Artyści, piosenkarze

Życiorys Hans Solo (Przemysław Frencel) biografia

  • Data urodzenia: 1981-11-08
  • Miejsce urodzenia: Poznań
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Poznań
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 4.4

Pięć Dwa Dębiec to polska grupa hiphopowa założona w 1999 roku w Poznaniu. Tworzą ją raperzy Hans (Przemysław Frencel) i Deep (Paweł Paczkowski). Duży wpływ na muzyków Pięć Dwa Dębiec miały albumy takich klasyków, jak Public Enemy, KRS-One, Ice-T czy Ice Cube. Bardzo szybko zainteresowali się też innymi aspektami kultury hiphopowej.


Razem z przyjaciółmi organizowali w swoim mieście spontaniczne imprezy, na których nie brakowało breakdance'u, graffiti i - oczywiście - freestyle'u. Latem 1998 roku Hans i Deep zakupili pierwsze mikrofony i zaczęli rymować do puszczanych na magnetofonach podkładów. Początkowo traktowali to jako zabawę, ale po pewnym czasie zrozumieli, że stać ich na nagranie czegoś naprawdę mocnego. Postanowili więc założyć grupę Pięć Dwa Dębiec.

Wkrótce powstała ich płyta demo i kawałek "Świat umiera", który dotarł do współzałożyciela Slums Attack - poznańskiego rapera Ajsmena. Spodobał mu się on na tyle, że zaprosił Pięć Dwa Dębiec na organizowaną przez siebie imprezę Squot 99. Obok nich na scenie pojawili się tacy wykonawcy, jak EMCEDWA, Wiśniowy, Peja i Kadillak. Była to jedna z najważniejszych imprez hip-hopowych, jakie miały miejsce pod koniec lat 90. w Poznaniu. Wkrótce Hans i Deep przenieśli się do studia, aby nagrać debiutancką płytę.

"Najwyższa instancja" ukazała się w marcu 2000 roku w nakładzie zaledwie 50 egzemplarzy. Grupa rozdała większość krążków znajomym, którzy chętnie przekazywali je innym - pomagając zespołowi wypromować się w lokalnym środowisku hiphopowym. Wkrótce pojawiły się zaproszenia na koncerty w wielu miejscach w Polsce. Dzięki licznym występom Hansowi udało się poznać wielu wpływowych raperów, m.in. członków Ascetoholix. W 2002 roku z dalszego udziału w Pięć Dwa Dębiec zrezygnował Deep, przez co Hans musiał na koncertach wspomagać się innym raperem - Ronem.

Rok później powstała kolejna płyta "P-Ń VI", której autorem był jedynie Hans. Gościnnie pojawili się na niej Ski Skład, Ascetoholix, Ron i Wiśniowy. Było to przełomowe wydawnictwo dla Pięć Dwa Dębiec. Album zawierał wielki hit "To my!", który krytykował Polaków i wytykał im takie cechy jak hipokryzja czy nietolerancja. Pomimo kontrowersji, jakie wzbudził przez wiele tygodni znajdował się na krajowych listach przebojów. Hans podkreślał jednak, że do tego kawałka należy podchodzić z dystansem i tak naprawdę jest dumny z tego, że jest Polakiem. Innymi singlami zawartymi na "P-Ń VI" były piosenki "Konfrontacje", "Kto?!", "Pies" i "5-2 i GP". Sporą popularnością cieszył się również utwór "Policyjne".

W styczniu 2006 roku Hansowi powierzono posadę dyrektora artystycznego wytwórni UMC. Jedną z wydanych dzięki niemu płyt była "Refleksje" duetu Deep i Bobik. Po roku postanowił jednak zrezygnować z tej roli i skupić się wyłącznie na tworzeniu własnych kawałków. Następnie porozumiał się z Deepem, który po pięciu latach przerwy powrócił wreszcie do Pięć Dwa Dębiec. Wcześniej Deepowi udało się nagrać solową płytę "We mnie", która została bardzo ciepło przyjęta przez poznańskie środowisko hiphopowe.

Pod koniec 2007 roku doszło do sporego zamieszania, kiedy "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł mówiący o tym, że Pięć Dwa Dębiec planują wystąpić dla poznańskich gimnazjalistów w ramach organizowanego przez miejskie władze koncertu. Dziennikarze przypomnieli wówczas fragment wulgarnego tekstu utworu "Policyjne", sugerując przy okazji czytelnikom, że ten kontrowersyjny kawałek z całą pewnością usłyszą na koncercie młodzi kandydaci do szkół zawodowych. Wkrótce wyszło jednak na jaw, że organizatorzy imprezy popełnili błąd i przesłali redakcji "GW" złe informacje na temat zaproszonych gości. Zaplanowano bowiem występ dwójki innych raperów: Libera i Donia, z kolei członkowie Pięć Dwa Dębiec o swoim rzekomym udziale w koncercie dowiedzieli się dopiero z prasy.

Kiedy urzędnicy zrozumieli, że nastąpiła pomyłka - natychmiast wysłali zespołowi Pięć Dwa Dębiec zaproszenie. Raperzy zgodzili się na występ, ponieważ nie chcieli zawieść oczekujących na ich koncert fanów. Twórczość Hansa i Deepa wzbudziła jednak zbyt duże kontrowersje wśród części poznańskich radnych, którzy ostatecznie zapobiegli udziałowi Pięć Dwa Dębiec w tej imprezie. Zbulwersowany zespół kazał zapłacić sobie 50 procent obiecanej gaży. Co ciekawe, nikt nie zapytał samych muzyków, jakie utwory mogliby zaprezentować gimnazjalistom. Tymczasem Pięć Dwa Dębiec pracowali wówczas nad kolejną płytą i wcale nie zamierzali wracać do materiału, z którego pochodził numer "Policyjne".

Hans przyznał później, że po kilku latach od premiery "P-Ń VI" zmienił swoje nastawienie do tego utworu. Początkowo wydawało mu się, że przedstawiał on po prostu jego myśli na temat rzeczywistości, w której przyszło mu się wychowywać. Później stwierdził jednak, że "Policyjne" może mieć niewłaściwy wpływ na młodych słuchaczy.

6 lutego 2008 roku w sklepach pojawił się album "Deep Hans". Charakteryzował się on bardziej tradycyjnym brzmieniem - nawiązującym do hip-hopu z początku lat 90. Zawierał też wyraźnie dojrzalsze teksty.

Członkowie Pięć Dwa Dębiec nie boją się otwarcie głosić swoich poglądów. Hans wielokrotnie wypowiadał się za legalizacją marihuany i przeciwko nadmiernej władzy policji. Jak sam przyznaje, w młodości często zdarzało mu się palić jointy - obecnie jednak nie czuje takiej potrzeby i najczęściej nie ma na takie zabawy czasu. Uważa jednak, że obecne prawo skierowane jest przeciwko nieszkodzącym społeczeństwu ludziom i zyskują na nim skorumpowani politycy i szefowie mafii.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Hans Solo (Przemysław Frencel). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
8
8 Hans Solo
Premiera: 2011-04-19
Ocena:
Polecamy
Zobacz również