Artyści, piosenkarze

Życiorys Jan Borysewicz ("Jan Bo") biografia

  • Data urodzenia: 1955-04-17
  • Miejsce urodzenia: Wrocław
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Wrocław
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Gitarzysta
Ocena: 5

Jan Józef Borysewicz przyszedł na świat 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką i już jako mały chłopiec chciał zostać perkusistą.


Stało się tak najprawdopodobniej za sprawą ojca, który bębnił w jednym z miejscowych zespołów jazzowych, dlatego też młody Janek zapisał się na warsztaty perkusyjne w Chodzieży. Szybko jednak porzucił ten instrument, zamieniając go na ciekawszą jego zdaniem gitarę. Pod okiem Mariana Koniecznego zgłębiał jej tajniki we wrocławskim Domu Kultury (warto powiedzieć, że jest on gitarzystą oburęcznym, co wcale nie jest powszechne wśród instrumentalistów). To tam wypatrzył go Jacek Baran z zespołu Nurt, którego szeregi zasilił później. Mając kilkanaście lat, mimo sprzeciwu rodziców, utrzymywał się już z grania muzyki. W następnych latach przewinął się przez wiele kapel, takich jak Super Pakt, Apokalipsa (formacja Ireneusza Dudka) oraz przez pochodzącą z NRD grupę Katia und Roman. - Zarabiałem w Niemczech kupę pieniędzy - zdradza artysta w oficjalnej biografii. - Pamiętam, że enerdowski inżynier zarabiał miesięcznie 400 marek wschodnich, a ja zarabiałem 4000. Miałem wtedy siedemnaście lat. W 1978 roku rozpoczął współpracę z Budką Suflera. Wziął udział w nagraniu trzech płyt zespołu, w tym jednej z najważniejszych w jej dorobku "Za ostatni grosz". Warto podkreślić, że Borysewicz, jak się potocznie określa muzyka, skomponował dla tej grupy między innymi piosenkę "Nie wierz nigdy kobiecie", która należy do największych przebojów w jej dorobku. W Budce grał do 1981 roku, kiedy to ostatecznie opuścił jej skład. 

Jeszcze zanim do tego doszło, wraz ze swoim kolegą Andrzejem Mogielnickim (który notabene pisał teksty piosenek dla znanych gwiazd polskiej estrady, w tym także dla wspomnianej już Budki Suflera), założył zespół o nazwie Żużel. Mniej więcej w tym samym czasie panowie skomponowali utwór "Mała Lady Punk", który później dał nazwę całej formacji - Lady Pank. Do składu zaproszono wokalistę Janusza Panasewicza. Mimo przewrotnego szyldu, jej styl nie miał nic wspólnego z punkiem, był raczej klasycznym pop-rockiem, uzupełnionym domieszką takich gatunków jak blues czy reggae. Kapela szybko zyskała popularność, i permanentnie okupowała krajowe listy przebojów. Borysewicz błyskawicznie zyskał miano naczelnego skandalisty polskiej sceny. Na jednym z koncertów, pokazał publiczności genitalia (co najciekawsze, był to występ podczas Dnia Dziecka). W latach 80. zespół nagrał kilka klasycznych już dzisiaj dla polskiego rocka płyt jak "Lady Pank", "Tacy sami", na które trafiło wiele największych przebojów grupy, wymieniając tylko "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona" czy "Zostawcie Titanica". W następnych dekadach, poza krótką przerwą w latach 1991-1994, formacja z powodzeniem kontynuowała działalność - mimo, że z oryginalnego składu pozostali już w niej tylko Borysewicz i Panasewicz. W czasie niespełna 30-letniej historii, grupa wydała ponad 20 albumów i należy do jednych z najważniejszych i najbardziej zasłużonych grup rockowych na polskiej ziemi. 

Poza działalnością w Lady Pank, która przyniosła muzykowi największą sławę, ma on na koncie także kilka innych projektów. Jeszcze w latach 80., wydał pierwszy solowy album (sygnowany szyldem Jan Bo) zatytułowany "Królowa ciszy". Był on autorem całej muzyki, pełnił także funkcję wokalisty. W pisaniu tekstów wyręczyli go jednak Jacek Cygan oraz Jacek Skubikowski. Jako Jan Bo nagrał w następnych latach jeszcze dwa albumy z premierowym materiałem, "Wojna w mieście" w 1992 roku oraz "Moja wolność" w 1995. Ponadto w 2008 roku nakładem wytwórni MTJ, ukazała się składanka podsumowująca ten okres działalności Borysewicza, pod tytułem "The Best - Przekorna dusza"

Sporym sukcesem gitarzysty okazał się także projekt Borysewicz i Kukiz (z Pawłem Kukizem, na co dzień liderem zespołu Piersi). Album duetu (nie posiadał on tytułu) trafił na rynek 24 lutego 2003 roku i ukazał się nakładem wytwórni BMG Poland. Został nagrany w 2002 roku, a muzyków w sesji nagraniowej wspomogli m.in. Wojtek Pilichowski, Rafał Paczkowski oraz Mateusz Pospieszalski. Krążek odniósł w kraju wielki sukces (pokrył się platyną), a pochodzące z niego utwory "Bo tutaj jest jak jest", "Jest taki dzień" oraz "Jeśli tylko chcesz" stały się przebojami. Materiał dosyć znacznie odbiegał od tego, co obydwaj panowie prezentowali w swoich macierzystych formacjach i oscylował wokół lirycznego pop-rocka. W 2004 "grupa" zawiesiła działalność, zarówno koncertową, jak i wydawniczą, zapewniając jednak, że przyszłość może przynieść kolejne nagrania spółki. Nowa płyta ma pojawić się w 2009 roku. 

Borysewicz wziął także gościnny udział w nagraniach płyt wielu polskich wykonawców. Wspomagał on między innymi Grzegorza Ciechowskiego na jego solowych albumach (wydawanych pod pseudonimem Obywatel G.C.), Urszulę, Ewę Bem czy Edytę Bartosiewicz. Zagrał także na albumie "Matematyk", dowodzonego przez Maćka Maleńczuka zespołu Homo Twist, w piosence pod tytułem "Dwieście złotych". Co najciekawsze, artysta jest też podmiotem lirycznym tekstu do tego utworu. Dodatkowo był twórcą projektu "Nasz wspólny świat" tworzonego między innymi przez członków formacji Lombard, TSA czy Kombi, a także producentem składanki "Być wolnym". 

Warto dodać, że Borysewicz, niemalże standardowo jak na muzyka grającego w rockowej kapeli przez wiele lat, nie stronił także od używek - przede wszystkim od alkoholu i papierosów. Rockandrollowy tryb życia dał się jednak we znaki. W grudniu 2005 roku przeszedł rozległy zawał serca. - Przez wiele lat nie oszczędzałem organizmu - przyznaje w wywiadzie dla czasopisma "Gala". - Potrafiłem wypalać do trzech paczek papierosów dziennie. 

W końcu wrócił do gry zespole Lady Pank, który w 2007 roku obchodził 25-lecie istnienia.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Jan Bo (Jan Borysewicz). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kawa i dym
Kawa i dym Borysewicz Jan
Premiera: 2016-09-23
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!