Zespoły muzyczne

Biografia Archive historia, o zespole

Ocena: 5

Archive - brytyjska grupa pochodząca z Londynu, założona w 1994 roku przez Dariusa Keelera i Danny’ego Griffithsa. Archive rozpoczęło działalność jako zespół trip-hopowy, jednak od trzeciej płyty wyraźnie słychać post- i progrockowe wpływy.


W 1996 roku zespół (razem z wokalistką Royą Arab i raperem Rosko Johnem) wydał swój pierwszy album - Londinium. Płyta była mieszanką trip-hopu i alternatywnego rocka.

Zespół rozpadł się w tym samym roku, jednak w 1997 Darius i Danny jeszcze raz utworzyli Archive, tym razem z wokalistką Suzanne Wooder i wydali swój drugi album - Take My Head. Była to melodyjna mieszanka popu oraz trip-hopu, utwór You Make Me Feel zdobył dużą popularność dzięki reklamie jeansów Levi’s, płyta nie została jednak odebrana tak dobrze, jak debiut.


Wydany w 2002 roku z wokalistą Creigiem Walkerem album You All Look The Same To Me (2002) osiągnął duży sukces w Polsce i Francji, a singiel Again rekordowo długo utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Od tego albumu Archive odrywa się od swoich korzeni i kieruje w stronę progresywnego rocka (porównywanego często do dokonań Pink Floyd). W 2003 roku zespół nagrał instrumentalną ścieżkę dźwiękową do filmu Najlepsi z najlepszych, wydana została w dwóch wersjach - Michel Vaillant oraz Michel Vaillant (BOF), Po nagraniu kolejnego albumu - Noise (2004) i koncertowej płyty Unplugged z zespołu odszedł Creig Walker.

Na kolejnym albumie - Lights (2006) miejsce Walkera zajął Pollard Berrier, nowym wokalistą został Dave Pen, większa była też rola Marii Q… W styczniu 2007 roku zespół nagrał koncertowe DVD w Paryżu - Live At The Zenith. W 2009 roku zespół wydał płytę Controlling Crowds (Parts I-III), na której łączy styl z różnych okresów działalności - m.in. do współpracy z zespołem powrócił Rosko John. Promujący album singiel Bullets dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Album początkowo miał składać się z czterech części, Part IV została jednak wydana dopiero w październiku.

Obecny skład zespołu:
- Danny Griffiths / sound effects, keyboards, programming (od początku)
- Darius Keeler / keyboards, programming (od początku)
- Pollard Berrier /vocals, guitar, keyboards, sound effects (od Lights)
- Dave Pen / vocals, guitar, keyboards (od Lights)
- Maria Q / vocals (od YALTSTM)
- Holly Martin (od With Us Until You’re Dead)
- Steve Harris / guitar (od Noise)
- Smiley / drums (od YALTSTM)
- Jonathan Noyce / bass, moog bass (od Live at the Zenith)

Pozostali główni muzycy:
- Roya Arab / vocals (Londinium)

- Suzanne Wooder / vocals (Take My Head)
- Matt Martin / drums, percussion (Take My Head, Lights)
- Lee Pomeroy / bass (od YALTSTM do Lights)
- Creig Walker
- Rosko John / vocals (Londinium i Controlling Crowds)

Dodatkowo z zespołem stale współpracuje Pete Barraclough jako gitarzysta sesyjny i realizator.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Archive. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
The False Foundation
Premiera: 2016-10-07
Ocena:
polecamy Restriction
Restriction Archive
Premiera: 2015-01-12
Ocena:
With Until YouRe Dead
Premiera: 2012-08-28
Ocena:
Controlling Crowds
Premiera: 2009
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!