Artyści, piosenkarze

Życiorys Joe Cocker biografia

  • Data urodzenia: 1944-05-20
  • Miejsce urodzenia: Sheffield
  • Data śmierci: 2014-12-22
  • Kraj: Wielka Brytania
  • Miasto: Sheffield
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Joe Cocker to gwiazda i artysta dziś już legendarny, który zajmuje ważne miejsce w historii muzyki rockowej. Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos jest rozpoznawany na całym świecie. Cocker to obecnie jedna z nielicznych gwiazd Woodstock '69, która z powodzeniem nagrywa płyty i koncertuje. Warto też podkreślić, że jest jedynym artystą, który nagrał piosenkę Beatlesów lepiej niż oni sami.

Joe Cocker urodził się 20 maja 1944 w Sheffield w Północnej Anglii. Pierwsze kroki na scenie stawiał jako 15-latek w zespole The Cavaliers, a później dołączył do formacji Vance Arnold & The Avengers. Swój własny zespół The Grease Band założył dopiero w połowie lat 60. Wtedy Cocker został zauważony przez producenta Denny Cordella, który sprowadził grupę do Londynu i pomógł podpisać kontrakt nagraniowy. Efektem była pierwsza płyta, "With A Little Help From My Friends".

W 1969 roku Cocker wystąpił w słynnym amerykańskim programie telewizyjnym "Ed Sullivan Show", po którym posypały się propozycje koncertów w całych Stanach, między innymi zaproszenie na festiwal Woodstock, w sierpniu 1969 roku. Tam miało miejsce najsłynniejsze wykonanie utworu "With A Little Help From My Friends" Lennona i McCartneya, dzięki któremu Cocker nie tylko przeszedł do historii muzyki, ale ostatecznie podbił serca Amerykanów.

Drugi album, "Joe Cocker" w ciągu roku sprzedał się w Stanach w ilości ponad 3 milionów egzemplarzy. W latach 70. artysta wylansował sporo przebojów, w tym napisany wspólnie z Billym Prestonem "You Are So Beautiful". Niestety po okresie sukcesów nadeszły gorsze czasy - Cocker popadł w narkotyki i alkohol.

Po ośmiu latach załamania, kiedy większość branży spisała go już na straty, wokalista zmienił wytwórnię i nagrał album "A Luxury You Can Afford", który pozwolił mu wrócić na listy przebojów. Na kolejnych płytach wydanych w latach 80. znalazły się takie hity jak "Sweet Little Woman", "You Can Leave Your Hat On", czy "Unchain My Heart".

W latach 90. Joe odzyskał olbrzymią popularność, a jednocześnie sukcesy odnosiły kolejne płyty - "Night Calls", "Have A Little Faith", "Organic". W 1994 roku artysta ponownie wystąpił na festiwalu Woodstock, w 25. rocznicę tego epokowego wydarzenia. Poza tym uczestniczył w wielu specjalnych koncertach - występował przed brytyjską rodziną królewską w czasie "Princes Trust Gala". Śpiewał na uroczystym koncercie z okazji urodzin Nelsona Mandeli oraz brał udział w "Konzert for Berlin" poświęconemu zburzeniu muru berlińskiego. Jego występ uświetniał także inaugurację prezydentury George'a Busha. Warto również wspomnieć, że w roku 2000 był gwiazdą Inwazji Mocy RMF FM.

Joe Cocker jest obecny na scenie od ponad czterdziestu lat i jak na razie nie zamierza się z niej wycofywać. Najnowsze wydawnictwo muzyka "Respect Yourself" to już 20. album w jego karierze. Znalazło się na nim 11 premierowych, studyjnych piosenek. Wśród nich sześć, to nowe kompozycje, a pozostałe nagrania to covery popularnych niegdyś przebojów z repertuaru między innymi Luthera Ingrama, Toma Snowa, Randy'ego Newmana, grup INXS i Blue Nile. Płyta ukazała się w maju 2002 roku.

We wrześniu 2004 roku na rynku europejskim ukazał się kolejny album Joe Cockera, zatytułowany "Heart And Soul". Natomiast prawie trzy lata później, w marcu 2007, artysta zaprezentował płytę "Hymn For My Soul".

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Joe Cocker. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Fire It Up
Fire It Up Joe Cocker
Premiera: 2012-11-20
Ocena:
Hard Knocks
Hard Knocks Joe Cocker
Premiera: 2011-10-01
Ocena:
Hymn for My Soul
Hymn for My Soul Joe Cocker
Premiera: 2007-03-26
Ocena:
Heart & Soul
Heart & Soul Joe Cocker
Premiera: 2004-10-12
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!