Jarocin Festiwal - Festiwale

Znamy pierwszych wykonawców Jarocin Festiwalu

2014-02-25 14:02:40

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Jarocin Festiwalu (18-21 lipca)! Będą to zespoły: Anathema, Dezerter (na zdjęciu), Enej, Czesław Śpiewa i Only Crime oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Hortex Rytmy Młodych – zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy!

Anathema to brytyjska grupa, powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w Liverpoolu. Twórczość z początków działalności zespołu zakwalifikować można jako death doom metal. Anathemę uważa się wręcz za jednego z prekursorów tego gatunku – obok Katatonii, Paradise Lost czy My Dying Bride. Z tego okresu pochodzą m.in. albumy „Serenades” (debiut z 1993 roku) i „The Silent Enigma”. W drugiej połowie lat 90. Anathema wprowadziła nowe elementy do swojego brzmienia i obecnie jej muzykę określa się raczej mianem art rocka. Zespół wydał do tej pory dziewięć albumów długogrających, w tym ostatni – „Weather Systems” – w 2012 roku. Płyta osiągnęła spory sukces zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych i uznawana jest za największy komercyjny sukces zespołu.

Dezerter wystąpi w Jarocinie na wyjątkowym koncercie. Po raz pierwszy zespół wykona w całości materiał z płyty „Underground out of Poland”. To właśnie z Jarocinem wiąże się historia tego albumu. Krążek ukazał się w 1987 roku, wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. Płyta powstała z nagrań zarejestrowanych w 1983 roku w Studio Wawrzyszew, w 1985 roku na nielegalnej sesji w studio Polskiego Radia oraz właśnie w Jarocinie, na koncercie z 1984 roku. W opinii wielu dziennikarzy i uczestników jarocińskich festiwali to właśnie tamten koncert był jednym z najlepszych w historii imprezy. Dezerter stanie na deskach jarocińskiej sceny w trzydziestą rocznicę tego legendarnego występu.

Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie, z inicjatywy braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu - właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki. Do największych przebojów zespołu należą utwory "Radio Hello", "Skrzydlate ręce" i "Lili".

Czesław Śpiewa to polsko-duński muzyczny projekt Czesława Mozila. Zespół debiutował w 2008 roku, nagranym w Danii krążkiem „Debiut”, który przebojem wdarł się na polski rynek muzyczny. Singiel „Maszynka do świerkania” znalazł się na szczytach wielu list przebojów, w tym na pierwszym miejscu w radiowej Trójce. Za debiutancką płytę muzycy zostali wyróżnieni trzema Fryderykami. W kolejnych latach ukazały się jeszcze albumy „POP” oraz „Czesław Śpiewa Miłosza”. Mozil zdecydował się również na występ w telewizyjnym show „X Factor”, gdzie szuka nowych muzycznych talentów.

Only Crime to skład stworzony w 2003 roku z weteranów sceny hardcore/punk. Zespół założyli Russ Rankin (Good Riddance) i Aaron Dalbec (Bane) po wspólnej trasie swoich macierzystych formacji. Do uzupełnienia składu zaprosili Zacha Blaira (Hagfish/Gwar/Armstrong), Billa Stevensona (Descendents/ALL/Black Flag) i Doniego Blaira (Hagfish/Armstrong) i w tej postaci zespół nagrał debiutancki krążek „To the Nines”. W kolejnych latach muzycy intensywnie koncertowali m.in. z Rise Against, Boy Sets Fire i Strung Out. Po tym okresie powstał album „Virulence”, a po trasie go promującej zespół opuścili bracia Blair (Zach dołączył do Rise Against, a Doni do Toadies). Na ich miejsce przyjęto Matta Hoffmana (Modern Life Is War) i Dana Kelly (The Frisk/Tegan and Sara). Ostatnią pozycją w dyskografii Only Crime jest album “Pursuance”.

W Jarocinie nie zabraknie również formacji, które zdobyły wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Hortex Rytmy Młodych. Publiczności Festiwalu zaprezentują się więc zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy, które można będzie zobaczyć również w lutym i marcu na trzech odsłonach Rocket Festiwalu.

ip

Słowa kluczowe: jarocin festiwal 2014 bilety wykonawcy dezerter anathema
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!

Jeśli planujecie przyjechać do Jarocina z dziećmi, ten pomysł jest dla was!

Zobacz pełny line-up Jarocin Festival 2015! [WIDEO, BILETY]
Zobacz pełny line-up Jarocin Festival 2015! [WIDEO, BILETY]

Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. The Kooks oraz Peter Hook.

Polecamy
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!

Jeśli planujecie przyjechać do Jarocina z dziećmi, ten pomysł jest dla was!

15 lipca (piątek)
15 lipca (piątek)

Pierwszy dzień Jarocin Festivalu. Zobacz program.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!
Jarocin Festival 2015 również dla dzieci!

Jeśli planujecie przyjechać do Jarocina z dziećmi, ten pomysł jest dla was!

Konkurs Ziaja