Artyści, piosenkarze

Życiorys Akon (Aliaune Badara Akon Thiam) biografia

Ocena:

Akon, właściwie Aliaune Thiam (ur. 30 kwietnia 1973 w Saint Louis w Senegalu) - senegalski piosenkarz R&B. Gdy miał 7 lat jego rodzina przeprowadziła się z Dakaru w Senegalu - gdzie się wychowywał - do USA do miejscowości Jersey City w stanie New Jersey. Jest muzułmaninem i synem jazzowego perkusisty Mora Thiama. Oficjalnie Akon ma jedną żonę (Tomeka) i trójkę dzieci (Lil’Ali, Mahommed, Jah Jah). Nieoficjalnie ma trzy żony w Senegalu i pięcioro dzieci.

Piosenkarz opowiadał, że dostał wyrok trzech lat w zawieszeniu za kradzież samochodu, co nie jest prawdą. Ubarwił swoją przeszłość, by bardziej pasować do raperów z którymi nagrywał - Eminema, Snoop Dogga. Jedyna kara, jaką mu wymierzono, to nadzór kuratora. W październiku 2007 roku wziął udział w dyskusji stacji MTV - „Black History Month”.


24 sierpnia 2007 Akon pojawił się w Polsce na Coke Live Music Festival 2007 promując płytę Konvicted. Ta płyta przyniosła mu wiele wyróżnień i zdobyła wiele pochlebnych recenzji. Producentem płyty jest sam Akon.

Incydent w Trynidadzie

W 2007 roku Akon został oskarżony o molestowanie nieletniej. Incydent miał miejsce w klubie w Trynidadzie i Tobago, kiedy to raper podczas swego koncertu udawał stosunek płciowy z 15 letnią córką pastora. Całe zajście sfilmowała ekipa Akona, po czym udostępniła nagranie w internecie. Klip wyemitowały także lokalne telewizje. W odpowiedzi na to, Verizon Wireless zdecydowało się usunąć wszystkie utwory artysty ze swojej strony oraz zaniechać sponsorowania „The Sweet Escape Tour” - trasy koncertowej Akona oraz Gwen Stefani. Jednakże Universal Music Group nie podjęła żadnych akcji przeciwko raperowi, jedynie usunęła film z YouTube.

Całe zdarzenie zostało skrytykowane przez Akona w jego utworze „Sorry, Blame It On Me”, w którym przeprasza za całe zdarzenie. Podkreśla w nim, że klub był dla osób pełnoletnich, a on sam nie był świadom wieku dziewczyny. Wspomina także o tym, jak Verizon zerwał z nim oraz Gwen kontrakt. Przeprosiny kieruje również do swych dzieci, żony oraz matki.

W maju 2007 UMG zostało skrytykowane za nadużywanie prawa, po czym klip wrócił na YouTube.

Incydent w Fishkill

3 czerwca 2007 roku podczas koncertu w Fishkill fan obrzucił Akona przedmiotami. Piosenkarz zapytał się tłumu kto to zrobił, po czym na jego polecenie ochroniarze zaciągnęli go na scenę, mimo jego sprzeciwów, a następnie Akon zrzucił go ze sceny na fanów. Klip przedstawiający całe zajście trafił do policji oraz pojawił się w serwisie Youtube. 3 grudnia 2007 Akon’owi postawiono 2 zarzuty.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Akon (Aliaune Badara Akon Thiam). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Freedom
Freedom Akon
Premiera: 2008-12-02
Ocena:
Konvicted
Konvicted Akon
Premiera: 2006-11-14
Ocena:
Trouble
Trouble Akon
Premiera: 2004-06-29
Ocena:
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!