done" ukazał się w sierpniu 2004 roku. Oprócz elektroniki wystąpiły też instrumenty akustyczne jak skrzypce, trąbka czy gitara klasyczna. 

Pierwszym singlem promującym longplay był utwór "Light", który został również wykorzystany w reklamie telewizyjnej firmy Sony. 

Kolejnymi singlami zostały utwory "Zanim" i "The Power Of Love", cover piosenki zespołu Frankie Goes To Hollywood. 

Karolina Kozak wydała w 2007 roku solowa płytę, "Tak zwyczajny dzień", dlatego prace nad nowym albumem Dr.No zaczęły się opóźniać. 

- Zespół Dr.No jest w trakcie pracy nad kolejną płytą, a to zawsze czas, w którym następuje medialna cisza - tłumaczyła wokalistka. - Jeszcze zanim ja pojawiłam się w zespole, Dr.No miał być projektem producenckim, do którego gościnnie mieli zaśpiewać różni wokaliści. Plan upadł, bo za dobrze nam się razem współpracowało i chłopcy postanowili wcielić mnie do zespołu. Teraz ze względu na mój solowy projekt, który pochłonął mnie całkowicie, Marcin i Michał wrócili do pierwotnych założeń zespołu. Dlatego na nowej płycie Dr.No pojawi się więcej niż jeden głos. Mój również, ale w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Dr No. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Almost done
Almost done Dr No
Premiera: 2004
Ocena:
Polecamy
Zobacz również