Artyści, piosenkarze

Życiorys Mieczysław Szcześniak biografia

  • Data urodzenia: 1964-07-09
  • Miejsce urodzenia: Kalisz
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w Kaliszu. Jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a będąc nastolatkiem rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem FUNK FACTORY, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występy w przeglądach piosenki m.in. "Śpiewać każdy może" i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, zapewniły Mietkowi uczestnictwo w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1985 roku, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku" z (muz. Krzesimir Dębski, sł.Jacek Cygan).

W 1987 r. Mietek rozpoczął studia w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W tym samym roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołem WALK AWAY i SŁAWOMIR KULPOWICZ GROUP. Reprezentował Program Trzeci Polskiego Radia na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '89, gdzie zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika oraz Nagrodę Dziennikarzy. Brał udział w wielu festiwalach, m.in.:Festiwal Złoty Orfeusz w Bułgarii - I miejsce oraz nagroda Mister Elegantiarum,Festiwal Intertalent w Austrii - I miejsce i Grand Prix, Festiwal Cesme w Turcji - I miejsce, oraz FIDOF w Nashville w USA - Złota Płyta Miasta Muzyki. "Niby nowy" to tytuł debiutanckiego albumu wydanego przez Polskie Nagrania w 1990 r. Do 1992 roku występował z recitalem, w którym znalazły się standardy jazzowe, soul i blues. Był to powrót Mietka do korzeni, do muzyki, którą kocha. Od 1993 roku Mietek Szcześniak związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, rozpoczynając współpracę z grupą NEW LIFE M. oraz chórem DEUS MEUS. Z towarzyszeniem obu składów wydał łącznie sześć płyt. W 1997 roku Artysta podpisał kontrakt z koncernem Pomaton EMI. Do dziś ukazały się płyty:"Raduj się świecie" - kolędy "Czarno na białym", "Spoza nas" "Złota kolekcja" "Niby nowy" - reedycja. 

W roku 1999 nagrał z Edytą Górniak utwór "Dumka na dwa serca" do filmowej epopei "Ogniem i mieczem". Został też nominowany do nagród muzycznych Polskiego Rynku Fonograficznego - Fryderyk '98, w dwóch kategoriach: Wokalista Roku i Album Roku Pop: "Czarno na białym" i otrzymał Fryderyka '98 w kategorii Wokalista Roku.29 maja reprezentował Polskę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja '99 w Izraelu. Wzięły w nim udział 23 kraje. Reprezentant Polski piosenkę "Przytul mnie mocno" (muz. Seweryn Krajewski, sł. Wojciech Ziembicki). 26 czerwca 1999 r. Mietek wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zaśpiewał m.in. "Kocham (Tylko Ciebie)", "Prababcia" oraz "Nadzieja moja", zaś w Sopocie razem z wszystkimi wykonawcami pierwszego folkowego dnia Festiwalu, wykonał utwór 'Prababcia' zamykając ten wieczór. 24 maja b.r. Mietek otrzymał po raz drugi z rzędu Fryderyka w kategorii Najlepszy Wokalista Roku, a "Dumka na dwa serca" otrzymała nominację w kategorii Piosenka Roku. Na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 22 czerwca 2000 Mietek wystąpił w koncercie premier z piosenką pt. "Za-czekam", do której powstał teledysk w reżyserii Mariusza Paleja. Piosenka ta zajęła drugie miejsce w konkursie Premiery. 7 października 2000 ukazał się nowy album Mietka zatytułowany 'Spoza Nas'.

Nowa płyta Mietka to kolekcja grająca nastrojami- od pięknych ballad przez aż do ostrzejszych brzmień. Znalazły się tutaj utwory takie jak "Za-czekam", który poznaliśmy już w Opolu, cha-cha "No co ty na to", piękny duet z Kayah "Nie płoszcie miłości (Pieśń nad Pieśniami)" i wiele innych. Jest tu wszystko, co gra w nim, w nas i obok nas. Płyta powstała w Anatomy Studio w Wesołej. Realizatorem nagrań jest Michał Przytuła, a producentem płyty Marcin Pospieszalski. W nagraniach wzięła udział cała plejada wspaniałych artystów m.in.: gwiazda sceny jazzowej, perkusista Lenny White, brazylijski gitarzysta Paulinho Garcia, pianista Reynaldo Ceballo Hechavarria, Mika Urbaniak, Jose Torres, bracia Golcowie. Mottem albumu są słowa z wiersza Jana Twardowskiego "...bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas." Przełom tysiącleci to dla Mietka czas koncertowania, promocji nowego krążka i gościnnego udziału w kilku produkcjach, m.in. koncertach telewizyjnych - na Boże Narodzenie z Arką Noego, na Wielkanoc z Trzecią Godziną Dnia. Oba wydane zostały wydane na płytach: "Arka Noego i Przyjaciele - kolędy i piosenki na żywo" (premiera XII 2000) oraz "TGD na żywo" (premiera z końcem kwietnia 2001). Zimą Mietek był gościem jednego z wydań "Szansy na sukces", wziął też udział w nagraniu piosenek do filmu "W pustyni i w puszczy" z muzyką Krzesimira Dębskiego ("Mama Afryka" i "Pieśń baobabu").

Wiosna 2001 przyniosła trzeciego z rzędu Fryderyka w kategorii "najlepszy wokalista roku". Latem 2001 Mietek włączył się w dwa projekty płytowe: pomocy powodzianom i płytę "Mężczyźni kobietom", z której dochód został przeznaczony na badania mammograficzne i rehabilitację osób po masketomii. Oprócz Mieczysława Szcześniaka udział wzięli: Grzegorz Turnau, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka i Andrzej Sikorowski. Jesień 2001 przyniosła wspólne koncertowanie ze słynnym chórem Oslo Gospel Choir i oficjalną premierę niniejszej witryny www, a także - pośród wielu koncertów - dwa w Trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, jeden z autorskim programem dwóch ostatnich płyt, drugi, już zimowy, z kolędami. W marcu 2002 ukazała się płyta z serii "Złota Kolekcja". Są na niej najdawniejsze, nie zawsze publikowane piosenki, jak "Przyszli o zmroku", którą to Mietek wygrał opolskie "Debiuty", a także dobrze znane utwory z ostatnich płyt, np.: "Zaczekam", "Prababcia" czy "Spoza nas". Jest też "Twoja miłość" z New Life M., "Twoje miłowanie" z Chili My, coś z pierwszej płyty "Niby nowy", 'Jungle Music II' z Walk Away, duety z Lorą Szafran i Edytą Górniak ("Dumka na dwa serca"); z muzyki filmowej jeszcze piosenka z "Dzwonnika z Notre Dame" zatytułowana "Kiedyś", jak cała płyta. Wydawcą jest Pomaton EMI. Mietek Szcześniak i Grażyna Łobaszewska z zespołem oraz Monika Zytke z chórem Et In Terra przyjęli propozycję przygotowania programu muzyki gospel - premiera odbyła się w Kwidzynie w czerwcu 2002 na festiwalu Kerygmat.

W programie znalazły się oryginalne pieśni negro spiritual, współcześnie pisane utwory gospel i polskie kompozycje inspirowane tą stylistyką. Z polskimi wykonawcami wystąpił Junior Robinson, czarnoskóry wokalista gospel z Londynu. Czerwiec i lipiec 2002 to czas festiwali - najpierw Opole, potem Toruń, gdzie na międzynarodowym festiwalu ekumenicznym "Song of Songs" Mietek otrzymał nagrodę "Tuba Dei" dla najlepszego wokalisty roku 2001. W lipcu był gościem międzynarodowego festiwalu "Słowiański Bazar" - tym razem w roli jurora. W drugiej połowie roku wziął udział w czterech koncertach telewizyjnych - na zakończenie lata w Krotoszynie, Bożonarodzeniowym z zespołem Arka Noego, w benefisie Ireny Kwiatkowskiej i jazzowo-soulowej wersji oratorium "Mesjasz" G.F.Haendla. Jesień 2002 przyniosła produkcje płytowe: reedycję płyty "Niby Nowy", wydaną w serii "Niepokonani" przez Polskie Radio (oprócz materiału z 1990 roku znalazły się na niej 3 bonusy), a także gościnny udział w nowych krążkach zespołów Amenband (płyta "Coraz bliżej") i Deus Meus ("Jahwe"). Zima była dla Mietka czasem podróżowania - oprócz koncertów w Polsce recital w Kanadzie (Toronto) i dwa występy w Londynie - pierwszy z kolędami, drugi - dla organizowanej w stolicy Anglii po raz pierwszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Mieczysław Szcześniak. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Nierówni
Nierówni Szcześniak Mieczysław
Premiera: 2016-11-18
Ocena:
Signs
Signs Szcześniak Mieczysław
Premiera: 2011-11-11
Ocena: 5
Zwykły Cud
Zwykły Cud Szcześniak Mieczysław
Premiera: 2006
Ocena:
Złota kolekcja - Kiedyś
Złota kolekcja - Kiedyś Szcześniak Mieczysław
Premiera: 2002
Ocena:
Zobacz również