Artyści, piosenkarze

Życiorys Eldo (Leszek Kaźmierczak) biografia

  • Data urodzenia: 1979-07-27
  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Raper
Ocena:

Eldo to już właściwie legenda polskiego świata hip-hopowego. Szacunek fanów muzyki hiphopowej zyskał już za wczesne nagrania z grupą Grammatik, której był członkiem. Jednak słuchacze cenią równie wysoko solową twórczość Eldo, czego dowodem jest bijąca rekordy popularności ostatnia płyta muzyka "Nie pytaj o nią".

Eldo przyszedł na świat 27 lipca 1979 roku w Warszawie. Przez całe dotychczasowe życie był związany z miastem urodzenia, także emocjonalnie - przywiązanie i wdzięczność do stolicy wyraził chociażby w znakomitym, autobiograficznym kawałku "27". 

Prawdziwe nazwisko muzyka brzmi Leszek Kaźmierczak, a Eldo tak naprawdę jest skrótem od właściwego pseudonimu artystycznego rapera - Eldoka, który wziął się z inicjałów artysty L. K. (eL do Ka). Kaźmierczak romans z kulturą hiphopową rozpoczął od tańca breakdance. Jednak po tym, jak zobaczył w akcji wschodzące gwiazdy polskiego rapu: grupy Trzyha i Molesta w czasie koncertu Rap Day w 1997 roku, postanowił również założyć hiphopowy zespół. Niedługo później plan Kaźmierczaka stał się faktem. Warszawa była bogatsza o kolejny hiphopowy skład - Grammatik. Grammatik na samym początku był projektem dwóch osób, oprócz Elda w tworzył go inny raper - Jotuze, później ta sytuacja uległa zmianie. W 1998 roku do składu dołączył instrumentalista Noon, a po wydaniu debiutanckiej płyty "EP+", raper Ash. Grammatik okazał się jednym z najważniejszych zespołów hiphopowych w Polsce, a drugi album kapeli "Światła miasta" z 2000 roku jest uznawany przez fanów za klasyczną pozycję polskiego rapu. 

2001 rok okazał się przełomowy dla Kaźmierczaka. Właśnie w tym roku na ekranach kin pojawił się słynny dokument "Blokersi". Jednym z głównych bohaterów tego ważnego z punktu socjologicznego filmu, przedstawiającego życie polskiej młodzieży w miejskich blokowiskach, był właśnie Eldo. Nie był to jednak jedyny film, w którym wystąpił Kaźmierczak w 2001 roku. Artysta wziął udział w innym dokumencie - wyprodukowanym przez MTV Polska obrazie "Mówią bloki". Jednak jedna z jego wypowiedzi w tym obrazie, dotycząca kondycji polskiego hip-hopu, nie przypadła za bardzo do gustu fanom tego gatunku. Słowa Elda nie spodobały się również Tedemu - efektem tego była krytyka rapera, a później bitwa freestyle'owa, która odbyła się w płockim klubie "Crazy" 26 sierpnia 2001 roku. W Płocku naprzeciw siebie stanęły dwie grupy: "Obrońców Tytułu" - w jej składzie był Eldo, a towarzyszyli mu między innymi Noon i Pezet oraz "Gib-Gibon", składający się między innymi z Tedego, Wujka Samo Zło i Człowieka Nowej Ery. Według wielu obserwatorów "Gib-Gibon" zmiażdżył "Obrońców Tytułu". Całe zdarzenie zostało sfilmowane przez stację muzyczną Viva Polska. Również w tym roku Eldo wydał pierwszą solową płytę - "Opowieść o tym, co tu się dzieje naprawdę". W nagraniu Kaźmierczakowi pomagał odpowiedzialny za skrecze DJ Twister oraz Dena - twórca podkładów. Gościnnie muzyka wsparli też Sokół, Pezet oraz zespół Echo. Krążek zdobył niezbyt przychylne recenzje, niektórzy dziennikarze spekulowali, że artyście ubyło przez niego sporo fanów. Nawet jeżeli tak było w istocie, Eldo i tak przekonał ich z powrotem do siebie znakomicie przyjętą drugą, studyjną płytą "Eternia" z 2003 roku. Album był promowany przez trzy teledyski: "Mędrcy z kosmosu", "Eternia" i "Te słowa". Ciekawostką jest fakt, że gościnnie na tej płycie udzielił się czeski zespół Indy & Wich. 

Trzeci studyjny krążek Eldo - "Człowiek, który chciał ukraść alfabet", ukazał się w 2006 roku. Był on efektem współpracy rapera z duetem producenckim Bitnix. Ambitna płyta inspirowana takimi gatunkami muzycznymi, jak drum'n'bass, jazz czy soul, nie odniosła sukcesu komercyjnego, jednak dla niektórych słuchaczy jest dowodem na wielką muzyczną wyobraźnię muzyka. Jednak wszyscy, którzy słuchali tego materiału zgodnie przyznawali, że jest on trudny w odbiorze. W tym samym roku artysta nagrał utwór "Mury, bruki" w ramach projektu Broniewski, zakładający wykonanie dzieł Władysława Broniewskiego w różnych formach przekazu. 

Czwarta solowa płyta rapera, "27" z 2007 roku, ukazała się nakładem firmy fonograficznej My Music, do której artysta przeszedł rok wcześniej. Muzyk wiele razy tłumaczył się z decyzji zmiany wytwórni. Argumentem broniącym słuszności podjętej decyzji była dobra dystrybucja i promocja oraz profesjonalnie zrobione klipy. Artysta bronił też wytwórni, twierdząc że mimo tego, że płyty przez nią wydawane świetnie się sprzedają, jest to wytwórnia niezależna, która nie ma nic wspólnego z tzw. majorsami. Krążek "27" okazał się artystycznym triumfem muzyka. Wielu fanów, nie potrafiących przebrnąć przez wymagający album "Człowiek, który chciał ukraść alfabet", ponownie uwierzyło w muzyka. Jeszcze w tym samym roku ukazał się ostatni studyjny krążek macierzystej formacji Kaźmierczaka, zatytułowany "Podróże". Jednak według fanów i dziennikarzy Eldo i Jotuze znaleźli się na artystycznym rozdrożu, sami muzycy też zresztą nie byli zbyt zachwyceni swoimi ostatnimi dokonaniami. To był już koniec kapeli, która w dużym stopniu odcisnęła piętno na polskiej muzyce hiphopowej. 14 czerwca 2008 roku zespół zagrał ostatni koncert. 

Eldo jest osobą bardzo przejmującą się tym, co dzieje się w Polsce. Dlatego też artysta w 2007 roku wziął udział w akcji, mającej na celu nakłanianie Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych w 2007 roku - Wybieram.pl. Polska jest też tematem przewodnim jednego z ostatnich przebojów muzyka - "Nie pytaj o nią". Piosenka nawiązuje do utworu Obywatela G.C. "Nie pytaj o Polskę" i pochodzi z ostatniego, świetnie sprzedającego się albumu artysty o tym samym tytule. Płyta, w której dominują syntetyczne dźwięki, została ciepło przyjęta przez fanów, aczkolwiek - jak mówi sam artysta - nie ma na niej przebojów do radia i do klubów. Jest to osobisty komentarz Elda do obecnej sytuacji w kraju. 

Uchodzący za rapera-inteligenta Eldo jest wyznawcą religii muzułmańskiej. Jak mówi Kaźmierczak, ta religia mu najbardziej odpowiada, jest najbardziej adekwatna do tego, co czuje. Muzyk podkreślał ten fakt w wielu wywiadach, ale również piosenkach, jak chociażby "Odpowiedzialność".

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Eldo (Leszek Kaźmierczak). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Chi
Chi Eldo
Premiera: 2014-05-27
Ocena:
Live In Warsaw 2012
Premiera: 2012-12-15
Ocena:
Zapiski z 1001 Nocy
Premiera: 2010-06-29
Ocena:
Nie Pytaj O Nią
Premiera: 2008
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!