Zespoły muzyczne

Biografia Big Day historia, o zespole

  • Data założenia: 1992-7
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Olsztyn
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Big Day powstał w Olsztynie w lipcu 1992 roku. Od początku filarami grupy są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński. Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60-tych, oraz gitarowej muzyki angielskiej z początku lat 90-tych. Jednak z czasem Big Day pokazał, że posiada własny, rozpoznawalny styl - po prostu styl zespołu Big Day.


Rok 1993 rozpoczął się występami w ramach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", a zaowocował wydaniem debiutanckiej płyty "W świetle i we mgle".  W roku 1994 odbyła się pierwsza duża trasa koncertowa wraz z zespołem Hey, występ  na festiwalu w Opolu, oraz samodzielna, duża trasa klubowa w największych miastach w Polsce.

Nagroda miesięcznika "Tylko Rock" za najlepszy debiut płytowy i nominacja do nagrody "Fryderyk '94" w kategorii debiut roku były zwieńczeniem sukcesów. Kolejna płyta została entuzjastycznie odebrana przez media i słuchaczy, a piosenki takie jak "Przestrzeń", czy zagrany z pazurem cover Czerwonych Gitar "Gdy kiedyś znów zawołam Cię", śpiewała cała Polska. 

Zespół bardzo dużo koncertował, a krążek "Kalejdoskop" wydany w 1995 roku został nagrodzony złotą płytą za sprzedaż ponad 100.000 egzemplarzy w pierwszym roku sprzedaży. Kolejne lata to kolejne przeboje, a płytą "Dzień Trzeci" (1995) Big Day ugruntował swoją pozycję na rynku. Między innymi zagrał niecodzienny koncert na dachu rejestrowany przez telewizję i po raz kolejny pojawił się na opolskim festiwalu. Rok 1997 przyniósł wraz z płytą "Iluminacja" wielki hit "W dzień gorącego lata", który do dzisiaj, mimo upływu lat nieustannie grany jest przez wszystkie stacje radiowe w kraju. Z kolei wydany w 1999 roku album "To była bardzo długa noc" przez dziennikarzy muzycznych uznany został za najbardziej dojrzały muzycznie w historii zespołu.


Rok 2000 przynosi ze sobą nowe wyzwania. Zespół w przerwie sezonu koncertowego bierze udział w filmie Janusza Kijowskiego "Kameleon", gdzie udzielili się w roli statystów na ekranie. W filmie można również usłyszeć wiele piosenek z repertuaru grupy. W 2001 roku ukazuje się CD "The best of Big Day", a muzycy pracują nad kolejnym materiałem. Efektem jest płyta pt."6" wydana na przełomie 2003/2004 roku. 15-lecie Big Day przypada na rok 2007, wtedy to muzycy odbywają serię koncertów w największych rozgłośniach radiowych w Polsce.

Kolejny album - "Prawie proste piosenki" pojawia się na rynku rok później. Zespół milknie na kolejne trzy lata, ale nie oznacza to, że przestaje istnieć. Wręcz przeciwnie, trwają prace nad kolejnym albumem i cały czas można zobaczyć ich na żywo. W październiku 2012 roku ukazuje się krążek zatytułowany "Nasza fala". To najbardziej oczekiwana płyta tego sezonu, pozytywne reakcje mediów i fanów są dla muzyków najlepszą nagrodą.

W styczniu 2013 roku Big Day wyrusza na koncerty klubowe. Zagra między innymi w Poznaniu, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, oraz na Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Aleksandrowie Łódzkim. A już w lutym kolejne miasta – m.in. : Kraków, Częstochowa i Chorzów.
Szczegóły na www.bigday.pl

Płyty, albumy

Płyty zespołu Big Day. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
nowość Na koniec gwiazd
Premiera: 2023-09-18
Ocena:
Nasza Fala
Nasza Fala Big Day
Premiera: 2012-10
Ocena:
Prawie proste piosenki
Premiera: 2008
Ocena:
6
6 Big Day
Premiera: 2004
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
Buka prezentuje album "Po drugiej stronie lustra 2023" [WIDEO]

Album ten to muzyczno-liryczna reprodukcja.

Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]
Martin Garrix łączy siły z Lloyiso [WIDEO]

Niesamowity duet i ich najnowsze dzieło.