Artyści, piosenkarze

Życiorys Paweł Kukiz biografia

  • Data urodzenia: 1963-06-24
  • Miejsce urodzenia: Paczków
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Paczków
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Paweł Kukiz urodził się 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie w województwie opolskim. Młodość spędził w Niemodlinie. Już podczas pobytu w tamtejszym liceum dała o sobie znać jego buntownicza natura.

Przez długie włosy i hippisowskie poglądy wielokrotnie miał problemy z nauczycielami. Potem przyszła fascynacja ruchem punkowym, która towarzyszyła mu także we Wrocławiu, gdzie rozpoczął studia administracyjne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Jednak nauka nie zawładnęła umysłem Kukiza tak, jak chcieliby jego rodzice. Nad studiowanie przedkładał szeroko rozumiane życie studenckie, wizyty w młodzieżowych klubach i na koncertach. W tym samym czasie objął funkcję wokalisty w zespole CDN, z którym koncertował na festiwalu w Jarocinie. Bezkompromisowe teksty i punkowa energia zjednały im małe, ale wierne grono fanów. 

Przygoda z CDN nie trwała długo. W 1982 roku Kukiz przeniósł się do Opola, gdzie wspólnie z przyjacielem Jarosławem Lachem założył zespół Hak. Jego muzyka była spokojniejsza i bardziej przyjazna stacjom radiowym, muzycy kierowali się bardziej w stronę brzmień nowofalowych. Jednak litera "a" w nazwie zespołu wpisana była w okrąg, co miało podkreślać anarchistyczne poglądy muzyków. Zespół zarejestrował kilka utworów w studiu opolskiego radia. Jeden z nich, "Ołowiane głowy", trafił nawet do pierwszej dziesiątki listy przebojów Trójki. W 1983 roku Hak wygrał festiwal w Jarocinie. Nagrania z lat 1982-1983 wydano dopiero w roku 1993, na płycie "Mała dziewczynka". 

Kolejnym zespołem Kukiza był Aya RL, w swej twórczości czerpiący z brzmień rocka psychodelicznego i transowych rytmów. W składzie znaleźli się także pochodzący z Rosji Igor Czerniawski oraz Jarosław Lach. Opiekę nad zespołem sprawował Walter Chełstowski, pomysłodawca i organizator festiwalu w Jarocinie. Aya RL była pierwszą poważną grupą Kukiza. Szła za tym ciężka praca nad warsztatem, tekstami i kompozycjami, czego efektem były popularne do dziś hity "Skóra" i "Nasza ściana" i zwycięstwa w wielu plebiscytach i podsumowaniach w kategoriach przebój roku, wokalista roku, nadzieja roku. 

W 1984 roku Kukiz ponownie, tym razem z Aya RL, występował w Jarocinie. Podczas pobytu w Jarocińskim Ośrodku Kultury w jego ręce trafiła książeczka wydana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zatytułowana "Idzie wojsko i śpiewa - piosenki dla dziecięcych zespołów artystycznych o wojsku". Wypełniały ją socrealistyczne teksty Brzechwy, Tuwima i Janczarskiego. Po krótkim zastanowieniu zapadła decyzja - to trzeba zagrać! Skompletowany naprędce zespół pod nazwą Piersi, w którego skład oprócz Kukiza weszli także Rafał "Jezioro" Jezierski, Zbyszek "Dziadek" Możdzierski i Orin, znalazł się wśród laureatów festiwalu. Po imprezie działalność Piersi osłabła, radio i telewizja nie były gotowe na promocję takiego zespołu. 

Kukiz wrócił do pracy z Aya RL. W 1989 wydał z zespołem drugą płytę. Była ona jednak zbyt trudna w odbiorze i nie odniosła większego sukcesu. W zespole narastały napięcia, w wyniku których Kukiz rozstał się z kolegami. Okres zmian ustrojowych zmusił muzyka do emigracji z powodu trudnej sytuacji finansowej. Wyjechał do Niemiec, gdzie zajmował się m.in. montowaniem konstrukcji stalowych. 

W tym czasie związał się na krótko z zespołem Emigranci, z którym wylansował hit "Na falochronie". Sukces singla skłonił ich do wydania debiutanckiej płyty "Rosja i Ameryka". W demokratycznej już Polsce Kukiz mógł wrócić do grania z Piersiami, wcześniej blokowanymi przez cenzurę. W 1992 roku zespół wydał pierwszą płytę, zatytułowaną po prostu "Piersi". Znalazła się na niej kompozycja "ZChN zbliża się", z prowokacyjnym, satyrycznym tekstem piętnującym niektóre zachowania kleru napisanym do znanej melodii kościelnej. Zespół oskarżano o obrazę uczuć religijnych, odbyło się kilka rozpraw. Kukizowi, jako autorowi tekstu, groziły dwa lata więzienia. Ostatecznie wydano wyrok uniewinniający, a towarzyszące temu zamieszanie tylko pomogło w promocji. 

Kolejne płyty to kolejne sukcesy i koncerty w całej Polsce. Zespół bawił się konwencjami, nagrywając prześmiewcze utwory utrzymane w skrajnie odmiennych stylach. Piersi hucznie obchodziły 10-lecie w 1994 roku. W Niemodlinie, gdzie odbywały się próby zespołu, miał miejsce wielki plenerowy koncert stylizowany na wiejskie wesele. Na scenie przy suto zastawionych stołach zasiedli goście, wśród których znaleźli się m.in. Kazik, Kasia Kowalska, zespoły Acid Drinkers i T.Love. Cześć z nich wzięła później udział w nagraniu płyty "60/70", sygnowanej jako Piersi i Przyjaciele, na której znalazły się nowe wersje klasyków polskiej piosenki. Popularność zespołu przestała jednak z czasem odpowiadać Kukizowi, któremu znudziła się rola narodowego błazna. Jesienią 1994 roku Piersi zawiesiły działalność. 

Niespodziewanie rok później na półki sklepowe trafiło nowe wydawnictwo Piersi - "Powrót do raju". Album zdominowały teksty komentujące zdobycie władzy w kraju przez obóz postkomunistyczny. W 1997 roku zespół przeżył szczyt swojej popularności, gdy pierwsze miejsca list przebojów okupowały "Całuj mnie" i "O Hela". Po sukcesie tych piosenek zespół wyjechał na pierwszą trasę po USA. Kukiz wystąpił też na festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewał w duecie z gwiazdą disco polo - Shazzą. 

Kukiz nie poprzestawał tylko na karierze muzycznej. Jeszcze w 1994 roku przyjął propozycję wystąpienia w musicalu "Evita", wystawianym w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Rok później zadebiutował na dużym ekranie w filmie Juliusza Machulskiego "Girl Guide". Za tę rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanta na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrał także w filmach Witolda Adamka "Poniedziałek" i "Wtorek" oraz w "Billboardzie" Łukasza Zadrzyńskiego. 

W 2001 roku Kukiz wziął udział w projekcie Yugoton, gdzie polscy artyści wykonywali piosenki z repertuaru jugosłowiańskich zespołów z przełomu lat 70. i 80. Płyta odniosła spory sukces, a utwory, w których śpiewał wokalista Piersi - "Rzadko widuję cię z dziewczętami" i "O nic nie pytaj" - okazały się dużymi hitami. 6 lat później ukazała się kontynuacja tego albumu, Yugopolis, ponownie z udziałem Kukiza. 

W 2003 roku, wspólnie z Janem Borysewiczem z Lady Pank, muzyk nagrał dwie piosenki do filmu Olafa Lubaszenki "E=mc²". Niecały rok później ukazała się płyta duetu pt. "Borysewicz & Kukiz" z hitem "Bo tutaj jest jak jest". 

Przez wiele lat Kukiz miał problemy z alkoholem. Impulsem do wyrwania się z nałogu była choroba jego najmłodszej córki, która przeszła operację przeszczepu nerki. Obecnie wokalista wspólnie z żoną Małgorzatą i dziećmi mieszka w Łosiowie w województwie opolskim.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Paweł Kukiz. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Zakazane piosenki
Zakazane piosenki Kukiz Paweł
Premiera: 2014-09-30
Ocena:
Siła i honor
Siła i honor Kukiz Paweł
Premiera: 2012-09-04
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!