Zespoły muzyczne

Biografia Dagadana historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Poznań
  • Gatunek: Folk
Ocena:

Powstanie zespołu Dagadana to efekt trzyletniej znajomości muzyków z Polski i Ukrainy. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów), Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych –od folku po breakebeat. Twórcy grupy Dagadana poznali się na międzynarodowych warsztatach „International Summer Jazz Academy in Cracow".


Dana Vynnytska jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministra Kultury "Gaude Polonia" przeznaczonego dla młodych twórców kultury z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczne stypendium umożliwiło wzajemne poznanie się, pracę nad materiałem muzycznym oraz koncertowanie (wpierw jako duet żeński).

Daga Gregorowicz jest absolwentką Studium Piosenkarskiego im. C.Niemena w Poznaniu, fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną.

Od samego początku muzyce Dagadana towarzyszyły wpływy muzyki ludowej, a ich koncertom – niepowtarzalna atmosfera zabawy. Szerokie horyzonty muzyczne i trudny do zaszufladkowania styl, który reprezentują – to przeplatające się folk, jazz, drum&bass i elektronika, które układają się w niepowtarzalną zmysłową całość z elementami disco kiczu. Podczas koncertu poznajemy kolejne odsłony temperamentu zespołu, który nie raz potrafi zaskoczyć swoją zmiennością. Dzięki kameralnej formie dostrzec możemy dialog, nie tylko kultur, ale i przyjaźni, w której językiem jest dźwięk i wrażliwość na drugą osobę. W maju tego roku do projektu na stałe został zaproszony Miko Pospieszalski (student Akademii Muzycznej w Krakowie) , który grą na kontrabasie dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych korzeniach jazzowych.

Istotną kwestią jest aparatura, jakiej muzycy używają przy tym projekcie. Głównymi instrumentami akustycznymi są pianino oraz kontrabas. Wykorzystywane są jednak także okaryna, harmonijka ustna, a także dziecięce przeszkadzajki... Wokale przetwarzane są przez różnego rodzaju sprzęty dj-skie, co daje szerokie pole dla manewrowania wyobraźnią.

Mający swe źródła w jazzie, projekt Dagadana jest pełen improwizacji, które stają się też tłem dla zabawy…

Płyty, albumy

Płyty zespołu Dagadana. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Na zdrowie
Na zdrowie Dagadana
Premiera: 2020-12-21
Ocena:
List do Ciebie
List do Ciebie Dagadana
Premiera: 2014-02-15
Ocena:
Dlaczego nie
Dlaczego nie Dagadana
Premiera: 2011-10-14
Ocena:
Maleńka
Maleńka Dagadana
Premiera: 2010-02-10
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!