Zespoły muzyczne

Biografia Dezerter historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Dezerter to legenda polskiego punkrocka, jeden z głównych przedstawicieli niezależnej sceny muzycznej lat 80. Dezerter został założony w Warszawie w maju 1981, początkowo występował pod nazwą SS-20 jednak ze względu na cenzurę nazwa została zmieniona.


Pierwszy skład zespołu to: Robert 'Robal' Matera - gitara, voc., muzyka; Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty i Darek 'Stepa' Stepnowski - bas. Po pewnym czasie dołączył Darek 'Skandal' Hajn, który został "frontmanem" grupy. Zespół początków przyjął prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi). 

Swój debiut koncertowy mieli na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 przemianował się na Dezerter. W 1982 roku zespół pod nową nazwą udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter. Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: 'Ku przyszłości' (4 utwory: 'Ku przyszłości', 'Spytaj milicjanta', 'Szara rzeczywistość', 'Wojna głupców'). Trudności z wydawaniem płyt skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety: 'Jeszcze żywy człowiek' (koncertówka z Jarocina 1984) i 'Izolacja' (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich). 
W 1984 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995; prawdopodobnie na skutek przedawkowania narkotyków). Zespół pomimo trudności postanowił dalej działać. Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal. W 1985 roku ukazała się składankowa płyta 'Fala', na której obok m.in. utworów Siekiery, Kryzysu czy Izraela znalazły się też dwa utwory Dezertera: 'Nie ma zagrożenia' i 'Plakat'. Rok 1987 przyniósł zespołowi występ w Jarocinie i wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty 'Underground Out Of Poland'. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy - Maćka Chmiela - w 1987 roku został wydany pierwszy (ocenzurowany) LP 'Kolaboracja'. Rok 1989, to kolejna płyta 'Kolaboracja II', a 1990 - 'Wszyscy przeciwko wszystkim' (wydana w Polsce i we Francji). 
Po serii koncertów (m.in. Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia, Japonia), w 1992 roku QQryQ Productions wydało na winylu album 'Blasfemia' . Następne wydawnictwo to 'Jak powstrzymałem III wojnę światową' (1993) z archiwalnymi nagraniami Dezertera (np. z koncert z Jarocina '84). W 1993 po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz 'Zyziek' Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album 'Ile procent duszy?'. W 1994 roku powstał film o grupie: 'Dezerter - nie ma zagrożenia' (zrealizowany przez Pawła Konnaka). 
W tym samym czasie Dezerter brał udział w realizacji programu Alternativi (współproducentem programu była Fundacja Brulion). Kolejna płyta zespołu: 'Deuter' (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter z wokalem Pawła 'Kelnera' Rozwadowskiego, lidera tej formacji. Na basie zagrał Tony von Kinsky (zrezygnował z grania w zespole w 1999 roku, obecnie został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego). Kolejne albumy to: 'Mam kły mam pazury' (1996, nawiązujący tytułem do pisma Frontu Wyzwolenia Zwierząt), 'Ziemia jest płaska' (1997) oraz 'Decydujące starcie' (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski, gościnnie na wiolonczeli zagrał Bolek Błaszczyk. 
Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. 

Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ z zespołami Conflict i Subhumans w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Warto też wspomnieć o koncercie w Krakowie z Dead Kennedys i Chumbawambą. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu. Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z Moskwą, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. Dezerter zagrał tam obok m.in. KSU, Armii i Kultu. Po jesiennych koncertach zespół postanowił ograniczyć działania koncertowe i zająć się przygotowaniami do nagrania płyty. Próby i spotkania odbywały się w sali prób na Szmulkach w Warszawie. Dezerter wszedł do studia pod koniec maja 2004 - a tuż przed wakacjami ukazała się płyta: 'Nielegalny zabójca czasu'. Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim, grający również w zespole Hey. Znajduje się na niej 14 utworów, dołączono też teledysk. Produkcją i organizacją nagrań zajął się sam zespół. Album był promowany jesienną trasą koncertową, na której gościem specjalnym był zespół Akurat. Drugą część trasy zespół zagrał wiosną 2005. W kwietniu 2005 ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami. W grudniu 2005 Dezerter wystąpił jako gwiazda na finale przeglądu 'Młode Wilki Rebelia 2005', organizowanym przez warszawski klub Stodoła. Jednym z jurorów przeglądu był Robert Matera. Wiosną 2006 zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album 'Punk's Not Jazz', na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane jest z 25. urodzinami zespołu, które przypadły w maju 2006. W lipcu Dezerter wystąpił na festiwalu Rock For People w Czechach, a jesienią zagrał kolejną trasę po Polsce oraz odwiedził Londyn. W roku 2008 i 2009 Dezerter był nadal aktywny i dużo koncertował; odbyła się trasa koncertowa po Polsce, a na wrzesień 2009 r. planowane były występy w Wielkiej Brytanii.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Dezerter. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kłamstwo to nowa prawda
Premiera: 2021-01-29
Ocena:
Większy zjada mniejszego
Premiera: 2014-10-06
Ocena:
Punk's not jazz
Punk's not jazz Dezerter
Premiera: 2006
Ocena:
Nielegalny zabójca czasu
Premiera: 2004
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!