Artyści, piosenkarze

Życiorys Edyta Bartosiewicz biografia

  • Data urodzenia: 1966-01-11
  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena:

Edyta Bartosiewicz - jedna z najważniejszych wokalistek w historii całej polskiej muzyki pop-rockowej. Po wielu latach nieobecności na rynku wróciła w 2010 roku. Edyta Bartosiewicz urodziła się 11 stycznia 1966 roku w Warszawie. Swoje dzieciństwo, które sama zalicza do "normalnych", spędziła przy ulicy Wolskiej 113.

Już w wieku 10 lat zaczęła samodzielną naukę gry na gitarze, którą otrzymała od Taty w nagrodę za dobre wyniki w nauce. Układała proste piosenki, najczęściej z angielskimi tekstami, jak sama mówi "pełnymi błędów". Kiedyś myślała, że muzyka jest tylko dla wybranych i była przekonana, że ona do tych wybranych nie należy. Później nadszedł czas nauki w liceum im. Kopernika i nie myśląc o karierze muzycznej zajęła się sportem (dziesięć lat trenowała siatkówkę, a wcześniej łyżwiarstwo szybkie).

Po skończeniu szkoły średniej, podporządkowała się presji rodziców i podjęła studia na SGPiS w Warszawie. Decyzja ta, jak się później okazało, była przyczyną bolesnego konfliktu wewnętrznego. Mimo tego, próbując spełnić się muzycznie i pogodzić pasję z nauką, założyła swój pierwszy zespół w Mińsku Mazowieckim. Pomysł ten nie przyniósł oczekiwanych rezultatów i ignorując sugestie Waltera Chełstowskiego o podjęciu profesjonalnych nagrań, w 1986 roku zdecydowała się wyjechać do Londynu. Tam poznała zespół The Blue Airplanes. Po krótkiej serii koncertów na Wyspach Brytyjskich, zdała sobie sprawę, że muzyka jest właśnie tym czego zawsze w jej życiu brakowało i od czego nieświadomie uciekała. Wówczas podjęła pierwsze publiczne próby śpiewania, które zostały przyjęte z dużym entuzjazmem. Szybko pojawili się wokół niej ludzie, którzy obiecali zorganizować fundusze na nagranie debiutanckiej płyty w Polsce. Po upływie sześciu miesięcy, wróciła do Warszawy.


Powrót do Polski okazał się momentem przełomowym. Po czwartym roku porzuciła studia i dołączyła do grupy Staff, z którą - po zmianie nazwy na Holloee Poloy - wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną w Warszawie (1989), a potem nagrała płytę 'The Big Beat' (1990). Krążek potwierdził możliwości Edyty i mimo, że cieszył się umiarkowaną popularnością, zdobył uznanie krytyków (Nagroda Artystyczna Młodych im. Wyspiańskiego dla Edyty oraz nagroda im. Mateusza Święcickiego od III Programu Polskiego Radia).

Po rozpadzie zespołu Holloee Poloy w 1991 roku Edyta rozpoczęła karierę solową. Z planów zagranicznych nic nie wyszło i podpisany w 1992 roku kontrakt z firma Chrysalis nie zaowocował nagraniem płyty. Edyta skoncentrowała się więc na działalności w Polsce i wkrótce wydała swój pierwszy album solowy.

Płyta 'Love' (1992), zaśpiewana w całości po angielsku, nie odniosła znaczącego sukcesu komercyjnego, jednak po raz kolejny przypomniała o klasie muzycznej Edyty. Spotkała się też z uznaniem na festiwalu w Sopocie (1992), gdzie wokalistka otrzymała Bursztynowego Słowika. Natomiast w Opolu (1993), spotkała się z niezbyt miłym przyjęciem. Zapewne dlatego, że wszystkie utwory jakie zaśpiewała, zostały wykonane w języku angielskim, a występowała jako gwiazda polska.

Duże znaczenie dla dalszej kariery Edyty miały gościnne nagrania z najpopularniejszymi wykonawcami muzyki rozrywkowej w Polsce, takimi jak: Wojciech Waglewski (1991), Ziyo (1992), Róże Europy (1993), Acid Drinkers (1993), Hey (1993), Human.

Kolejny album Edyty - płyta 'Sen' (wrzesień 1994) - przyniósł jej sukces. Album został nagrodzony Fryderykami, a sama Edyta została uznana za najlepszą wokalistkę roku. Otrzymała również Paszport "Polityki".


W 1995 roku miało miejsce nagranie nowej wersji piosenki Erica Claptona, pt.: 'Wonderful Tonight' na płytę 'Tribute to Eric Clapton'. Niedługo potem ukazał się jej trzeci solowy album 'Szok'n'Show'. Otrzymał on Fryderyka w kategorii "Najlepszy album rockowy".

W 1996 roku ukazał się na rynku singiel z transwersją 'Ostatniego' i z całkowicie nowym utworem Edyty: 'Pomyśl o mnie'. Również w 1996 roku ukazał się singiel, na który Edyta nagrała piosenkę 'Mistrz'.

Po dwuletniej przerwie, 9 czerwca 1997 roku, wydany został kolejny album 'Dziecko', który otrzymał Fryderyka w kategorii "Najlepszy album rockowy".

9 listopada 1998 roku pojawił się następny krążek Edyty, pt.: 'Wodospady', za który otrzymała cztery nominacje do Fryderyków.

29 listopada 1999 roku ukazała się płyta zatytułowana 'Dziś są moje urodziny (The Best Of)', będąca podsumowaniem twórczości artystki, którą promował premierowy utwór 'XXI wiek'. Ten rok EDYTA zakończyła rozstaniem ze swoją macierzystą wytwórnią fonograficzną - Universal Music Polska.

Początek roku 2000 to prestiżowy tytuł "Osobowości Dziesięciolecia" magazynu "Tylko Rock". W styczniu 2000 roku EDYTA nagrała wraz z zespołem AGRESSIVA 69 tytułową piosenkę do filmu MARIUSZA TRELIŃSKIEGO 'Egoiści'.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Edyta Bartosiewicz. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
polecamy Love & more...
Love & more... Bartosiewicz Edyta
Premiera: 2014-10-27
Ocena:
Renovatio
Renovatio Bartosiewicz Edyta
Premiera: 2013-10-01
Ocena:
Dziś są moje urodziny
Dziś są moje urodziny Bartosiewicz Edyta
Premiera: 1999
Ocena:
Wodospady Łez
Wodospady Łez Bartosiewicz Edyta
Premiera: 1998
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!