Wywiady - Muzyka

The Skys - muzyczna wizytówka Litwy (WYWIAD)

2014-02-27 10:07:36

The Skys, znany na całym świecie, pochodzący z Wilna, zespół rockowy rozpoczął prace nad nową płytą. Litwini promują także najnowszy klip do utworu "When The Western Wind Blows" i zapowiadają koncertowy powrót do Polski.

Istniejecie od 1995 roku. Jak w tej chwili podsumowalibyście swoją pozycję na światowej scenie?

Mega Super! :)  Dużo się po drodze zmieniło w składzie zespołu, ale teraz już od roku 2011 mamy stabilny skład. Zespół założył Jonas w 1995 roku i właściwie tylko on pozostał z pierwszego składu. Później dołączył Alex, następnie Justas, w 2008  roku Bożenka, a ostatnim był Ilja. Pomimo składowych roszad, zespół działał cały czas od roku 1995. Trudno o dobrych muzyków i jak to się mówi - ciężko jest lekko żyć, ale cieszymy się z tego, co mamy teraz. Dorobiliśmy się czterech płyt, zespół grał koncerty w wielu państwach Europy oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2004 roku właśnie na New York International Music Festival zespół zdobył nagrodę Najlepszego Zespołu Międzynarodowego, a w roku minionym zagraliśmy sześćdziesiąt koncertów w UK, Kanadzie oraz Stanach. Nasza pozycja na chwilę obecna jest bardzo silna, idziemy dalej swoją drogą.

Wasza ostatnia płyta "Colours Of Desert" zebrała bardzo dobre recenzje na całym świecie, również w Polsce. Jak Wy, po czasie i z dystansem podsumujecie ten krążek? Czy dziś chcielibyście w nim coś zmienić?

Właśnie, bardzo dobre pytanie. Zasadniczo, uważamy ten krążek za bardzo dobry album. Może jedna rzecz, gdybyśmy mogli cofnąć czas, chcielibyśmy usunąć solówkę puzonu w kawałku „When The Western Wind Blows”. Poza tym szczegółem, materiał w całość jest dla nas zadowalający, o czym zresztą – jak wspomniałeś – niech świadczą bardzo dobre recenzje w mediach na całym świecie, w tym w Polsce.

Wspomnieliście o utworze "When The Western Wind Blow". To ostatni klip promujący tę płytę. Opowiedzcie o tym obrazie, gdzie i jak powstawał? Dlaczego właśnie na klip do tego utworu się zdecydowaliście?

Ten klip był zrealizowany podczas trasy koncertowej w Kanadzie oraz Stanach w 2013 roku. Ciekawostką jest, że w pracy nad teledyskiem wziął udział reżyser dźwięku z zespołu Soundgarden. W pracy nad teledyskiem wzięli też udział ludzie, którzy byli przyjaźnili się i współpracowali z Jimem Morrisonem, Janis Joplin czy Jimem Hendrixem. Ten utwór najbardziej pasuje do klimatu Zachodu. Nie bez znaczenia było też to, że piosenka „When The Western Wind Blows” kilka miesięcy była pośród topów radia Centrum w Polsce. Utwór dotarł do miejsca trzeciego, bo głosowali na niego słuchacze, co było dla nas ważnym sygnałem. Chcieliśmy w ten sposób spiąć dwa kontynenty, wyróżniając właśnie ten kawałek, kłaniając się słuchaczom w Kanadzie i Stanach oraz puszczając oko do fanów w Europie, konkretnie w Polsce.

Właśnie w mediach pojawiły się pierwsze informacje dotyczące dwóch nowych utworów, które znajdą się na Waszej kolejnej płycie: "Talk Non Stop" oraz "Love Of Life". Powiedzcie, jak przebiegają prace nad albumem i na kiedy planujecie premierę?

Teraz pracujemy nad koncepcją płyty, piszemy teksty i muzykę. Mamy głowy pełne pomysłów i inspiracji, każdy przynosi swoje idee, a później myślimy, jak można lub nie je zrealizować. Nową płytę planujemy wydać najpóźniej w roku 2015.

Jak wyglądają Wasze doświadczenia na rynku polskim?

Zespół w swojej karierze zagrał na wielu festiwalach na całym świecie, a w 2012 i 2013 roku skupił się na Polsce, gdzie zdobył dziewięć nagród i wyróżnień. Do najważniejszych nagród i wyróżnień zaliczyć można: 1. miejsce na festiwalu Pawła Bergera, 1. miejsce na festiwalu Rock Master, specjalne wyróżnienie na festiwalu Miry Kubasińskiej oraz innych. Jesteśmy dumni z tego że spotkaliśmy krewnych Miry, którzy powiedzieli nam, że wykonaliśmy "Wielki ogień" właśnie tak, jak by tego chciała Mira. Zagraliśmy koncert na żywo w radiu PIK, a utwory zespołu kręciły się na różnych stacjach radiowych. W roku bieżącym także chcemy bardziej skupić się na Polsce, mamy tu wielu fanów.

Znacie nasze krajowe zespoły rockowe? Czy któreś zwróciły na siebie Waszą uwagę?

Polska jest bogatym krajem jeśli chodzi o muzykę rockową. Dała światu tak wiele znakomitych zespołów: w przeszłości SBB i Czesław Niemen. Z ekipą The Skys dużo słuchalismy Breakout z unikalną Mirą Kubasińską. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy takiego sąsiada, jak Polska, która ma czym się szczycić! W czasie naszej trasy w Polsce udało nam się zagrać z niemałą liczbą polskich zespołów: Dżem, Turbo, TSA, Luxtorpeda, Hunter, Retrospective, Żurek, Dobry Kot i innych. Wszystkie one okazały się rewelacyjnymi bandami i profesjonalistami, z którymi dzielić scenę, to była czysta przyjemność.

Zapowadacie swój powrót do Polski w tym roku. Wiadomo już, gdzie i kiedy będzie można udać się na Wasz koncert?

Teraz ustalamy daty i warunki, ale najprawdopodobniej to będzie w czerwcu. Teraz – jak już wspominaliśmy – pracujemy nad nowymi utworami i chcemy przyjechać z nowym materiałem. Oczywiście będzie można usłyszeć i utwory z krążka "Colours of the Desert", jednak zależy nam na tym, by w tym nowym roku powrócić do fanów z czymś nowym. Już teraz zapraszamy na nasze koncerty, ich dokładne daty przedstawimy już wkrótce!

No właśnie, a gdzie można znaleźć Was w Internecie, gdzie można śledzić Waszą aktywność?

Google :) Można znaleźć prawie na wszystkich stronach gdzie sprzedają się utwory – Itune, Ilike, Iroll, Iwalk, Ithink, Irun, Itube. A oficjalną stroną zespołu jest - www.theskys.comoraz www.facebook.com/theskys. Zapraszamy!

Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam!

Dziękujemy!

rozmawiał Mikołaj Nawrocki

Słowa kluczowe: the skys wywiad rozmowa when the western wind blows
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.

XAY BENG - Postanowiłem wybrać muzykę, w którą całym sercem wierzę [WYWIAD]

O występie w programie "Big Brother", sukcesie debiutanckiego singla, inspiracji i nie tylko - rozmawiamy z Krystianem Sikorą, młodym artystą znanym pod pseudonimem XAY BENG.

Polecamy
Budzy: Nigdy nie powiedziałem, że jestem radykalny
Budzy: Nigdy nie powiedziałem, że jestem radykalny

Z okazji premiery albumu "MOR" spotkaliśmy się z wokalistą Trupiej Czaszki - Tomaszem Budzyńskim. Budzy opowiedział nam o kulisach powstania najnowszej płyty oraz swoich najbliższych koncertowych i wydawniczych planach.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.