Artyści, piosenkarze

Życiorys Mandaryna (Marta Wiśniewska) biografia

  • Data urodzenia: 1978-03-12
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Łódź
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Niespodziewanie Mandaryna stała się wielką gwiazdą. W roku 2004 jej debiutancka płyta zamykała dziesiątkę najchętniej kupowanych płyt w Polsce. Mandaryna nie ograniczyła się do podboju polskiego runku muzycznego - singiel z jej debiutanckiej został wydany również w Hiszpanii, Czechach, Bułgarii i Austrii gdzie dotarł na pierwsze miejsce listy przebojów.

Urodziła się 12 marca 1978 roku w Łodzi. Z wykształcenia animator kultury. Ukończyła Szkołę Projektowania i Reklamy na Wydziale Aktorskim w Łodzi. Obecnie studentka II roku Studium Aktorskiego prowadzonego przez Państwa Machulskich w Warszawie. Tancerka. Swoją miłość do tańca odkryła już w szkole podstawowej. Jako uczennica 3 klasy została członkinią zespołu dziecięcego "Krajki", w którym tańczyła przez 7 lat. W tym okresie po raz pierwszy zmierzyła się również ze śpiewaniem. Nagrała dwie piosenki: jedną w jezyku polskim, drugą po niemiecku. 

Taniec jednak zwyciężył. Po "Krajkach" przyszedł czas na zespół tańca sportowego "7 coma 7", w barwach którego w 1996 roku zdobyła Mistrzostwo Polski Solistów w tańcu hip hop. Po "7 coma 7" kolej na zespół "Imago" a zaraz potem znajomość z Michałem Wiśniewskim i współpraca z zespołem Ich Troje już jako samodzielny choreograf. Związana na stałe z zespołem od początku istnienia Ich Troje znalazła czas również na występy z Pawłem Stasiakiem oraz Jackiem FK. W międzyczasie doskonaliła swoje umiejętności w szkole kaskaderskiej i podczas zajęć z akrobatyki. 

Zaraz po sukcesie Ich Troje w 2000 roku rozpoczęła budowanie swojego własnego zespołu tanecznego co zaowocowało powstaniem w 2003 roku "Mandaryna Dance Studio". Najpierw rozbudowywała skład tańczący z Ich Troje, później zdecydowała się na zorganizowanie castingu i przyjęcie do zespołu kilkunastu zupełnie nowych osób oraz zaangażowanie ich do projektów innych niż Ich Troje. W obu edycjach programu "Jestem Jaki Jestem" była odpowiedzialna za choreografię nie tylko do piosenek wykonywanych przez Michała Wiśniewskiego czy zespół Ich Troje ale także innych artystów, takich jak: In-Grid, Groove Coverage, Vanilla Ninja, Natasha St Pier, Milk Inc. 

W tymże programie postanowiła również przypomnieć sobie dziecięcą przygodę z piosenką. Nagrała "dla przyjemności i w prezencie dla męża" dwa utwory: "Stand by Your Man" i "Śliczny obcy pan", które zaśpiewała w programie. Wtedy narodził się pomysł zrobienia czegoś więcej w tym kierunku. Zimą zeszłego roku pomysł nabrał na tyle realnych kształtów, że zaczęła poszukiwania materiału na ewentualną płytę, rozpoczęła również kształcić się w tym kierunku pod okiem profesjonalistów. 

Pracowała z Markiem Sośnickim (Tamerlane), Aleksandrem Katajewem, Liroyem. Ten ostatni podjął się wyprodukowania maxisingla dołączonego do czasopisma "NAJ", który ukazał się w maju 2004 roku. Specjalnie dla Mandaryny powstały piosenki "Jesteś ale cię nie ma" napisana przez Adama Wardina i Martę Mars, "Idę przez deszcz" autorstwa Andre Franke (autora "Keine Grenzen" zespołu Ich Troje) oraz dance'owa wersja utworu Matthiasa Reima "Summertime". Piosenki nagrywał i realizował jeden z najlepszych polskich realizatorów Adam Toczko. Zaowocowało to niemal 200 tysięczną sprzedażą maxisingla i owacyjnym przyjęciem przez publiczność na koncertach. Mniej więcej w tym samym czasie megagwiazda muzyki dance, zespół Groove Coverage występował w programie "Jestem Jaki Jestem". Tak się poznali, zaprzyjaźnili. Groove Coverage zaproponowało współpracę przy płycie. Tak powstało "Here I Go Again" a później cały krążek "mandaryna.com". 

Pomiędzy przygotowaniem choreografii dla kolejnych artystów, czuwaniem nad show Ich Troje i nagrywaniem własnej płyty Mandaryna grała i gra nadal w serialu "Na Wspólnej" dla telewizji TVN niełatwą rolę narkomanki Kasi. To nie jest jej debiut aktorski, choć pierwsza tak poważna rola. Mandaryna brała udział, jeszcze jako uczennica, w filmach pełnometrażowych: "Dług" oraz "Cisza". 

Przez 2 lata brała udział w nagraniach programu "Ochroniarz" dla TVP1, nagrała czołówkę programu "Miłość od pierwszego wejrzenia", kręciła reklamówki, m.in. dla Nescafe, reżyserowanej przez Andrzeja Chyrę, zagrała w etiudach filmowych w reżyserii Tomka Koneckiego a wyemitowanych przez telewizję TVN wiosną tego roku.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Mandaryna (Marta Wiśniewska). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
AOK
AOK Mandaryna
Premiera: 2009-08-07
Ocena:
Mandarynkowy Sen
Mandarynkowy Sen Mandaryna
Premiera: 2005-08-22
Ocena:
Mandaryna.com
Mandaryna.com Mandaryna
Premiera: 2004
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja