Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Biografia: Agnieszka Chylińska

Biografia: Agnieszka Chylińska

Polska wokalistka rockowa i felietonistka. Agnieszka Chylińska to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny muzycznej, bardzo długo była związana z zespołem O.N.A., po jego rozpadzie zajęła się karierą solową. Słynie ze swojego unikatowego, zachrypniętego głosu.

Pierwszy muzyczny sukces Chylińskiej przypada jeszcze na okres szkoły średniej. W 1994 roku zdobyła trzecią nagrodę na festiwalu piosenki francuskiej. Dzięki tej wygranej została dostrzeżona i umożliwiło jej to rozpoczęcie dalszej kariery. krótko po tym konkursie rozpoczęła współpracę z zespołem Second Face, dzięki czemu zauważył ją Grzegorz Skawiński i zaproponował współprace młodej wokalistce ze znanym gitarzysta. Współpraca ta zakończyła się założeniem zespołu O.N.A. W 1995 roku ukazał się ich debiutancki krążek zatytułowany "modliszka" i z miejsca uczynił z nich czołową rockową kapelę. Zaraz po tym, w ramach plebiscyty w magazynie Tylko Rock, Chylińska była nominowana w kategoriach: wokalistka roku oraz nadzieja roku.

Rok później światło dzienne ujrzała kolejna płyta zespołu, "Bzzzz", która została uhonorowana aż dwoma Fryderykami w kategorii najlepszy zespól oraz dla najlepszego albumu. Wówczas doszło do słynnego zdarzenia, kiedy to za pomocą ostrych słów wokalistka obraziła swoich byłych nauczycieli. To zachowanie było potem długo i szeroko komentowane. Na Chylińskiej nie zrobiło to większego wrażenia. Kolejne albumy kapeli ("Trip" (1998), "Pieprz" (1999), "Mrok"(2001) powtarzały sukcesy dwóch pierwszych krążków. W 2002 roku Chylińskiej przyznano nagrodę "Paszport Polityki", przyznawaną przez szanowany tygodnik. W 2003 roku O.N.A. zawiesiło działalność a wokalistka rozpoczęła z dużym powodzeniem solową karierę. Debiutancka płyta pt "Winna" została nagrana we współpracy z Krzysztofem Misiakiem, Darkiem Osińskim, Zbyszkiem Kraszewskim oraz Wojtkiem Hornym. Album miał swoją premierę 19 marca 2004 roku. Chylińska obecnie jest także jednym z jurorów w programie "Mam Talent!" .

FB dlaMaturzysty.pl reklama