Artyści, piosenkarze

Życiorys Rodriguez (Sixto Rodriguez) biografia

Ocena:

Sixto Díaz Rodríguez znany również jako Rodríguez lub Jesús Rodríguez (ur. 10 lipca 1942 r., w Detroit w stanie Michigan w USA) – amerykański wokalista i gitarzysta z pogranicza rocka i folku, aktywista polityczny.

Urodził się w jednej z biednych dzielnic Detroit, w rodzinie robotniczej pochodzenia meksykańskiego. Jego rodzice przybyli do USA w 1920 r. Był szóstym dzieckiem w rodzinie.

W 1967 r., nagrał pierwszy singiel I’ll Slip Away pod pseudonimem Rod Riguez, ale płyta przeszła bez jakiegokolwiek oddźwięku. Występował w klubach nocnych Detroit i to właśnie podczas jednego z występów został zauważony przez producentów dzięki czemu podpisał kontrakt z wytwórnią Sussex Records. Nakładem tej wytwórni ukazały się dwa jego albumy Cold Fact w 1970 i Coming from Reality w 1971 r. Niestety obie płyty nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem i zostały sprzedane w zaledwie kilku egzemplarzach, w związku z czym wytwórnia zerwała współpracę z artystą.

W związku z brakiem zainteresowania jego twórczością, Rodríguez przerwał działaność muzyczną i poświęcił się pracy zarobkowej, wykonując różnego rodzaju prace fizyczne np. przy remontach czy rozbiórkach domów, żyjąc przez wiele lat na granicy ubóstwa.

W 1989 r., bez powodzenia kandydował do rady miejskiej Detroit.

W 2012 r., podczas Sundance Film Festival, premierę miał brytyjsko-szwedzki film Searching for Sugar Man poświęcony twórczości Rodrígueza i fenomenowi jego popularności w Republice Południowej Afryki.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Rodriguez (Sixto Rodriguez). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Coming From Reality
Premiera: 2016-09-02
Ocena:
Cold Fact
Cold Fact Rodriguez
Premiera: 1970-03
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja