Artyści, piosenkarze

Życiorys Madonna (Madonna Louise Veronica Ciccone) biografia

Ocena:

Madonna sprzedała ponad 150 milionów albumów, niemal każdy jej krążek znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka, producentka, wydawca i business woman, skandalistka, fenomen dekady lat 80.

Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City, w Michigan. W 1977 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie uczyła się tańca, a także występowała w zespołach tanecznych. Przełomem w jej karierze stało się spotkanie z nowojorskim DJ-em i producentem Markiem Kaminsem. To właśnie on wyprodukował dwa pierwsze single Madonny, "Everybody" i "Physical Attraction", które ukazały się na przełomie lat 1982/1983. Również dzięki Kaminsowi jesienią 1983 roku ukazała się jej pierwsza płyta, zatytułowana "Madonna". Kolejny krążek "Like a Virgin" został wydany rok później. Kiedy tytułowa piosenka i drugi singiel "Material Girl" stały się wielkimi hitami, wokalistka wyruszyła w pierwszą trasę koncertową.

W roku 1986 Madonna zaprezentowała album "True Blue" z przebojami "La Isla Bonita" i "Papa Don't Preach". Dopiero w 1989 roku ukazała się kolejna płyta artystki z premierowym materiałem - "Like a Prayer". Krążek promował jeden z najgłośniejszych teledysków, kontrowersyjny klip przedstawiający Madonnę śpiewającą na tle płonących krzyży. Teledysk został potępiony przez Watykan za obrażanie symboli religijnych.

W 1990 piosenkarka wystąpiła u boku Warrena Beatty w ekranizacji komiksu "Dick Tracy". W tym samym roku do sklepów trafiła kompilacja jej największych przebojów, "The Immaculate Collection", na której znalazły się dwa nowe utwory - obrazoburczy singiel "Justify My Love" oraz "Rescue Me", który przeszedł do historii jak najwyżej debiutujący utwór kobiety na amerykańskiej liście przebojów.

Madonna w 1992 roku wydała płytę "Erotica", której towarzyszył fotoalbum "Sex". Zawierał erotyczne zdjęcia Madonny, a także modelek i gwiazd, takich jak Isabella Rossellini, Big Daddy Kane, Naomi Campbell. Publikacja zebrała mało przychylne recenzje, niemniej album "Erotica" sprzedawał się doskonale.

W 1994 piosenkarka wydała płytę "Bedtime Stories", znacznie bardziej przystępną i pogodną, niż poprzedniczka. W 1995 roku Madonna wystąpiła w filmach: "Blues in the Face" i "Cztery pokoje". Wywalczyła sobie również główną rolę w musicalu Alana Parkera, "Evita". Występ w filmie okazał się największym sukcesem Madonny - którą nagrodzono za tę rolę Złotym Globem. Efektem "Evity" był także kolejny przebój, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu utwór "Don't Cry for Me Argentina".

14 października 1996 roku Madonna urodziła córkę, Lourdes Marię Ciccone Leon. Wraz z nową rolą matki zmieniła całkowicie swój image. Stała się niezwykle opanowana, skoncentrowana na duchowości, poświęciła się wychowaniu dziecka.

W 1997 roku wokalistka wraz z producentem Williamem Orbitem przygotowała "Ray of Light", album nowoczesny brzmieniowo, oparty na elektronice, który zdecydowanie odświeżył jej klasyczny, popowy styl. Płyta ukazała się w 1998 roku i stała się sukcesem na miarę krążka "Like a Prayer". Madonnę wyróżniono wtedy licznymi nagrodami, w tym MTV Video Music w kategoriach klip roku i choreografia oraz nagrodą Grammy za najlepszy album pop i teledysk.

W 2000 roku ukazał się kolejny, tym razem taneczny album wokalistki, zatytułowany "Music". W tym samym roku artystka urodziła syna Rocco, owoc związku z brytyjskim reżyserem Guy'em Ritchiem. Pobrali się w grudniu 2000, a ich ślub odbył się w stylowym szkockim zamku Skibo.

W 2002 roku na ekrany kin wszedł film w reżyserii Ritchie'ego, w którym Madonna zagrała główną rolę - "Swept Away" ("Rejs w nieznane"). Film okazał się totalną klapą, a grę Madonny nagrodzono dwoma Złotymi Malinami - nagrodami za najgorszy film i dla najgorszych aktorów.

W 2003 roku ukazał się najnowszy album Madonny "American Life". Kontrowersje wzbudził tym razem teledysk do tytułowego singla, który przedstawiał horror wojny. Uznano, że klip, emitowany w czasie, gdy Ameryka jest w konflikcie z Irakiem, jest wielce nie na miejscu.

W listopadzie 2005 roku, wokalistka powróciła z nową płytą - "Confessions On A Dance Floor". Jest to niepokorna muzyka taneczna - takimi słowami określiła zawartość tej płyty sama Madonna. Album to powrót "królowej popu" do jej korzeni. Materiał nagrano w Londynie, a za jego kształt w dużej mierze odpowiada współproducent i współkompozytor Stuart Price. Poza nim przy pracy w studiu pomagali także Henrik Jonback, Bloodshy & Avant, Iers Bagge i Peer Astrom z kolektywu Murlyn Music, Mirwais Ahmadzai i Joe Henry. W singlowym "Hung Up!" Madonna wykorzystała sample z "Gimme Gimme Gimme", wielkiego przeboju grupy ABBA. Jak mówiła Madonna, to jej hołd dla tego szwedzkiego zespołu. Z kolei "I Love New York" poświęcony jest ulubionemu miastu wokalistki.

"Hard Candy" to już 12. studyjny album artystki. Jego światowa premiera odbyła się 28 kwietnia 2008 roku. Wydawnictwo promowane było singlem "4 Minutes" nagranym wspólnie z Justinem Timberlake i Timbalandem. Następnie w stacjach radiowych mozna było usłyszeć kompozycje "Give It 2 Me" i "Miles Away".

W lipcu tego roku do sklepów trafiło kontrowersyjne wydawnictwo "Life with My Sister Madonna", autorstwa Chistophera Ciccone. Książka, choć bez autoryzacji piosenkarki, zajęła 2. miejsce w New York Times Best Seller List.

W październiku rozpoczęła się rozprawa rozwodowa gwiazdy z jej mężem, Guy'em Ritchie. Najpierw byli tylko w separacji, w końcu jednak zdecydowali się na formalne zakończenie związku, co nastąpiło dwa miesiące później.

Na początku marca następnego roku Madonna za płytę "Hard Candy" została uhonorowana nagrodą Japan Gold International Artist of the Year przyznawaną przez tamtejszy przemysł fonograficzny. Świetnie połączyło się to z ogólnoświatową promocją krążka, której głównym punktem stała się trasa koncertowa, Sticky & Sweet Tour. Wartość tournee opiewa na rekordową sumę 120 milionów dolarów.

Prywatnie, gwiazda po raz kolejny zdecydowała się na adopcję i ponownie, jak za pierwszym razem dziecko miało pochodzić z Malawi. Mimo, iż początkowo sąd wyraził na to zgodę, to jednak potem odrzucono jej kandydaturę, jako nie mieszkającej w tym państwie. Procedura musiała rozpocząć się na nowo, dodatkowo opierając się na orzeczeniu tamtejszego Sądu Najwyższego, ktory ostatecznie w czerwcu tego roku zezwolił na adopcję dziewczynki, Mercy James.

Mimo tak napiętego grafiku - piosenkarka weszła do studia, by zarejestrować utwór "Celebration", którego światowa premiera miała miejsce w lipcu. Singiel zapowiada trzecią w karierze wokalistki kompilację jej największych przebojów.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Madonna (Madonna Louise Veronica Ciccone). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Rebel Heart
Rebel Heart Madonna
Premiera: 2015-03-10
Ocena:
MDNA World Tour
MDNA World Tour Madonna
Premiera: 2013-09-10
Ocena:
MDNA
MDNA Madonna
Premiera: 2012-03-26
Ocena:
Hard Candy
Hard Candy Madonna
Premiera: 2008-04-25
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!