Artyści, piosenkarze
Marysia Sadowska fot.: Iza Grzybowska (materiały prasowe) Sadowska Marysia

Życiorys Marysia Sadowska biografia

  • Data urodzenia: 1976-06-27
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Pop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 1

Maria Sadowska, znana także jako Marysia Sadowska, urodziła się 27 czerwca 1976 roku. Jej ojcem jest Krzysztof Sadowski, pianista i kompozytor, a matką - wokalistka Liliana Urbańska. Maria Sadowska już jako ośmiolatka zdecydowała, że przyszłość zwiąże z muzyką i namówiła rodziców, aby posłali ją do szkoły muzycznej.

Nauka w klasie fortepianu była pierwszym krokiem do kariery. Wkrótce młoda artystka dołączyła do zespołu wokalno-tanecznego Tęcza, który zdobył ogromną popularność występami w dziecięcym programie telewizyjnym "Tęczowy Music Box". Maria wypromowała wówczas swoje pierwsze przeboje, m.in. "Jesienną dyskotekę" i "Koronkową lambadę" - utwór wykonany z Gabrysią Owsiak. W wieku 14 lat nagrała pierwszy album, "Jutro". W kolejnych latach kontynuowała przygodę z mediami - prowadziła audycję "Twój Hit" w Radiu Dla Ciebie oraz telewizyjny program muzyczny "Co jest grane".

W roku 1996 wokalistka otrzymała propozycję nagrania płyty w Los Angeles. Nie zastanawiając się długo, opuściła Polskę i osiadła na jakiś czas zagranicą. Rok później, pod szyldem wytwórni EMI Toshiba, ukazały się aż dwa albumy nastoletniej piosenkarki - "Crazy" i "Lucky Star". Oba krążki zostały wydane w Japonii, gdzie Sadowska zrobiła oszałamiającą karierę. Jej występy w Kraju Kwitnącej Wiśni gromadziły jednorazowo 25 tysięcy fanów. Kolejne dwa lata oznaczały dla Marii nieustanną podróż między Los Angeles, Tokio i Warszawą. Pomimo sukcesów zagranicą, Marysia wkrótce zatęskniła za rodzinnym krajem. Podczas jednej z wizyt w Polsce podeszła do egzaminu na studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Gdy w 1998 roku udało jej się zdobyć indeks wydziału reżyserii, postanowiła na stałe wrócić do kraju.

- Chciałam studiować w Stanach, ale wszyscy mówili, że to w Polsce jest jedna z najlepszych na świecie szkół filmowych, właśnie w Łodzi - tłumaczyła wokalistka w wywiadzie dla serwisu Studentnews.pl. - Więc spróbowałam, i, nie wiem, jak to się stało, ale dostałam się za pierwszym razem. Porzuciłam wizję kariery tam, na rzecz kariery tu, wybierając HollyŁódź zamiast Hollywood, jedzenie serka topionego i wysiadanie na przygnębiającym i brudnym dworcu Łódź Fabryczna.

Studia w łódzkiej "filmówce" nie przeszkodziły Marii w realizacji kolejnych muzycznych projektów. Założyła własny zespół jazzowy, z którym regularnie koncertowała, nawiązała współpracę z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny klubowej takimi jak Adamus, Glasse i NV, a także dołączyła do kolektywu Niewinni Czarodzieje założonego przez producenta o pseudonimie Envee. Wraz z tą formacją nagrała w 2003 roku płytę "Envee i Niewinni Czarodzieje".

W międzyczasie Sadowska poświęciła się tworzeniu samodzielnych projektów filmowych. Jej krótkometrażowe dzieło, "Skrzydła", prezentowane było na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Moskwie, Taipei, Bolonii, Barcelonie, Istambule oraz Paryżu, zdobywając uznanie krytyków i zgarniając kolejne nagrody.

Artystka zajęła się także realizacją teledysków dla innych polskich muzyków, m.in. Renaty Przemyk, Marcina Rozynka i Edyty Geppert, a jej wysiłki wyróżniono trzema nominacjami do nagrody Yach Film w 2003 roku.

W roku 2004 wokalistka wydała płytę "Marysia Sadowska", na której zaprezentowała swoje nowe, dojrzałe oblicze. Krążek wypełniły jazzowe i klubowe brzmienia, wtórujące poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i Juliana Tuwima. Latem piosenkarka wystąpiła w roli supportu podczas koncertów Garou w Warszawie i Katowicach.

Rok później Sadowska wzięła udział w konkursie "Premier" festiwalu w Opolu, wykonując piosenkę "Tylko tu i teraz". Uplasowała się wówczas na czwartej pozycji. Otrzymała także nominację do Superjedynki w kategorii wokalistka roku.

W roku 2006 ukazał się kolejny album artystki, "Tribute To Komeda", poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy, znakomitego polskiego jazzmana. Honorowy patronat nad dziełem objęła żona muzyka, Zofia Komeda, a w nagraniach Sadowską wspomagali m.in. Michał Urbaniak i Jan "Ptaszyn" Wróblewski. - To jest muzyka z kompozycjami Krzysztofa Komedy w mojej własnej interpretacji i opracowaniu - wyjaśniała Sadowska w wywiadzie dla Studentnews.pl. - Mnie się spodobały jego wszystkie tematy, które do tej pory były instrumentalne, i przez to nie były znane szerszej publiczności. Wykorzystałam je jako bazę do przerobienia na piosenkę. W ten sposób chcę przybliżyć młodym ludziom tego kompozytora, bo wydaje mi się, że niestety jest wiele osób, które nie wiedzą, kim był Krzysztof Komeda.

Krążek, promowany singlami "Kiedy nie ma miłości" i "Niezmiennie", znalazł ponad 15 tysięcy nabywców i pokrył się złotem.

Pod koniec roku 2007 Maria Sadowska zaprezentowała fanom świąteczną płytę, "Gwiazda dla każdego", którą wypełniły utwory nawiązujące w warstwie muzycznej i lirycznej do atmosfery Bożego Narodzenia. Na albumie znalazły się kompozycje artystki do wierszy Leona Sęka, Andrzeja Zaniewskiego i Jana Twardowskiego.

Latem 2008 roku wokalistka nagrała wraz z tyczkarką Moniką Pyrek utwór "Szybciej, wyżej, dalej", który miał zagrzewać do boju polskich sportowców podczas igrzysk w Pekinie. Klip do piosenki regularnie prezentowano w trakcie telewizyjnych transmisji olimpijskich. Jesienią tego samego roku wystąpiła gościnnie na płycie "Café Fogg", wykonując jeden z najpopularniejszych utworów Mieczysława Fogga, "Ta ostatnia niedziela". Wokalistka nawiązała także współpracę z Bogusławem Mecem, której owocem była wspólnie wykonana piosenka "Budzisz mnie". Utwór pojawił się na płycie "Duety" Meca. W listopadzie 2008 roku Sadowska wystąpiła na jubileuszowym festiwalu Jazz Jamboree u boku Michaela Legranda - francuskiego kompozytora i twórcy muzyki filmowej.

Pod koniec 2008 roku piosenkarka powróciła do studia, aby rozpocząć pracę nad kolejną płytą długogrającą.

Maria Sadowska od lat udziela się charytatywnie i społecznie. Wspierała m.in. akcję "Solidarni z Białorusią", kampanię profilaktyki przeciwko HIV, fundację "Mam marzenie". W 2006 roku została ambasadorką marki Evra produkującej plastry antykoncepcyjne.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Marysia Sadowska. Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kochajmy się
Kochajmy się Sadowska Marysia
Premiera: 2021-05-14
Ocena:
Stracić nadzieję
Stracić nadzieję Sadowska Marysia
Premiera: 2021-02-12
Ocena:
Kocham Cię
Kocham Cię Sadowska Marysia
Premiera: 2020-12-07
Ocena:
Początek nocy
Początek nocy Sadowska Marysia
Premiera: 2020-10-16
Ocena:
Zobacz również