Artyści, piosenkarze

Życiorys Bic Runga (Briolette Kah Bic Runga) biografia

Ocena:

Bic Runga jest prawdziwą gwiazdą w rodzinnej Nowej Zelandii. Wszystkie jej trzy dotychczasowe albumy znajdywały swoją drogę na szczyt tamtejszej listy sprzedaży płyt, a liczne single długie tygodnie okupowały czołówki list najpopularniejszych piosenek. Urodziła się 13 stycznia 1976 roku w Christchurch na Wyspie Południowej jako Briolette Kah Bic Runga. Jej matka pochodzi z Malezji, a ojciec jest Maorysem. Imie Bic podobno po chińsku ma oznaczać pewien kolor, sama zainteresowana tłumaczy, że prawdopodobnie chodzi o zielony.


Zaczęła od perkusji, na której nauczyła się grać mając 11 lat. Kilka lat później grała już na gitarze i pianinie, a także realizowała się jako wokalistka w lokalnych zespołach jazzowych. Jakby tego było mało, sama zaczęła komponować swoje piosenki i w wieku 18 lat przeprowadziła się do Auckland z postanowieniem zrobienia kariery. Na swoją szansę długo czekać nie musiała. Rok później miała juz podpisany kontrakt, a kilka miesięcy później jej pierwszy singiel „Drive” zdobywał lokalne listy przebojów. W sumie z debiutanckiej płyty „Drive” - obsypanej później wieloma nagrodami, którą sama skomponowała, nagrała i wyprodukowała, pochodziło aż sześć singli, z których każdy jeden stał się wielkim przebojem w Nowej Zelandii. Bic zagrała na niej na perkusji, klawiszach i gitarze. Do tego oczywiście zaśpiewała. Dziś dodatkowo gra jeszcze na basie. Rok później płyta ukazała się na innych rynkach, co spowodowało, że kalendarz Bic na następne dwa lata wypełniły trasy koncertowe.

Swoją drugą płytę komponowała po części w Nowym Jorku. Na sklepowe półki trafiła w 2002 roku i w ojczyźnie Bic pokryła się sześciokrotną platyną, będąc do dziś najlepiej sprzedawaną płytą rodzimego artysty w Nowej Zelandii. Piosenka „Sway” z tego albumu oraz „Good Morning Baby” w duecie z wokalistą Semisonic Danem Wilsonem znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu „American Pie”.

Trzecia płyta Bic Rungi „Birds” ukazała się pod koniec zeszłego roku i, idąc w ślady poprzednich, zadebiutowała na szczycie nowozelandzkiej listy sprzedaży płyt. Za produkcję odpowiadał tym razem Michael Brauer, współpracujący wcześniej z Coldplay i New Radicals. Oprócz głosu Bic w trzech piosenkach można usłyszeć również byłego lidera Crowded House – Neila Finna, którego koncerty Bic otwierała swoimi występami kilka lat temu. Pierwszym singlem była piosenka „Winning Arrow”, u nas będzie drugim po „Say After Me”.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Bic Runga (Briolette Kah Bic Runga). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Belle
Belle Bic Runga
Premiera: 2012-02-27
Ocena:
Birds
Birds Bic Runga
Premiera: 2005-11-28
Ocena:
Beautiful Collision
Premiera: 2002-07-01
Ocena:
Drive
Drive Bic Runga
Premiera: 1997-04
Ocena:
Zobacz również
Konkurs Ziaja