Zespoły muzyczne

Biografia Daab historia, o zespole

Ocena:

Daab to legenda polskiej muzyki reggae. Zespół często zmieniał skład. Przed powstaniem grupy De Mono wokalistą Daabu był Andrzej Krzywy. Najbardziej znany utwór grupy to "W moim ogrodzie".


Zespół Daab powstał w Warszawie w 1983 roku. Założyło go kilku przyjaciół zafascynowanych muzyką reggae: Piotr Strojnowski (gitara), Dariusz Gierszewski (perkusja), Andrzej Zeńczewski (gitara) i Artur Miłoszewski (gitara basowa). Mimo młodego wieku (najstarszy z nich miał 23 lata), kilku miało już za sobą pierwsze kroki w muzyce. Gierszewski był związany przez pewien czas z grupą Kult a Zeńczewski wspólnie z Kubą Sienkiewiczem grał w formacji Niepodległość Trójkątów. Po długich debatach ustalono, że nazwą nowego zespołu będą pierwsze litery imion jego założycieli, z tym, że "P" szybko zostało zamienione na "B". 

Wkrótce potem do Daabu dołączyli Andrzej Krzywy (gitara), Waldemar Deska (instrumenty klawiszowe) i Jarosława Woszczyna (saksofon). W tym największym, siedmioosobowym składzie, zespół nagrał swój pierwszy singel, na którym znalazły się kompozycje "Do plastica" i "Przed nami wielka przestrzeń". Ujrzał on światło dzienne w połowie 1984 roku. Obowiązkami wokalnymi dzielili się Strojnowski i Zeńczewski. Ten drugi z nich pierwszy rok działalności w Daab łączył z graniem w T.Love, wtedy znanym jako Teenage Love Alternative. Wkrótce po wydaniu singla przeszedł na stałe do zespołu z Częstochowy, wobec czego funkcja wokalisty spoczęła wyłącznie na barkach Strojnowskiego, który był także głównym autorem tekstów. 

Chociaż zespół nie miał na koncie nawet debiutanckiej płyty, był bardzo żywiołowo przyjmowany na koncertach w całej Polsce. Jamajskie rytmy wypełnione dużą dawką pozytywnej energii przyciągały na koncerty Daabu rzesze ludzi spragnionych dobrej zabawy. Występy zespołu na takich imprezach, jak festiwal w Jarocinie (od debiutu w 1984 roku Daab występował tam niemal co roku), Reggae nad Wartą w Gorzowie, Róbrege w Warszawie czy Rockowiska w Łodzi spotykały się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, która spragniona była nowych dźwięków. Daab, wspólnie z formacjami Bakshish i Izrael, uważany jest pionierów tzw. pierwszej polskiej fali reggae. W roku 1985 warszawski zespół po raz pierwszy koncertował za granicą, w Niemczech. Niedługo później gościł także m.in. w Holandii, Danii, Francji, ZSRR i Bułgarii. 

Połowa 1985 roku to także czas nagrywania pierwszej płyty długogrającej. Wydany na wiosnę następnego roku album "Daab" przyniósł takie przeboje, jak "Fala ludzkich serc" czy instrumentalny "Fryzjer na plaży". Znalazł się na nim także numer "Ogrodu serce", który okazał się być największym hitem zespołu - przez wiele tygodni był wysoko notowany na Liście Przebojów Trójki Marka Niedźwiedzkiego. Nawet dzisiaj "Ogrodu serce" często pojawia się na wszelkich składankach podsumowujących lata 80. w polskiej muzyce. W momencie wydania płyty Daab funkcjonował już w odrobinę zmienionym składzie. Odszedł m.in. lider Strojnowski, którego za mikrofonem zastąpił Andrzej Krzywy, doszli także Krzysztof Zawadka (związany wcześniej m.in. z Oddziałem Zamkniętym) i Tomasz Pierzchalski. 

W takiej obsadzie kadrowej powstał drugi album grupy zatytułowany "Ludzkie uczucia", który ukazał się pod koniec 1987 roku. Chociaż Daab konsekwentnie trzymał się własnego stylu i wylansował kolejne przeboje, jak chociażby "Podzielono świat" czy "Słowo ciałem się stało" (żaden z nich nie powtórzył sukcesu "Ogrodu serce"), to album ten nie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Jako powody wskazywano brak wypełniającej poprzednią płytę energii i osobę Andrzeja Krzywego, któremu brakowało charyzmy swego poprzednika, Piotra Strojnowskiego, zarówno jako wokaliście, jak i autorowi tekstów. Wkrótce po wydaniu płyty Krzywy nawiązał współpracę z założonym przez Marka Kościkiewicza jeszcze w 1984 roku zespołem Mono. Szukający innych horyzontów muzycznych i przygnieciony spadkiem popularności Daabu wokalista szybko przeszedł na stałe do zespołu, którego nazwę zmieniono na De Mono. Krzywy powrócił w szeregi Daabu na jeden koncert w 1989 roku, przy okazji występu grupy w Jarocinie. Pozbawionej frontmana formacji przyszedł z pomocą jeden z jej założycieli, Andrzej Zeńczewski, który zdecydował się na powrót z T.Love. Po kilku dalszych zmianach personalnych zespół zaprezentował się w nowym składzie na koncercie z okazji dziesięciolecia Dżemu w katowickim Spodku w 1989 roku. 

W tym samym roku Daab zarejestrował materiał na swój trzeci album, "III". Zmuszeni do korzystania z automatu perkusyjnego, muzycy nie byli zadowoleni z efektów pracy, które brzmiały jak amatorskie demo. Mimo tego materiał ukazał się jeszcze w 1989 roku. Po trzech latach zespół postanowił ponownie nagrać te same utwory, wydając je na kompaktowej wersji "III", zmieniając nieco kolejność piosenek, a także dołączając kilka zupełnie nowych kompozycji. Wersja "III" z 1992 roku była pierwszym materiałem Daabu wydanym na CD. Jednak w obu przypadkach, winylu i CD, płyta nie spotkała się z większym zainteresowaniem słuchaczy. 

Dziesiątą rocznicę powstania Daab świętował wydaniem składankowej płyty "To co najlepsze 1983-93". Od typowego wydawnictwa typu "The Best Of…" różnił ten album fakt, że wszystkie znajdujące się na nim kompozycje zostały nagrane ponownie, z wykorzystaniem nowocześniejszego sprzętu studyjnego, co dodało im energii i wygładziło kompozycje. Jak do tej pory jest to ostatnia pozycja w dyskografii Daabu. 

Mimo ciągłego oczekiwania na płytę z premierowym materiałem, fani nie zapomnieli o Daabie. Zespół w dalszym ciągu aktywnie koncertuje, chociaż nie są to już tak duże koncerty, jak kilkanaście lat temu. Grupy nie ominęły dalsze rotacje w składzie, jednak jej trzon w dalszym ciągu tworzą Zeńczewski, Miłoszewski i Gierczewski. Pierwszy z nich jest także najbardziej aktywny poza swoją macierzystą formacją. W 1995 roku wspólnie z Muńkiem Staszczykiem z T.Love stworzył grupę Szwagierkolaska, z którą nagrał dwie płyty: "Luksus" (1995 rok) i "Kicha" (1999 rok). W tym samym roku wystąpił na koncercie List Do R., poświęconym pamięci Ryszarda Riedla z Dżemu. Na odbywającej się w Spodku imprezie zaśpiewał "Dzień, w którym pękło niebo" i "Naiwne pytania", które to wykonania znalazły się na płycie dokumentującej koncert. Warto także dodać, że Zeńczewski jest zapalonym kibicem piłkarskim, często można go spotkać w jednym z warszawskich pubów, gdzie wspólnie z Muńkiem Staszczykiem ogląda mecze. 

Pozostali muzycy Daabu uczestniczyli m.in. w nagraniu płyty "Świerszcze" Graży T. w 1996 roku. Współtworzyli także grupę Sędzia Dread, której debiutancki album ukazał się w 1998 roku. Wspomagali tam m.in. z Andrzeja Krzywego i autorem tekstów Wojciecha Waglewskiego. 

W sierpniu 2008 roku Daab wystąpił na Ostróda Reggae Festiwal, gdzie świętował 25-lecie działalności. 

Pomimo wielu zmian personalnych zespół istnieje do dziś. Obecny skład zespołu to:Andrzej Zeńczewski,Artur Miłoszewski,Dariusz Gierszewski,Grzegorz Rytka,Piotr Korzeniowski,Jacek Wojcieszuk

Płyty, albumy

Płyty zespołu Daab. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
To co najlepsze z 10 lat (1983-93)
Premiera: 1993
Ocena:
Daab III
Daab III Daab
Premiera: 1989
Ocena:
Ludzkie uczucia
Premiera: 1987
Ocena:
Daab
Daab Daab
Premiera: 1986
Ocena:
Polecamy
Zobacz również