Zespoły muzyczne

Biografia Chłopcy z Placu Broni historia, o zespole

  • Data założenia: 1987
  • Data rozwiązania: 2000-6-23
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Kraków
  • Gatunek: Rock
Ocena: 5

Chłopcy z Placu Broni to polski zespół rockowy. Grupa została założona w 1987 roku przez Bogdana Łyszkiewicza (ur. 3 września 1964 w Krakowie, zm. 23 czerwca 2000). Nazwa zespołu nawiązuje do książki "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara. Członkami grupy byli m.in.: Jarosław Kisiński (gitara), Jacek Królik (gitara), Piotr Kruk (gitara), Piotr Dariusz Adamczyk "Franz Dreadhunter" (gitara basowa), Wojciech Namaczyński (perkusja). Łyszkiewicz był zarówno kompozytorem i wokalistą, jak i tekściarzem. Najczęstszym tematem pisanych przez niego utworów była miłość. 

Historię powstania nazwy Łyszkiewicz przedstawił w słowach: "Jeździliśmy długo autobusem z basistą Waldkiem Raźnym i każda kolejna wymyślona przez nas nazwa wywoływała u nas parkosyzmy śmiechu. Pewnego dnia żarty się skończyły, bo zadzwonił menedżer, który poinformował nas, że będziemy grać koncert i trzeba było wymyślić nazwę. Dlatego rzuciłem coś bez zastanowienia". 

Zespół Chłopcy z Placu Broni odniósł ogromny sukces już w rok po założeniu. W 1988 roku grupa została uhonorowana II nagrodą na Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie, na którym zagrała dzięki rekomendacji Kory z zespołu Maanam. Pierwsze profesjonalne nagrania Chłopcy z Placu Broni zawdzięczają jednak Bożenie Sitek z Rozgłośni Harcerskiej. Podczas tej debiutanckiej sesji zespół nagrał piosenkę "Aeroplan" oraz największy przebój "O! Ela". O sztandarowym utworze Łyszkiweicz powiedział w 1992 roku w wywiadzie dla "Gazety Krakowskiej". - "Ela" była dowcipem, żartem, ale tzw. fachowcy potraktowali to bardzo poważnie. Mnie wzięli za faceta, który przeżył w życiu poważny szok i będąc jak najbardziej szczery opisał swoje przeżycia- śmieje się Łyszkiewicz. - Był to żart, przy pomocy którego można było zarobić i pobawić się. 

Debiutancka płyta zatytułowana "O! Ela" ukazała się w 1990 roku nakładem wydawnictwa Polton. W nagraniu, którego dokonano na początku roku w studiu w Izabelinie, udział wzięli: Łyszkiewicz, Wojciech Namaczyński (perkusja), Paweł Nazimek (syntezator), Marek Siegmund (gitara) i Krzysztof Zawadka. Na płycie znalazły się m.in. piosenki "Kiedy już będę dobrym człowiekiem" i "Chory kraj" oraz utwór do tekstu Wiesława Dymnego "Chwalcie potęgę pieniądza". - Pamiętam zdarzenie, gdy spacerując po Krakowie w okolicy Rynku zauważyliśmy Annę Dymną - wspominał Zawadka. - Pracowaliśmy wówczas nad pierwszą płytą Chłopców z Placu Broni i "na tapecie" była muzyka z fragmentami wiersza Wiesława Dymnego. Bogdan "bez pardonu" ruszył do akcji. Pięknie nas przedstawił i w kilku słowach wyłożył sprawę. Pani Anna nie zastanawiając się ani chwili wyraziła zgodę na użycie tekstu jej męża. 

Druga płyta "Krzyż" (1991) została zarejestrowana w Krakowie w Teatrze Stu. Nagrywali ją: Łyszkiwicz, Namaczyński, Piotr Kruk (gitara) i Piotr Dariusz Adamczyk "Franz Dreadhunter" (gitara basowa). Chłopcy z Placu Broni wykorzystali tym razem teksty innego poety, Rafała Wojaczka. Dwa kolejne albumy powstały dla wytwórni MJM Music, późniejszej Sony Music Polska, co zapewniło wydawnictwu należytą promocję a tym samym sprzedaż przekraczającą 100 tysięcy egzemplarzy. W nagraniu wydawnictwa "Kocham Cię" (1993) Łyszkiewicza, Adamczyka, Jacka Królika (gitara) i Artura Marlika (perkusja) wsparli m.in. Jan Borysewicz, John Porter i Kostek Yoriadis. Płyta cieszyła się sporym powodzeniem. Podobnie jak kolejna, zatytułowana "Piosenki dla dzieci od lat 5 do 155" z 1994 roku. W latach 90. Chłopcy z Placu Broni często grali koncerty w klubach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. 

W 1995 roku zespół nawiązał współpracę z wytwórnią Koch Interntional, dla której nagrali dwa albumy: "Uśmiechnij się" (1995), w składzie Łyszkiewicz, Adamczyk, Królik, Siergiej Pieriekriestov (gitara) i Grzegorz Schneider (perkusja) oraz "Gold" (1998) w składzie Łyszkiewicz, Adamczyk, Malik, Królik i Jarosław Kisiński (gitara). W 2000 roku nakładem wytwórni Sony Music Entertainment ukazała się płyta "Gwiazdy spadają z nieba" a wytwórnia Scena FM/Pomaton EMI wydała album "Polska". 

W tym samym 2000 roku Bogdan Łyszkiewicz zginął w wypadku samochodowym, co zakończyło działalność zespołu. W jednym z ostatnich wywiadów lider Chłopców z Placu Broni powiedział: "Wydaje mi się, że bardzo wiele tracą ci ludzie, którzy wstydzą się swoich uczuć albo też nie potrafią ich wyrazić, nazwać". 

Po 5 latach powstała strona internetowa poświęcona muzykowi - Bogdanlyszkiewicz.pl. Na witrynie można znaleźć m.in. wspomnienia o muzyku, którymi dzielą się jego koledzy z branży, jak chociażby Marek Piekarczyk (TSA), Wojciech Waglewski (Voo Voo), Robert Gawliński (Wilki) czy Zbigniew Hołdys. 

Łyszkiewicza często nazywano polskim Johnem Lennonem, ze względu na charakterystyczną fryzurę i okulary. Artysta nie taił, iż twórczość zespołu The Beatles stanowi dla niego niewyczerpane źródło inspiracji. - Lennon był postacią wybitną, motorem rocka - mówił o swoim idoli. - Miał w sobie nie tylko bogactwo pomysłów, ale też ogromną wolę zamieniania ich w konkretne dźwięki. Wystarczy posłuchać "Imagine". Twórczość Lennona nie jest jeszcze doceniona, a szkoda. 

W czerwcu 2009 roku w Olsztynie koło Częstochowy zorganizowano I Festiwal Muzyczny Pamięci Bogdana Łyszkiewicza. W imprezie udział wzięli m.in. Odział Zamknięty, Mafia, Sztywny Pal Azji, Golden Life. 

Podczas posiedzenia LXXIV sesji, Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie nadania ulicy imienia tragicznie zmarłego lidera grupy Chłopcy z Placu Broni. Ulica będzie zlokalizowana w dzielnicy Nowa Huta pomiędzy ulicami Fatimską a Obrońców Krzyża. 

- Nie jesteśmy zespołem, który wypełnia kontrakty i pracuje na akord - scharakteryzował niedługo przed śmiercią Chłopców z Placu Broni wokalista. - Nie musimy nagrywać płyt w określonym czasie. Do realizacji nowego albumu przystępujemy wtedy, kiedy mamy nowe piosenki. Te utwory powstają w bardzo różnym czasie, przeważnie niesystematycznie. Mogę powiedzieć, że piosenki pojawiają się w moim życiu.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Chłopcy z Placu Broni. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza
Premiera: 2011-11-07
Ocena:
Gwiazdy spadają z nieba - Największe przeboje
Premiera: 2005-03-26
Ocena:
Polska
Polska Chłopcy z Placu Broni
Premiera: 2000
Ocena:
Gold
Gold Chłopcy z Placu Broni
Premiera: 1998
Ocena:
Zobacz również