Aktualności - Muzyka

Za co dostaje się Złotą, Platynową i Diamentową Płytę?

2020-08-19 08:52:12

Złote, Platynowe i Diamentowe płyty to nagrody powszechnie stosowane w systemie certyfikowania sprzedaży, w przemyśle muzycznym. W zależności od populacji kraju i regionu wydania albumu stosowane są różne kryteria i progi sprzedażowe do otrzymania wyróżnienia.

Ściana pełna oprawionych płyt.Kiedy przyznano pierwszą Złotą Płytę?

Pierwszą Złotą Płytę przyznano w 1942 roku. Otrzymał ją jazzowy muzyk - Glenn Miller - od wytwórni RCA Victor za sprzedaż miliona egzemplarzy singla "Chattanooga Choo Choo". Piętnaście lat później to samo wydawnictwo muzyczne wręczyło pierwszą Złotą Płytę za album "Calypso" - Harry'emu Belafonte.

W 1958 roku organizacja Recording Industry Association of America (RIAA) stworzyła pierwszy formalny system przyznawania złotych certyfikatów sprzedażowych w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniano zasady i dodawano nowe wyróżnienia.

Pierwsza Złota Płyta w Polsce została przyznana, w 1968 roku, wytwórnia Polskie Nagrania "Muza". Otrzymał ją Czesław Niemen za album "Dziwny jest ten świat". Dwadzieścia siedem lat później, regulacją i powszechnym przyznawaniem wyróżnień za osiągnięte sukcesy w sprzedaży fonogramów na terenie Polski, zajął się Związek Producentów Audio-Video (ZPAV).

Zobacz też: TOP 8 piosenek Michaela Jacksona

Ile trzeba sprzedać, aby odebrać certyfikat?

Najpopularniejszym z wyróżnień jest tzw. Złota Płyta. Stanowi ona pierwszy krok na drodze zdobywania pozostałych certyfikatów - platynowego i diamentowego. Polski artysta otrzymuje ją za sprzedaż 15 tysięcy egzemplarzy, a muzycy z zagranicy za 10 tysięcy, zakupionych przez fanów, albumów.

Co ciekawe, gdy Związek Producentów Audio-Video w 1995 roku zaczął powszechnie przyznawać certyfikaty, progi były znacznie wyższe. Wówczas, by otrzymać status Złotej Płyty, artysta, niezależnie od tego, skąd pochodził, musiał sprzedać 100 tysięcy egzemplarzy. Natomiast, by móc poszczycić się platyną - aż 200 tysięcy. Diamentowa Płyta powstała dopiero w czerwcu 1997 roku. To właśnie wtedy, po raz pierwszy, obniżono progi sprzedażowe i podzielono certyfikaty na trzy kategorie.

Obecnie istniejące kryteria zostały ustanowione w lipcu 2005 roku po trzeciej obniżce, podyktowanej spadkiem sprzedaży płyt w kraju. Teraz, by otrzymać Platynową Płytę lub jej wielokrotność, repertuar krajowy musi sprzedać się w 30 tys. kopii, a zagraniczny w 20 tys. Certyfikat diamentowy świadczy o sprzedaży odpowiednio 150 tys. i 50 tys. albumów.

Zobacz też: Najlepsze piosenki do biegania

Czy można dostać nagrodę za wydanie cyfrowe?

Tak. W dobie górowania portali streamingowych nad zakupem fizycznych płyt ustanowiono, że od 01.03.2017 r. wartość przychodu równa 20 złotych (z tytułu pobrań cyfrowych któregokolwiek, z tytułów albumu) jest równoznaczna ze sprzedażą 1 albumu CD lub DVD audio. Sumowany jest przychód każdego z utworów występujących na albumie.

Natomiast, wyróżnienia dla singli cyfrowych przyznawane są według udokumentowanej sumy wartości przychodu oraz przychodu przypisanego z tytułu streamingu do danego utworu. W związku z tym Złotą Płytę otrzymamy, gdy przychód z naszego singla cyfrowego wyniesie 20 tys. złotych. Na platynę możemy liczyć po przychodzie o wartości 40 tys. złotych, a Diamentową Płytę odbierzemy za 200 tys. złotych.

Jeszcze wcześniej, bo w kwietniu 2014 roku uwzględniono w regulaminie przyznawanie nagród za odtworzenia utworów w serwisach takich jak YouTube. Zdecydowano, że przesłuchanie jednego utworu 2,5 tys. razy jest równoznaczne ze sprzedażą jednego albumu. Wyliczono więc, że Złota Płyta za wyświetlenia należy się artyście, gdy suma odtworzeń wynosi 37,5 mln. Kolejne certyfikaty przyznaje się po przekroczeniu 75 i 375 mln.

UK

Fot. Paul Brennan z Pixabay

Żródła: pl.wikipedia.org, bestsellery.zpav.pl

Słowa kluczowe: Muzyka, Złota Płyta, Platynowa Płyta, Diamentowa Płyta, Certyfikat sprzedaży, Przemysł muzyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Frustracja, ból i miłość czyli kolejne gwiazdy na Mystic Festival 2024 [WIDEO]

Zobacz kto tym razem dołącza do przyszłorocznego składu.

5 piosenek świątecznych, ktÃłrych lepiej nie słuchać
5 świątecznych piosenek, których lepiej nie słuchać

Przesłuchaliśmy te utwory, żebyście wy nie musieli tego robić.

Polecamy
Matchbox Twenty wraca z singlem "Wild Dogs (Running In A Slow Dream)"

Multiplatynowa, pop-rockowa formacja Matchbox Twenty wróciła z pierwszym od ponad 10 lat nowym wydawnictwem.

Hana prezentuje nowy singiel "Perfekcyjnie nieperfekcyjna" [WIDEO]

Tym razem zamiast nuty melancholijnej, na płycie pojawia się energia i duża doza humoru.

Polecamy
Ostatnio dodane
Frustracja, ból i miłość czyli kolejne gwiazdy na Mystic Festival 2024 [WIDEO]

Zobacz kto tym razem dołącza do przyszłorocznego składu.

Popularne
Mery Spolsky zapowiada wydanie albumu "EROTIK ERA"! [WIDEO]
Mery Spolsky "EROTIK ERA" - recenzja płyty

Jak prezentuje się najnowszy krążek artystki?

LemON "Piątka" - recenzja płyty

Przeczytaj recenzje najnowszego albumu LemON.