Zespoły muzyczne

Biografia Bauhaus historia, o zespole

Ocena:

Bauhaus - brytyjski zespół rockowy, jeden z pionierów i najważniejszych przedstawicieli stylu rocka gotyckiego, a także charakterystycznego dla tej muzyki wizerunku scenicznego. Wywarł duży wpływ na powstanie subkultury gotyckiej. W swojej twórczości czerpał z tradycji glam rocka, wzbogaconego punkową dynamiką. Działał w latach 1977-1988, tworzyli go wokalista Peter Murphy (nazywany „ojcem chrzestnym muzyki gotyckiej”), basista David Jay, perkusista Kevin Haskins i gitarzysta Daniel Ash.


Do fascynacji muzyką Bauhaus przyznaje się wielu obecnie znanych artystów, m.in. zespół Interpol.

Zespół został założony w 1977 w Northampton w Wielkiej Brytanii w składzie: Daniel Ash (gitara), David Jay (gitara basowa), Kevin Haskins (perkusja) oraz Peter Murphy (śpiew). W 1979 roku wydał swój pierwszy singel - Bela Lugosi’s Dead. Już samo nawiązanie do postaci międzywojennego węgierskiego aktora Beli Lugosi’ego zawdzięczającego sławę dzięki odtwarzaniu głównej roli w filmach o księciu Drakuli wiele mówi o inspiracjach grupy Bauhaus. Do tego trzeba dodać charakterystyczny image oraz mroczną muzykę opartą na brzmieniu gitar, ale pełną także syntezatorowych dźwięków. Czasami spokojną i jednocześnie pełną niepokoju (np. Hollow Hills), nieraz szybką i rytmiczną (Kick in the Eye). Dzięki temu kompozycje Bauhaus przypominają osiągnięcia innego wpływowego zespołu końca lat 70. - Joy Division.

We wrześniu 1980 roku ukazał się pierwszy album Bauhaus In the Flat Field, który odniósł nawet pewien komercyjny sukces (72. miejsce na listach sprzedaży). W rok później grupa wydała album Mask, którym oddaliła się od głównego nurtu, zbliżając się do metalu i industrialu, przecierając tym samym drogę dla zespołów pokroju Einstürzende Neubauten. Mask osiągnęło sprzedaż dającą w tym czasie 30. miejsce w Zjednoczonym Królestwie.


Konflikty w zespole doprowadziły do jego rozwiązania w roku 1983, jednak od czasu do czasu jego członkowie grają wspólnie koncerty pod szyldem Bauhaus. Po rozpadzie zespołu Peter Murphy zajął się solową karierą muzyczną. Nagrał m.in. płyty: Love Hysteria (1988), Deep (1990), Dust (2002). Pozostali muzycy brali udział w różnych projektach muzycznych (np. Tones On Tail), jednak ich najważniejszym przedsięwzięciem był zespół Love And Rockets, który nagrał m.in. płyty Earth Sun Moon (1987), Love And Rockets (1989), Sweet F.A. (1996). Zespół Love And Rockets przestał istnieć w 1999 roku. Daniel Ash kontynuuje karierę solową.

W 2007 roku światło dzienne ujrzała płyta Bauhausu pt. „Go away white”.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Bauhaus. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Go Away White
Go Away White Bauhaus
Premiera: 2008-03-03
Ocena:
Burning from the Insinde
Premiera: 1983-07
Ocena:
The Sky's Gone Out
Premiera: 1982-10
Ocena:
In the Flat Field
Premiera: 1980-10-01
Ocena:
Polecamy
Zobacz również