Artyści, piosenkarze

Życiorys Rihanna (Robyn Rihanna Fenty) biografia

  • Data urodzenia: 1988-02-20
  • Miejsce urodzenia: Saint Michael
  • Kraj: Barbados
  • Miasto: Bridgetown
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Gdyby skupić się na wyłącznie na statystykach dotyczących urodzonej niemal 25 lat temu na Barbadosie Robyn Rihanny Fenty, to ten tekst miałby rozmiary całkiem sporej noweli.

Traktując nawet skrótowo historię niecałej dekady obecności Rihanny na scenie muzycznej, trzeba jednak wymienić najważniejsze fakty i liczby, które robią wrażenie nawet na największych sceptykach. Jest najpopularniejszą artystką na dwóch najważniejszych portalach społecznościowych. Na Facebooku ma ponad 65 milionów fanów, a na You Tube jej teledyski obejrzano 3 miliardy razy. Rihanna sprzedała do tej pory ponad 41 milionów płyt i trzy razy tyle singli: blisko 150 milionów utworów, co jest rekordem sprzedaży cyfrowej. Ten wyniki nie dziwią, zważywszy, że ¼ singli wydanych przez Barbadoskę wylądowała na pierwszym miejscu setki Billboardu – w sumie to 18 hitów na szczycie. W Wielkiej Brytanii Rihanna ma 6 pierwszych miejsc na liście singli, a w ubiegłym roku wyrównała rekord należący do Madonny – trzech kolejnych albumów na pierwszym miejscu. Wygląda na to, że idolka Rihanny będzie zmuszona pożegnać się ze swoim tytułem Królowej Popu. Tym bardziej, że tempo narzucone przez Rihannę jest zabójcze. W ciągu ostatnich czterech lat wydała cztery albumy, zawsze celując w listopadową premierę. Liczba przebojów jakie się na nich znalazły z powodzeniem wypełnia 90-minutowy koncert. A przecież z każdym kolejnym albumem pojawiają się kolejne hity, które trzeba zawrzeć w nowym repertuarze. Z każdym albumem pojawiają się też nagrody. Rihanna ma już sześć statuetek Grammy, siedem nagród Billboardu i dziesiątki innych wyróżnień. Kolejne ma szansę otrzymać za album „Unapologetic”, jej siódmą produkcje wydaną w legendarnej wytwórni Def Jam, dla której nagrywali m.in. Beastie Boys i Public Enemy. Aktualny przebój artystki, „Diamonds”, to jednocześnie jej najszybciej sprzedający się singiel. Nagranie dało nazwę całej trasie koncertowej, która rozpoczyna się 8 marca w Stanach Zjednoczonych, by dokładnie 4 miesiące później dotrzeć do Polski. Gdyński koncert odbędzie się dwa dni po występie Rihanny na festiwalu Roskilde, jednym z najważniejszych festiwali na świecie. Rihanna jako headlinerka to znak, jak mocną pozycję ma obecnie na światowej scenie. Popowa gwiazda, która zapętlonemu gatunkowi muzyki przywróciła świeżość, ale przede wszystkim zmieniła jego reguły swoim sposobem bycia i charakterem. Niegrzeczna, charyzmatyczna i piekielnie zdolna. To połączenie gwarantuje niezapomniany koncert.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Rihanna (Robyn Rihanna Fenty). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Anti (Deluxe Limited Edition)
Premiera: 2016-02-05
Ocena:
Loud Tour: Live At The O2
Premiera: 2012-12-18
Ocena:
Unapologetic
Unapologetic Rihanna
Premiera: 2012-11-20
Ocena:
Talk That Talk
Talk That Talk Rihanna
Premiera: 2011-11-21
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja