Artyści, piosenkarze
DonGURALesko (Piotr Górny) fot.: Materiały Prasowe DonGURALesko

Życiorys DonGURALesko (Piotr Górny) biografia

  • Data urodzenia: 1980-12-09
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Poznań
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Raper
Ocena:

Pochodzący z Poznania DonGURALesko, znany również pod pseudonimami Gural i Hardcorowy Papa jest jednym z najpopularniejszych polskich raperów. Przyszedł na świat 9 grudnia 1980 roku. Początek kariery muzyka datuje się na rok 1995, kiedy DonGURALesko związał się z Rapscalion X, przemianowaną później, po odejściu jednego z jej członków - Orzecha na Killaz Group.


Formacja zadebiutowała w 1998 roku kawałkiem "Hardkor", który znalazł się na składance Cameya "Robię swoje". Jeszcze w tym samym roku muzycy mieli gotowy materiał na debiutancką płytę, jednak ich nagraniami nie był zainteresowany żaden z wydawców. 

Według członków Killaz Group osobą, która zablokowała wydanie tych nagrań, był słynny wielkopolski raper Peja, członek Slums Attack. Konflikt pomiędzy Peją a członkami Killaz Group rozpoczął się w trakcie nagrań na płytę "Robię swoje" i później systematycznie się pogłębiał. Peja w wielu wypowiedziach ostro krytykował Killaz Group, dając do zrozumienia, że nie podoba mu się styl i zachowanie chłopaków z poznańskiego Grunwaldu. W 2001 roku Peja przystąpił do frontalnego ataku na Killaz Group. Kawałek "I moje miasto złą sławą owiane…" z nagrodzonego Fryderykiem krążka "Na legalu?", nagrany do spółki z najpopularniejszymi poznańskimi raperami jest bezpardonową krytyką zespołu DonGURALesko, który wywyższał się i miał na koncie tylko jedną płytę i to do tego wydaną własnym sumptem "Prawdziwość dla gry" z 1998 roku. Na reakcję Killaz Group nie trzeba było długo czekać. W 2002 roku ukazała się pierwsza, oficjalna płyta formacji "Nokaut", na której znalazły się utwory krytykujące lidera Slums Attack i inne wielkopolskie gwiazdy rapu. 

Spór z Peją narodził się nie bez powodu. Gural jest typem rapera, któremu bardzo do gustu przypadł styl w muzyce rap braggadocio, polegający w głównej mierze na wychwalaniu swoich umiejętności i udowadnianiu wyższości nad kolegami po fachu. Wypowiada się na temat swojego stylu rapowania w taki sposób: 

- Ludziom się to nie podoba - wypowiedział się na temat swojego stylu rapowania dla portalu internetowego hip-hop.pl DonGURALesko. - Czemu? Nie wiem, może są zawistni, może zazdroszczą, nie znam ich uczuć. To wynika z ich kompleksów, bardzo by chcieli rymować jak ja, a jak się nie da, to chociaż pokrytykować można. 

Po raz pierwszy nieprzeciętne umiejętności artysta w pełni zaprezentował na debiutanckim albumie "Opowieści z betonowego lasu" z 2002 roku. Płyta została ciepło przyjęta przez recenzentów, chwalących nie tylko Gurala za postępy jakie poczynił przy mikrofonie, ale również producentów płyty: L.A. (Łukasza Laskowskiego), Magierę (Tomasza Magierę) i Larwę. Krążek wyróżniał się na tle pozostałych krajowych produkcji jeszcze tym, że w "Opowieści z betonowego lasu" w udany sposób wkomponowano cytaty z filmów, a także tym, że na okładce albumu znalazł się cytat z Homera: "Kto czyni cnotliwie i przed złem się wzdraga, tego sławę po świecie rozniosą przechodnie". Jak podkreślał artysta, te słowa bardzo do niego przemawiają, dlatego zależało mu na tym, by znalazły się na okładce debiutanckiego dzieła. 

W 2004 roku Gural już jako członek ekipy Wielkie Joł przystąpił do pracy nad nowym studyjnym krążkiem. Wydany na początku 2005 roku krążek "Drewnianej małpy rok" okazał się kolejnym sukcesem artystycznym DonGURALesko. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa rapera "Drewnianej małpy rok" jest płytą przeznaczoną bardziej do zabawy niż do rozmyślań. Wśród producentów albumu znalazł się między innymi gość zza granicy - niemiecki raper Sido, autor kontrowersyjnej płyty "Maske" z 2004 roku. Sido wyprodukował Guralowi kawałek "Te Typy" a także gościnnie w nim wystąpił. 

"El Polako" to tytuł trzeciej studyjnej płyty muzyka wydanej w 2008 roku. Według krytyków jest to dobry krążek, aczkolwiek skierowany raczej do zagorzałych wielbicieli twórczości Piotra Górnego niż do osób nie słuchających na co dzień hip-hopu. "El Polako" promowany przebojowym utworem tytułowym stał się wielkim hitem - w Polsce album zyskał status złotej płyty. 

Płyty solowe oraz albumy sygnowane nazwą Killaz Group to nie jedyne nagrania na rynku, w których można usłyszeć Hardcorowego Papę. Artysta wystąpił gościnnie na płytach wielu muzyków, między innymi na płycie zespołu K.A.S.T.A. (Konfederacja Absolwentów Szkoły Technicznej Artykulacji) zatytułowanej "Kastaniety" z 2002 roku. Było to o tyle istotne, ponieważ członkowie grupy K.A.S.T.A.: Wall-E oraz DJ Kut-O przyjęli Gurala do swojego składu. Na drugiej płycie kapeli "Kastatomy" z 2003 roku DonGURALesko rapował jako pełnoprawny członek zespołu. Poza tym Gurala można posłuchać w takich nagraniach, jak "Jestem tym typem" (pochodzącym ze słynnego albumu "Kodex" grupy WhiteHouse, której członkami są producenci pierwszego krążka DonGURALesko: L.A. i Magiera), "To Ten Bit Ha!" z albumu "Style (operacja zrób to głośniej)" DJ-a 600V oraz "Kto uratuje?" z płyty "Zaproszenie" Kasi Klich i wielu innych. 

Nie można również zapominać o mixtape'ach, uznawanych przez niektórych fanów gatunku za pełnoprawne płyty. DonGURALesko ma na razie trzy tego typu wydawnictwa na koncie: "Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy" z 2006 roku, wyprodukowane przez DJ-a Kostka, "Manewry Mixtape" z 2007 roku i "Inwazja Porywaczy Ciał" z 2009 roku. Dwa ostatnie zostały wyprodukowane przez Matheo, odpowiedzialnego za płytę Tedego "Essende Mylffon" z 2006 roku. 

DonGURALesko jest bez wątpienia postacią nieprzeciętną na polskim rynku muzycznym. Jego głos i znakomite flow zjednały pochodzącemu z Poznania raperowi wielu sympatyków. Nie należy jednak zapominać, że braggadocio, którego jest zwolennikiem a także bezkompromisowość, mówienie bez ogródek o pewnych sprawach przysporzyły mu wielu wrogów. Z czasem w środowisku dużo mówiło się o konflikcie Gurala z innym członkiem Killaz Group - Kaczorem. Kaczor zarzucił Guralowi przedkładanie priorytetów, twierdząc, że Piotr Górny bardziej od promowania drugiej oficjalnej płyty Killaz Group "Operacja Kocia Karma" z 2007 roku, był zajęty nowym solowym materiałem (chodzi oczywiście o "El Polako"). DonGURALesko stwierdził po tej wypowiedzi, że Kaczor jest po prostu zazdrosny. Na reakcję byłego kolegi nie trzeba było długo czekać. Najpierw zakolegował się z największym wrogiem Gurala - Peją, a następnie nagrał kawałek "Człowiek z metką" dissujący Górnego.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty DonGURALesko (Piotr Górny). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
nowość Dziadzior
Dziadzior DonGURALesko
Premiera: 2020-05-22
Ocena:
Kroniki betonowego lasu
Premiera: 2014-06-30
Ocena:
Projekt jeden z życia moment
Premiera: 2012-11-15
Ocena:
Zaklinacz Deszczu
Zaklinacz Deszczu DonGURALesko
Premiera: 2011-11-26
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja