Artyści, piosenkarze

Życiorys Emade (Piotr Waglewski) biografia

  • Data urodzenia: 1981-12-15
  • Miejsce urodzenia: -
  • Kraj: -
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Pseudonimem Emade posługuje się urodzony 15 grudnia 1981 roku w Warszawie Piotr Waglewski. Jego ojcem jest znany muzyk rockowy Wojciech Waglewski, kojarzony głównie z zespołem Osjan, a także z własną grupą Voo Voo, legendami polskiej sceny muzycznej. Emade jest także młodszym bratem Bartosza, znanego jako Fisz.


Wychowywał się w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Już od najmłodszych lat obaj bracia interesowali się muzyką. Jako nastoletni chłopcy przechodzili fascynację muzyką punk i hard core. W wieku 13 lat Emade założył z bratem zespół, w którym grali ostrą muzykę gitarową. Z czasem doprowadziło ich to - dzięki np. Beastie Boys - do zainteresowania hip-hopem. Kilka lat później Emade i Fisz stworzyli swój pierwszy hiphopowy skład. Razem z kolega z osiedla, raperem Inespe zaczęli w 1997 roku tworzyć muzykę w ramach projektu RHX. Wydali kilka podziemnych albumów, a w 1999 roku pierwszy legalny longplay "Opowieści z podwórkowej ławki". Emade (wtedy jeszcze posługujący się pseudonimem DJ M.A.D.) był odpowiedzialny za produkcję tego krążka. Wspólnie wystąpili także na festiwalu w Opolu. 

W tym samym roku Emade okazję brać udział w niezwykłej współpracy na 20. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, gdzie wystąpił razem ze słynną amerykańską formacją rockową Nick Cave and the Bad Seeds, akompaniując jej na gramofonach. Występ, podczas którego Cave występuje z wieloma słynnymi polskimi muzykami, został później wydany na CD i DVD. RHX rozpadł się niedługo potem. Bracia Waglewscy skupili się na pracy nad własną płytą. Inespe także pracował nad własnym materiałem. Emade wspierał swojego brata przy produkcji jego pierwszego albumu "Polepione dźwięki", wydanego w 2000 roku. Płyta okazała się sukcesem artystycznym, także ze względu na muzykę, stworzoną przez Emade. Była nominowana do nagrody Fryderyki w kategorii album roku - rap/hip-hop. 

W 2001 roku Emade był odpowiedzialny za muzykę z kolejnego dzieła brata "Na wylot", wydanego w Asfalt Records, wytwórni, z którą od początku związani byli muzycy. Ponownie doceniono twórczość braci Waglewskich i ponownie nominowano ich za ten album do Fryderyków. Emade pomagał także przy produkcji pierwszego solowego krążka swojego kolegi Inespe, choć wydana w efekcie płyta "Ocean szarych bloków" nie została szerzej dostrzeżona. Mimo tego hiphopowe pismo "Klan" uznało go za najlepszego producenta roku 2001. 

Pasmo sukcesów kontynuowali młodzi Waglewscy w 2002 roku, kiedy pod wspólną nazwą Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne wydali świetny album "F3". Do współudziału zaprosili kilku znajomych muzyków, zaczęli też występy w większym składzie. Emade odpowiedzialny był za produkcję albumu i zrobił to doskonale, częściowo rezygnując z sampli na rzecz żywych instrumentów oraz minimalistycznej elektroniki. Była to też płyta, która na dobre wyciągnęła Fisza i Emade z małego świata hip-hopu, w stronę zarówno innych form muzycznych, jak i szerszej publiczności. Pozytywne recenzje pojawiły się wtedy nie tylko w prasie muzycznej, kulturalnej i dziennikach, ale także w niektórych tytułach prasy dla mężczyzn, jak również prasie kobiecej. Zespół stał się swego rodzaju przykładem "grzecznego hip-hopu dla kulturalnych ludzi", co nie umniejsza jednak jego dokonań muzycznych. 

W 2003 roku Emade został zaproszony do wykonania remiksu utworu z płyty producenta Andrzeja Smolika. W tym czasie pracował już również nad własnym solowym longplayem. 12 grudnia 2003 roku ukazała się pierwsza płyta sygnowana pseudonimem Emade - "Album producencki". Była to składanka utworów instrumentalnych i śpiewanych, na którą autor zaprosił wielu artystów związanych ze sceną hip-hop w Polsce, między innymi Sokoła ze składu WWO, O.S.T.R.-a, swojego brata Fisza, a także raperów z nowojorskiej grupy Little Egypt. Płyta była nominowana do Fryderyka za najlepszy album hip-hop 2004 roku.

Emade zaangażowany był w tym czasie w kilka innych projektów muzycznych. Przede wszystkim grał na perkusji i produkował muzykę Tworzywa Sztucznego, które w rozszerzonym składzie postawiło na zmianę stylistyki i wydało przepełniony dubem, 2 stepem, elektroniką i żywymi instrumentami album "Wielki ciężki słoń". Jest także członkiem kolektywu "Bassisters Orchestra" jazzmana Wojciecha Mazolewskiego, z którą wystąpił na kilku koncertach, a w 2006 roku pojawił się na płycie "Numer Jeden". Wspomagał także Marię Peszek przy tworzeniu muzyki na jej debiutancki album "miasto mania", wydany w 2005 roku. 

Również w 2005 roku, w maju ukazał się krążek "Szum rodzi hałas", będący kolaboracją pomiędzy Emade i O.S.T.R.-em, pod nazwą POE (Projekt Ostry Emade). Płyta była ciekawą próbą połączenia ponadprzeciętnej wyobraźni muzycznej Emade z niezwykłymi umiejętnościami Ostrego. W wywiadzie dla PopUp Magazine producent płyty mówi o niej. 

- Nagrywałem bity, które mi się podobały, ewentualnie dobierając tempa kawałków pod kątem Ostrego, tak by łatwiej było mu na nich pojechać. Jednak z drugiej strony niektóre podkłady były na pewno dla niego trudniejsze, gdyż kilka kawałków jest dużo szybszych niż prędkości, na których do tej pory poruszał się Ostry. Więc postawiłem przed nim jakieś wyzwania - mówi Emade. - Oczywiście miałem cały czas świadomość, że to właśnie on będzie pracował na tych bitach, ale robiłem przede wszystkim to, co mi się podoba, z przekonaniem, że Ostry spokojnie sobie z nimi poradzi. 

Kolejny album nagrany z Fiszem był powrotem do bardziej hiphopowych brzmień. Muzycy uznali, że forma Fisz Emade, z zapraszanymi dodatkowymi muzykami jest lepsza od stałych występów z dużym zespołem. W 2006 roku właśnie pod tą nazwą wydali album "Piątek 13", uznany za bardzo dobry przez większość krytyków. Przede wszystkim doceniono znaczny rozwój umiejętności Emade, który inspirując się artystami z wytwórni Stones Throw oraz nowoczesnym europejskim hip-hopem stworzył muzykę na bardzo wysokim poziomie, o jednocześnie autorskim charakterze. Podobnie było z wydanym w 2008 roku longplayem "Heavi Metal", gdzie rapujący Fisz wypada na swoim zwykłym dobrym poziomie, ale to Emade dominuje płytę niezwykłą muzyką, świadczącą o ciągłym progresie. 

Także w 2008 roku artysta pojawił się jako perkusista w rodzinnym projekcie "Męska muzyka" firmowanym Waglewski, Fisz, Emade. 

Emade jest laureatem dwóch prestiżowych nagród: przyznanego w 2005 roku "Fenomenu" tygodnika Przekrój (wraz z ojcem i bratem) oraz "Paszportu Polityki" w 2007 roku (razem z Fiszem).

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Emade (Piotr Waglewski). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!