Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Biografia: Reni Jusis

Biografia: Reni Jusis

Reni Jusis urodziła się w 1974 roku, w Koninie. Mieszkała jednak tam bardzo krótko i wkrótce znalazła się w Mielnie... nad Bałtykiem. Trzyletnia Reni zobaczyła w telewizji konkurs chopinowski i prosiła rodziców, żeby kupili jej fortepian i błagała, by zapisali ją do Gawędy. Pod koniec liceum zagrała w musicalu "Fatamorgana" w Koszalinie gdzie wypatrzył ją producent i raper Yaro.

Jako wokalistka Reni debiutowała na jego płycie "Jazzda". Śpiewała tam liczne chórki i wokalizy, występowała w videoclipach, wspierała go w wystąpieniach w mediach, towarzyszyła na koncertach. Na tym krążku znalazła się piosenka Reni "Refrenata" i już wtedy wiadomo było, że to dopiero pierwszy krok w poczynaniach młodej wokalistki.

Debiutem solowym piosenkarki był wielki przebój "Zakręcona", pochodzący z tak samo zatytułowanego albumu, wydanego w 1998 roku. Funkowa, "amerykańska" i hip-hopowa estetyka wydawnictwa, było to coś nowego na rynku śpiewających pań w Polsce. Płyta "Zakręcona" oparta była na najlepszych wzorcach, z najmodniejszymi brzmieniami, oryginalnymi samplami i masą świetnych pomysłów urozmaicających linię melodyczną. Okrzykniętą została debiutem roku, a tekst "Zakręconej" nuciła cała Polska. W tym samym roku Reni obroniła dyplom na wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W lutym 1999 roku Reni otrzymała aż 5 nominacji do Nagrody Fryderyka '98, z czego otrzymała 3 statuetki za: Piosenkę roku "Zakręcona", Fonograficzny debiut roku i Album roku rap & hip-hop.

Następny solowy album "Era Renifera" skomponowała, zaśpiewała i wyprodukowała sama artystka. Jednak płyta nie przyniosła większych przebojów i o wokalistce zrobiło się przez pewien czas cicho. W 2001 roku, po dwuletniej przerwie, Reni zaprezentowała kolejny materiał, tym razem w wersji bardziej tanecznej i elektronicznej, wydała płytę "Elektrenika". Kompozycje utrzymane są w stylistyce muzyki klubowej, two step, a wszystko z domieszką funky i acid jazzu.

Z początkiem października 2002 roku Reni ponownie zaszyła się w studiu, gdzie rozpoczęła prace nad czwartym już albumem, zatytułowanym "Trans Misja". Oznacza to nie tylko transmitowanie w przestrzeń myśli, dźwięków, obrazów, ale przede wszystkim - głębokie przeświadczenie Reni o pełnieniu "misji wprowadzania ludzi w trans". Muzyka prezentowana na "Trans Misji" to elektroniczny i taneczny pop. Artystka sięgnęła po nowe syntetyczne brzmienia zestawiając je z dźwiękami przesterowanych gitar i mocnymi beatami house i elektro. Nad całością unosi się przestrzennie zmiksowany wokal czyniąc "Trans Misję" płytą zmysłową i tajemniczą. W nagraniach wzięli udział: DJ Sound, Fox - mistrz Mooga i Bogusz JR obsługujący gramofony.

Po blisko trzyletniej przerwie, Reni przypomniała o sobie w czerwcu 2006 roku płytą "Magnes", którą stanowią wyłącznie taneczne kompozycje zmiksowane w jeden klubowy set. Oprócz premierowych utworów na krążku znalazły się także przeróbka przeboju "Ocalę cię" zespołu 2+1 oraz anglojęzyczne wersje kompozycji artystki. Autorami i producentami płyty są Reni Jusis i Mic Microphone. W nagraniach uczestniczyli nowi muzycy: Kaac (gitara), Nasq (instrumenty klawiszowe) i Krawiec (gramofony).

FB dlaMaturzysty.pl reklama