Zespoły muzyczne

Biografia Afro Kolektyw historia, o zespole

  • Data założenia: 1994
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Hip-Hop
Ocena:
Afro Kolektyw był pierwszym w Polsce zespołem grającym hip hop bez użycia sampli. Ich połączenie funku, jazzu,niezależnego rocka i elektroniki z pełnymi czarnego humoru tekstami i widowiskowym zachowaniem na koncertach pozostaje jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem na naszej scenie muzycznej.

 

Zespół zadebiutował w 2001 roku ,,Płytą Pilśniową” (wyd. T1 / Pomaton EMI). To z niej pochodzą kultowe single: ,,Czytaj z ruchu moich ust”, ,,Seksualna czekolada” i ,,Karl Malone”.  Po długiej przerwie w 2006 roku ukazał się kolejny album, pt. ,,Czarno widzę” (wyd. Blend Records / Rockers Publishing). Pojawiły się na nim czołowe osobistości zarówno polskiej sceny hip-hopowej (Duże Pe oraz Lilu), jak i jazzowej (m.in. Łukasz Poprawski i Marcin Masecki). Album zebrał bardzo pochlebne recenzje. Promowały go dwa single: ,,Trener Szewczyk” (nagroda BISER Polskiego Radia BIS w kategorii ,,najlepszy tekst”) oraz ,,Gramy dalej” (15. miejsce w rankingu singli dekady portalu Porcys).

Zespół wystąpił na prestiżowych festiwalach: Open’er oraz Off, zagrał również trzy świetnie przyjęte koncerty na antenie radiowej Trójki. W listopadzie 2008 r. ukazał się trzeci album, pt. ,,Połącz kropki” (wyd. Polskie Radio). Wśród gości tym razem znaleźli się liderzy Kapeli Ze Wsi Warszawa, Grupy MoCarta, zespołów Muchy i Dagadana. Singiel ,,Mężczyźni są odrażająco brudni i źli” został wybrany jedną z 10 najważniejszych piosenek dekady wg portalu Onet.pl. W czerwcu 2010 roku zespół zarejestrował i opublikował utwór ,,Hymn polskiej reprezentacji na MŚ w RPA 2010”, będący parodią tzw. piosenek mundialowych, doszedł on do 31. miejsca na Liście Przebojów Trójki. Z początkiem 2012 roku nadeszła pora na kolejny rozdział w historii sześcioosobowej grupy, czyli ,,Piosenki po polsku” (wyd. Universal Music Polska).

Czwarta płyta grupy, zatytułowana ,,Piosenki po polsku” została wydana 20 stycznia 2012 r. nakładem Universal Music Polska. Pierwszy singiel ją promujący, ,,Wiążę sobie krawat”, dotarł aż do 4. miejsca Listy Przebojów Trójki. Kontrowersje rozpoczęły się wraz z zaprezentowaniem kolejnego utworu ,,Czasem pada śnieg w styczniu” – tak śmiała rewolucja nikogo nie pozostawiła obojętnym. Nie ma już wątpliwości, że album będzie sporym zaskoczeniem na polskim rynku. Oczywiście pozytywnym.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Afro Kolektyw. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Piosenki po polsku
Piosenki po polsku Afro Kolektyw
Premiera: 2012-01-20
Ocena:
Połącz kropki
Połącz kropki Afro Kolektyw
Premiera: 2008-11-07
Ocena:
Czarno Widzę
Czarno Widzę Afro Kolektyw
Premiera: 2006
Ocena:
Płyta Pilśniowa
Płyta Pilśniowa Afro Kolektyw
Premiera: 2001
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!