Aktualności - Muzyka

W Witrynach Odbicia - reedycja

2013-01-17 14:19:20

Trzynaście lat temu hip-hop w Polsce nie był już marginalnym zjawiskiem; był wielką falą, która zalała praktycznie cały kraj. Dziesiątki tysięcy dzieciaków w każdym polskim mieście, na każdym polskim osiedlu słuchały rapu, nierzadko same próbowały go tworzyć; młode pokolenie ludzi w końcu odnalazło swój środek ekspresji, w którym mogły kanalizować swoją frustrację, gniew, wrażliwość, czy po prostu opisywać świat, w którym żyją. Można się zastanawiać, od której płyty, którego zespołu tak naprawdę zaczął się na dobre polski hip-hop. Jedno jest pewne - "Masz i pomyśl" W Witrynach Odbicia jest do dzisiaj jedną z najważniejszych i najlepszych płyt gatunku, płytą, która wielu dzisiejszym trzydziestolatkom towarzyszyła w najważniejszych momentach życia.  Płytą - nie bójmy się tego słowa - pokoleniową.

Historia "Masz i pomyśl" zaczyna się w 1999 roku, gdy na rynku pojawia się płyta "Chleb powszedni" formacji Zip Skład. Z tej grupy dziewięciu młodych, ulicznych raperów szybko wyłoniły się poszczególne, mniejsze składy - Zipera, Fundacja #1, i właśnie WWO. Sokół i Jędker wydali "Masz i pomyśl" zaledwie rok później; płyta z miejsca stała się ogromnym sukcesem.

Dlaczego? WWO, tak jak Molesta czy Zipera, nie udawali nikogo, kim nie byli w rzeczywistości. Byli zwykłymi ludźmi. Bezkompromisowy, niemalże punk-rockowy w swoim etosie zespół, któremu nigdy nie zależało na okładkach kolorowych pism i tandetnie pojmowanej karierze, zdobył swoich słuchaczy naturalnością, szczerością i surowością. "Pomyślałem, że nigdy nie znajdę się po drugiej stronie szyby/w sensie na sprzedaż nie będę/co, niby mam się dostosować?/prawa rynku mają mną kierować/a potencjalny nabywca ma to bezmyślnie konsumować?" - pytał w piosence  "W witrynach odbicia" Sokół. Jego fani od razu wiedzieli, że są to pytania retoryczne.

Głos WWO był głosem urodzonych w latach osiemdziesiątych nastolatków. Ich teksty były jednym z najcelniejszych reportaży polskiej rzeczywistości przełomu tysiącleci. Z drugiej strony, na "Masz i pomyśl" wielokrotnie dochodziły do głosu niepewność jutra, refleksja i wrażliwość. Debiut WWO to płyta nagrana przez ludzi jednocześnie młodych i doświadczonych życiowo; niepewność jutra sąsiaduje tu z gorzką, życiową mądrością; śmiertelna powaga z cynicznym poczuciem humoru. Ale przede wszystkim jest to płyta, która kazała i każe przystanąć i pomyśleć, tak jak Sokołowi w piosence "W witrynach odbicia" kazało przystanąć i pomyśleć odbicie ulicy w mijanej witrynie sklepowej.

Dziesiątki tysięcy polskich nastolatków nie wyjmowały ze swoich walkmanów kasety z "Masz i pomyśl" z prostego powodu - to była właśnie muzyka, z którą mogli się stuprocentowo utożsamić. Kultowy album, który 13 lat temu wybrzmiewał na każdym polskim osiedlu, po wielu latach doczekał się w pełni zasłużonej, dwupłytowej reedycji. Na jednej z płyt znajduje się oryginalna płyta "Masz i pomyśl"; na drugiej, zestaw remiksów i wersji instrumentalnych.

"Masz i pomyśl" to płyta klasyczna, ale wciąż świeża - kawałki Jędkera i Sokoła nie zestarzały się ani na jotę. To wciąż żywa klasyka polskiej muzyki, dzisiaj znana zarówno dzisiejszym trzydziesto i trzydziestoparolatkom, jak i zupełnie nowemu pokoleniu słuchaczy. Warto, aby oni wszyscy mieli ją teraz na swoich półkach.

ip

Słowa kluczowe: wwo w witrynach odbicia masz i pomyśl sokół jędker reedycja płyty wwo
Artyści
WWO
WWO
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • cieszę się [0]
    Jasiek_Nieznosniasiek
    2013-02-01 01:47:26
    może od Jędrka dostanę oryginał z autografem ;)
Zobacz także
koncert pod wieza
"Emmanuelle" - niesamowity koncert muzyki filmowej na szczycie stacji narciarskiej

Wydarzenie odbędzie się w Krynicy-Zdroju, w sercu Beskidu Sądeckiego.

Cleo - premiery płyt 2020
Wystartował preoder nowych krążków Cleo - "superNOVA" i "hiperNOVA"

Teraz kawałek po kawałeczku będę Was wprowadzać w mój magiczny świat muzyki, któremu poświęciłam całe moje serducho - pisze Cleo.

Ennio Morricone
Ennio Morricone nie żyje

Słynny kompozytor, dyrygent i laureat Oscarów miał 91 lat.

Polecamy
Hornsman Coyote w Piwnicy 21
Hornsman Coyote w Piwnicy 21 Poznań

Już 9 kwietnia poznański klub Piwnica 21 odwiedzi Hornsman Coyote. Koncert w stolicy Wielkopolski będzie częścią europejskiej trasy artysty.

Morrison i Furtado awansowali
Morrison i Furtado awansowali

Singel Jamesa Morrisona „Broken Strings” awansował na 7. miejsce ogólnopolskiej listy Airplay Chart!

Zobacz również
Ostatnio dodane
koncert pod wieza
"Emmanuelle" - niesamowity koncert muzyki filmowej na szczycie stacji narciarskiej

Wydarzenie odbędzie się w Krynicy-Zdroju, w sercu Beskidu Sądeckiego.

Cleo - premiery płyt 2020
Wystartował preoder nowych krążków Cleo - "superNOVA" i "hiperNOVA"

Teraz kawałek po kawałeczku będę Was wprowadzać w mój magiczny świat muzyki, któremu poświęciłam całe moje serducho - pisze Cleo.

Konkurs Ziaja