Artyści, piosenkarze

Życiorys Artur Gadowski biografia

  • Data urodzenia: 1967-06-01
  • Miejsce urodzenia: Szydłowiec
  • Kraj: Polska
  • Gatunek: Rock
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Artur Gadowski - w pierwszej połowie lat 90. frontman zespołu IRA, jednej z popularniejszych grup rockowych w Polsce - na pytanie o to, dlaczego ściął włosy zabawnie odpowiada w jednym z wywiadów - To pytanie słyszałem już tyle razy.


Może właśnie po to, aby wszyscy się o to pytali? Ale mówiąc serio, to miałem już dosyć. Potrzebowałem jakiejś zmiany. Byłem już psychicznie zmęczony tym, że mam długie włosy. Obciąłem i bardzo dobrze się z tym czuję - mówi Gadowski. 

Na rockowej scenie włosy Gadowskiego były nie mniej charakterystyczne, niż jego druga, istotniejsza cecha, czyli głos. Zapytany w jednym z wywiadów przez dziennikarza o to, jak doskonali swój wokal, artysta odpowiada z dowcipem. "Ćwiczę, próbuję, uczę się właściwie cały czas. Odkrywam jakieś zupełnie nowe rzeczy. Staram się śpiewać w jakiś inny sposób. Czasem śmieję się z siebie, że próbuję robić coś niczym niedoświadczony dzieciak. Miałem taką zabawną sytuację całkiem niedawno, chyba z miesiąc temu. Uparłem się i zacząłem sobie w domu kombinować, ale nie mogłem osiągnąć tego efektu, który sobie założyłem i - że tak powiem - prześpiewałem się w ciągu całego dnia. Na następny dzień miałem problem z mówieniem. Zdarzają się takie zabawne sytuacje". 

Artur Dionizy Gadowski - pseudonim Gadzio - urodził się 1 czerwca 1967 roku w Szydłowcu. Pochodzi z umuzykalnionego domu. Jego ojciec, Dionizy, grał na saksofonie. Matka - Marianna - była instruktorką śpiewu. Młody Gadzio skończył podstawówkę im. Władysława Broniewskiego oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu. Uzyskał zawód jubilera. Ponoć płyta The Beatles "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" wyznaczyła jego muzyczną drogę, a o samym kwartecie z Liverpoolu Gadowski mówi jako o "pierwszej fascynacji z dzieciństwa". 

W 1985 roku Gadowski wraz z kolegami założył pierwszy zespół pod nazwą Kurcze Blade. Projekt nie przetrwał roku. Druga formacja, Landrynki Dla Dziewczynki, powstała w 1986 roku. Gadowski pełnił w niej rolę gitarzysty do czasu, gdy komisja poborowa upomniała się o wokalistę. Grupa dużo koncertowała w tamtych czasach, a jej występy cieszyły się ponoć zainteresowaniem. Jedynym przebojem, jakim mogła się pochwalić kapela, był utwór "Piosenka", gdzie do wiersza K.I. Gałczyńskiego skomponowano muzykę. Pomimo sukcesów lokalnych Landrynkom nie udało zakwalifikować się do udziału w festiwalu w Jarocinie w 1986 roku. Sytuacja uległa zmianie, gdy podczas przeglądu kapel rockowych Gadowskiego zauważył Kuba Płucisz, który aktualnie poszukiwał wokalisty do swojego nowego projektu. Po jednym ze spotkań Gadowski przyjął propozycję złożoną przez Płucisza. W międzyczasie wokalista uczęszczał też na zajęcia w liceum wieczorowym. 

W listopadzie 1987 roku powstała grupa IRA, która szybko zwróciła na siebie uwagę podczas różnych przeglądów i festiwali. Po jednym z takich wydarzeń zespół otrzymał propozycję występu podczas festiwalu w Opolu w 1988 roku, w czasie którego Gadowski wyróżniony został jako wokalista. 

W międzyczasie artysta otrzymał propozycję śpiewania w Oddziale Zamkniętym. Nie skorzystał z niej jednak. W rozmowie dla internetowego serwisu "Rock Magazyn" Gadowski wspominał ten czas następująco: "Tak się nie stało, ponieważ Wojtek Pogorzelski mnie obraził. (...) Pomyślałem sobie wtedy - ja ci jeszcze pokażę! I faktycznie, gdy spotkaliśmy się w 1993 roku na wspólnym koncercie, Wojtek się kajał i przepraszał za to, co wtedy powiedział. Potem ja miałem swoje solowe projekty, a Wojtek znów szukał wokalisty i już w 2000 roku nie byłem w stanie mu odmówić, 1884. raz powiedzieć, żeby dał mi spokój, bo to się nie uda. Pojechałem na jedną próbę i po niej powiedziałem, że dla mnie jest to nie do przyjęcia. Nie podobało mi się i tyle." 

Z końcem 1989 roku Gadowski wydał z IRĄ pierwszy debiutancki album zatytułowany "IRA". Dwa lata później, na polskim rynku pojawiła się kolejna propozycja zespołu. Płyta "Mój Dom" przyniosła grupie sukces komercyjny. Następne wydawnictwa "1993" oraz koncertowy "Live" również cieszyły się powodzeniem. W 94 roku Gadowski wraz z IRĄ wystąpili jako support przed koncertem Aerosmith w Warszawie. - Ja w jednym z wcześniejszych wywiadów powiedziałem, że moim największym marzeniem jest znaleźć się na tej samej scenie, co Aerosmith - wspominał Gadowski w wywiadzie dla serwisu "Rock Magazyn". - Marzenie się spełniło. Poznaliśmy ten zespół - spędziliśmy z nimi wieczór. 

Kolejne lata przyniosły nieoczekiwany spadek popularności IRY. W 1996 roku po wydaniu kolejnych albumów "Znamię" i "Ogrody" zespół zawiesił działalność, a Artur Gadowski skupił się na indywidualnej karierze. W tym samym roku wokalista podpisał kontrakt z wytwórnią BMG.

W 1998 roku w sprzedaży pojawiła się długo oczekiwana solowa płyta Gadowskiego firmowana. Na album trafiły nagrane w 1997 roku utwory "Szczęśliwego Nowego Jorku", który promował film o tym samym tytule oraz "Ona jest ze snu". Obydwa utwory cieszyły się ogromną popularnością na listach przebojów w rozgłośniach radiowych w całej Polsce. Gadowski na stronie internetowej zespołu IRA mówi o pierwszej wersji solowego debiutu. - W 1996 roku podpisałem kontrakt z firmą BMG, dostarczając demo, które w ogóle odbiega od tego, co znalazło się na płycie - wspominał. - Bez żadnych trudności firma zgodziła się na promowanie mojej twórczości, choć wkrótce pojawił się drobny problem. Po ośmiu latach grania w zespole rockowym, gdzie ciągle słychać było gitary, odkryłem, że istnieją jeszcze inne instrumenty. Postanowiłem zatem nagrać zupełnie inną płytę - z innym brzmieniem gitary, innym śpiewem, instrumentami elektronicznymi. Gdy zaprezentowałem ten materiał, wśród pracowników firmy zapanowały konsternacja i przerażenie. Stwierdzili, że to zupełnie nie tak miało być. Do tej pory płyta ta nie została wydana, choć materiał na niej zawarty jest już zupełnie inny niż w pierwowzorze. Być może w dalekiej przyszłości wydam ją jako ciekawostkę muzyczną. 

We wrześniu 1998 roku Gadowski wystąpił w warszawskim klubie "Stodoła". Wokalista otwierał koncert gitarzysty Queen, Briana Maya. Dwa lata później, w 2000 roku, w sprzedaży ukazał się kolejny longplay artysty zatytułowany "G.A.D.". Do albumu dołączono akustyczne wersje piosenek z płyty nagrane na prośbę radia R.M.F, które z przeróbki utworu "Wish You Were Here" z repertuaru Pink Floyd uczyniło całodziennego power playa. 

W tym samym roku - z powodu złej sytuacji materialnej - Gadowski wraz z kolegami z grupy IRA wyjechał w poszukiwaniu zarobków do Stanów Zjednoczonych. - Wyjechaliśmy, bo i tak tu nie mieliśmy co robić i nie było z czego żyć - opowiadał o ciężkich czasach w wywiadzie dla serwisu "Rock Magazyn". - Więc ustaliliśmy, że jedziemy tam do pracy, a przy tym znajdujemy sobie jakieś miejsce do grania i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Taki był plan - bardzo prosty. Każdy z nas miał bardzo dobrą robotę - pracowaliśmy na budowie po 10-11 godzin dziennie. Ale znajdowaliśmy jeszcze przy tym siłę, choć łatwe to nie było, żeby mieć codziennie próby. Mieliśmy kanciapę, pożyczany sprzęt. Udało się nam zorganizować kilka występów w klubach - w Chicago i Nowym Jorku. Uwierzyliśmy wtedy, że nadal jesteśmy zespołem. 

Po powrocie ze Stanów i reaktywacji IRY Gadowski nagrał z kolegami płytę "Tu i teraz". Album miał premierę w 2002 roku. Rok później formacja zagrała koncert z okazji 15-lecia istnienia. 

W 2004 roku Gadowski - w wyniku problemów z tarczycą spowodowanych chorobą Gravesa-Basedowa - poddany został operacji, podczas której wystąpiły komplikacje. Wokalista pozostawał w śpiączce przez dwa dni. - Miałem wiarę, że będzie dobrze. Zakładałem, że w najgorszym wypadku czeka mnie od pół roku do ośmiu miesięcy przerwy w śpiewaniu, ale w tym czasie będę się starał wrócić do formy. - wspominał wokalista w rozmowie dla jednego z muzycznych serwisów internetowych. - Gdyby nie udało mi się wrócić, pewnie szukalibyśmy jakiegoś innego rozwiązania. Na szczęście krótko po operacji okazało się, że mam zacząć ćwiczyć głos, a miesiąc później zaśpiewałem pierwszy koncert. Wszystko poszło więc dobrze, aczkolwiek z niespodziankami - kontynuował Gadowski, dodając. - Sama operacja miała być bardzo szybkim i prostym zabiegiem, trwającym dwie godziny. Jeszcze tego samego dnia miałem trafić na swoją salę. Owszem, obudziłem się po operacji, ale okazało się, że jestem na OIOM-ie, dobę później (śmiech) i że nie poszło tak zupełnie gładko. Jestem bardzo wdzięczny lekarzom, że tak bardzo się starali, iż głos posiadam i żyję. 

Po rekonwalescencji Gadowski powrócił do śpiewania. - Czuję odpowiedzialność za to, co robię. Na pewno nie będę robił niczego, tylko dlatego, że może odnieść sukces. Nie zrobię nigdy niczego wbrew sobie - podkreśla w wywiadach artysta.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Artur Gadowski. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
G.A.D.
G.A.D. Gadowski Artur
Premiera: 2000
Ocena:
Artur Gadowski
Artur Gadowski Gadowski Artur
Premiera: 1998
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!