Zespoły muzyczne

Biografia Amon Amarth historia, o zespole

  • Data założenia: 1992
  • Kraj: Szwecja
  • Miasto: Tumba
  • Gatunek: Metal
Ocena:

Grupa muzyczna powstała w Szwecji w miejscowości Tumba w 1992 roku grająca melodic death metal. Nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia (w języku Sindarin: Amon Amarth). Zespół nawiązuje w swoich tekstach do mitologii skandynawskiej, podbojów wikingów i ich walki.

Pierwotnie zespół nazywał się Scum. W 1988 roku, Scum wydał jedyne swoje demo. W 1992 roku nazwa grupy została zmieniona na Amon Amarth i już nigdy nie uległa zmianie. Zespół nagrywał dema i grał lokalne koncerty, dochodziło także do częstych zmian składu. W 1996 roku Pulverized Records wydał ich MCD Sorrow Throughout the Nine Worlds. Szwedzi szybko stali się rozpoznawalni w metalowym podziemiu, zyskali również kontrakt z renomowaną wytwórnią Metal Blade Records.


W 1998 roku zostaje nagrany debiutancki album Once Sent from the Golden Hall. W tym samym roku perkusista Martin Lopez odchodzi od zespołu i dołącza do Opeth. Jego miejsce zajmuje Fredrik Andersson (wcześniej w A Canorous Quintet). To jak do tej pory ostatnia zmiana składu w szeregach death metalowców.


Zespół nagrywa kolejne dwa albumy: The Avenger (1999) i The Crusher (2001).


W 2002 roku wydana zostaje czwarta płyta Szwedów zatytułowana Versus the World.


W 2004 roku ukazuje się Fate of Norns. Zawiera on jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy: „The Pursuit of Vikings”, do którego powstał teledysk. Rok później ukazuje się pierwsze DVD zespołu Wrath of the Norsemen, zawierające trzy płyty z pełnym zapisem pięciu koncertów.


W 2006 roku Szwedzi nagrywają kolejny, szósty album studyjny, With Oden on Our Side.


W 2008 roku zostaje wydany Twilight of the Thunder God. Album zbiera bardzo dobre recenzje, zostaje również wybrany albumem miesiąca w kilku renomowanych gazetach, min. „Rock Hard” (Niemcy), czy „Metal Hammer” (Niemcy).

Płyty, albumy

Płyty zespołu Amon Amarth. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Deceiver Of The Gods
Deceiver Of The Gods Amon Amarth
Premiera: 2013-06-21
Ocena:
Twilight of the Thunder God
Premiera: 2008-09-17
Ocena:
With Oden on Our Side
With Oden on Our Side Amon Amarth
Premiera: 2006-09-22
Ocena:
Fate of Norns
Fate of Norns Amon Amarth
Premiera: 2004-09-06
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!