Artyści, piosenkarze

Życiorys Tymański Tymon (Ryszard Tymański) biografia

  • Data urodzenia: 1968-09-30
  • Miejsce urodzenia: Gdańsk
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Autor muzyki
Ocena:
Tymon Tymański - kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, felietonista i prozaik. Urodzony 30 września 1968 roku w Gdańsku Wrzeszczu, od ósmego roku życia pobierał prywatne lekcje nauki gry na gitarze klasycznej. Swoje pierwsze zespoły prowadził już w podstawówce. W roku 1984 założył SNI SREDSTVOM ZA UKLANIANIE – nowofalową formację, zainspirowaną muzyką grup Joy Division, The Birthday Party i Pere Ubu. W 1986 zaczął studiować anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie dołączył do nieformalnej, poetycko-happenerskiej grupy TOTART. W 1988 roku Tymański założył MIŁOŚĆ, najważniejszy zespół polskiego jazzu następnej dekady. Największe triumfy MIŁOŚĆ święciła jako kwintet z Mikołajem Trzaską, Maciejem Sikałą, Tymonem, Leszkiem Możdżerem i Jackiem Olterem. W trójmiejskim zespole udzielali się też Jerzy Mazzoll, Tomasz Gwincinski, Olgierd Walicki, Bartosz Szmit, Tomasz Hesse i Jacek Stromski. W latach 1994-1998 MIŁOŚĆ była wybierana najlepszym akustycznym zespołem jazzowym roku; w roku 2001 głoszono ja najciekawszą grupą jazzową dekady. MILOŚĆ działała do 2003 roku i nagrała siedem albumów, w tym trzy z udziałem legendarnego amerykańskiego trębacza Lestera Bowiego.

W 1992 roku Tymański założył avant-rockową formację KURY, w składzie której znaleźli się m. in. Jacek Olter i Piotr Pawlak. W szeregach KUR na przestrzeni 11 lat działalności pojawili się również Anka Lasocka, Mazzoll, Jacek Stromski, Rory Walsh oraz Kuba Staruszkiewicz. Grupa nagrała trzy płyty, maksi-singiel oraz jeden oficjalny bootleg koncertowy. Szczególnie druga płyta KUR, głośny "P.O.L.O.V.I.R.U.S.", cieszyła się wielką estymą polskich słuchaczy i krytyków oraz nagrodzona została szeregiem nagród (m. in. Fryderyk 1998 i Machiner 98). W roku 2011 miała miejsce reaktywacja grupy KURY. Aktualnie zespół pracuje nad kolejną płytą pt. „Martwe Gitary“.

Oprócz prowadzenia swych dwóch sztandarowych formacji, Tymański udzielał się również jako lider lub członek grup TYMON I TRUPY, CZAN, NRD, THE USERS i MASŁO. Komponował muzykę do filmów (m.in. "Sztos", "Przemiany", "Wesele", „Bajki z Królestwa Lajkonii“) oraz spektakli teatralnych (m. in. "Top Dogs", "Wszystkie dzieła Szekspira", "Monachomachia", "Beztlenowce", "Matka", "Letnicy", "Kształt rzeczy", „Novecento“, „Plotka“, „Kolacja dla palanta“). Występował jako aktor w filmach "Segment '76", "Wesele", „Satan Spa“ oraz spektaklach teatralnych („Muzykanci Wielkiego Pola“, „Wejście Smoka – Trailer“). W latach 1991-1995 współtworzył programy poetycko-satyryczne "Dzyndzylyndzy" i "Brzóska Show"); w latach 2006-2008 został współprowadzącym głośnego programu kulturalno-informacyjnego Łossskot w TVP 1. Pomiędzy 1998 a 2010 rokiem prowadził alternatywną wytwórnię płytową BIODRO RECORDS. W roku 2001 wydał mini-powieść "Chłopi 3", napisaną wspólnie z poetą Zbigniewem Sajnogiem (ex-TOTART) oraz został nagrodzony został Paszportem Polityki za całokształt twórczości. Od 2010 wraz z Grzegorzem Nawrockim (KOBIETY) jest gospodarzem audycji „Trójmiasto Nocą“ w radiu Roxy FM.

W roku 2003 Tymański powołał do życia dwa nowe projekty muzyczne. W roku 2004 obydwie grupy, alternatywno-rockowa TYMON & THE TRANSISTORS oraz improwizująca TYMAŃSKI YASS ENSEMBLE (m.in. z Antonim Gralakiem i Wojtkiem Mazolewskim w składzie), nagrały swoje debiutanckie płyty w studiu Biodra. Za muzykę z albumu "Wesele", ścieżkę dźwiękową głośnego i obsypanego trofeami filmu Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule, Tymański otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma "Film". W roku 2010 TYMON & THE TRANSISTORS otrzymali nagrodę przemysłu fonograficznego Fryderyk za płytę pt. „Bigos Heart“ (z gościnnym udziałem Leszka Możdżera i Grzegorza Halamy).

W 2010 Tymański, wraz z trójmiejskimi muzykami Tomaszem Ziętkiem, Irkiem Wojtczakiem i Kubą Staruszkiewiczem, powołał do życia grupę Jazz Out. Formacja nagrała materiał na płytę z kompozycjami legendy jazzu Theloniousa Monka pt. „Deep Fried Monk“, który niebawem ukaże się nakładem Agory. Obecnie Tymański wraz z Grzegorzem Jankowskim, Filipem Dzierżawskim, Grzegorzem Halamą, Robertem Brylewskim oraz zespołem Transistors pracuje nad filmowym musicalem o mocnym tytule "Polskie Gówno”. Końcowe zdjęcia zostaną nakręcone w styczniu i lutym 2012; premiera filmu planowana jest na maj 2012 roku.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Tymon Tymański (Ryszard Tymański). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!