Artyści, piosenkarze

Życiorys Ray Wilson biografia

  • Data urodzenia: -
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Dumfries
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Pierwszy profesjonalny zespół, Guaranted Pure, Ray Wilson założył z bratem Steve'em. Pod tą nazwą, bracia wydali trzy albumy.

W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy, „Inside“, stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów. Po sukcesie Stiltskin, muzycy zespołu Genesis zwrócili uwagę na Raya Wilsona i zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996–1999, Wilson był frontmanem tej grupy współtworząc będący na czwartym miejscu w historii sprzedaży zespołu album „Calling All Stations“. Konsekwencją wydania płyty była ogólnoświatowa trasa koncertowa „Calling All Stations Tour”. W marcu 2010 zespół Genesis został przyjęty do „Rock’n‘Roll Hall of Fame“, jako jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów wszech czasów. Po rozwiązaniu Genesis, Wilson wrócił do korzeni. Wraz z nowym zespołem – „Cut” wydał album „Millionairhead“. W trakcie promocyjnej trasy koncertowej w Niemczech, grupa wystąpiła m.in. zespołami Scorpions i Westernhagen.

W roku 2001 Ray Wilson rozpoczął karierą solową koncertem na „Edinburgh International Festival”. Po długiej trasie koncertowej po Europie oraz Ameryce Południowej i Środkowej, artysta wydał pierwszy album solowy – „Change” (2003). Wilson współpracował także z holenderskim Dj’em Armin’em Van Buuren’em, tworząc utwór „Yet Another Day“, który dostał się na pierwsze miejsca Dance-Charts w wielu krajach. W ciągu kolejnych lat Ray Wilson koncertował. Odbył także tournee z Dolores O’Riordan z zespołu Cranberries oraz z Rogerem Hogdsonem, frontmanem Supertramp. Następnym solowym wydawnictwem był album „The Next Best Thing” (2004), była to płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż krążek „Change”, ale nie zabrakło na niej utworów spokojnych i refleksyjnych. Jesienią 2006 roku, Ray Wilson powrócił do mocnego brzmienia nagrywając z zespołem Stiltskin album "She”, który zaowocował trasą koncertową.

Wilson jest twórcą projektu Genesis Classic, prezentującego wybrane kompozycje zespołu Genesis. Koncert łączy rockowe wersje kultowych utworów z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego z „Berlin Symphony Ensemble”. Od pierwszego koncertu w 2010 roku, członkowie projektu są w nieustającej trasie koncertowej. W międzyczasie, miłość sprowadziła szkockiego muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Częściowo w Polsce powstał także jego ostatni solowy album – „Propaganda Man”(2009). We wrześniu 2011 ukazał się album studyjny Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“, na którym pojawił się m.in. przebój „American Beauty”.

Ray Wilson jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych.

W maju 2012 roku, Ray Wilson, odebrał od wiceprezydenta Poznania, Akt Nadania Tytułu Ambasadora Poznania, Miasta – Gospodarza UEFA EURO 2012

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Ray Wilson. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Makes Me Think Of Home
Premiera: 2016-10-07
Ocena:
Change
Change Wilson Ray
Premiera: 2012-01-16
Ocena:
Propaganda Man
Propaganda Man Wilson Ray
Premiera: 2008
Ocena:
The Next Best Thing
The Next Best Thing Wilson Ray
Premiera: 2004
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!