Reggae Na Piaskach - Archiwum

Reggae Na Piaskach 2013 - koncert specjalny

2013-03-07 14:14:03

Kolejna edycja festiwalu Reggae na Piaskach odbędzie się w sobotę, 20 lipca 2013 roku, nad zalewem Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczny festiwal będzie miał wyjątkowy charakter, gdyż będziemy na nim świętować 30 lat muzyki reggae w Polsce. Dzień później, 21 lipca, najlepsze młode zespoły wezmą udział w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka.

Najważniejsze, działające do dziś, zespoły tego nurtu zobaczymy w 20 lipca Ostrowie Wielkopolskim. Postanowiliśmy bowiem podkreślić tę ważną dla polskiej kultury rocznicę specjalnym koncertem pod roboczym tytułem 30 Lat Reggae w Polsce . Zespoły wystąpią w specjalnym, przekrojowym repertuarze, zgodnie z hasłem przewodnim koncertu. Nie zabraknie również wydarzenia specjalnego, którym będzie reaktywacja - specjalnie na Reggae na Piaskach - jednej z legendarnych formacji pierwszej fali polskiego reggae.

Koncert na festiwalu Reggae na Piaskach to kulminacja, powrót do korzeni reggae w Polsce, ale nie jedyne wydarzenie w ramach projektu 30 Lat Reggae w Polsce. Patronat honorowy nad nim objęło Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, które z tej okazji przygotuje specjalną ekspozycję poświęconą tej tematyce. Oprócz tego, planujemy okolicznościowe wydawnictwo, naszym celem jest także nakręcenie filmu dokumentalnego o jubileuszu reggae w Polsce, z udziałem zaproszonych gości.Nie sposób wskazać jednego wydarzenia, od którego rozpoczęło się to zjawisko w naszym kraju, dlatego przyjęliśmy rok 1983, jako symboliczną datę. To wtedy miała miejsce prawdziwa eksplozja popularności reggae w Polsce, zaczęły się odbywać duże koncerty, w tym roku powstała większość najważniejszych zespołów tworzących pierwszą falę polskiego reggae.

Podkreślamy: nie świętujemy narodzin reggae w Polsce, ale czas gdy ta muzyka i kultura stały się w naszym kraju znane i popularne. Pragniemy, aby koncert 30 Lat Reggae w Polsce stał się prawdziwym świętem oryginalnej, polskiej odmiany gatunku i pozytywnych wartości, jakie ze sobą niesie muzyka reggae.

Nie ma w Polsce fana reggae, który by nie znał tego zespołu. Byli jednymi z absolutnych prekursorów gatunku. To w dużej mierze dzięki nim we wczesnych latach 80. reggae w Polsce wyszło z podziemia, stało się znane i popularne. Rozpalali wyobraźnię, uruchamiali wrażliwość, pokazywali nowe kierunki. Z dumą i radością informujemy, że w koncercie specjalnym z okazji 30-lecia muzyki reggae w Polsce w ramach Festiwalu Reggae na Piaskach 2013 wystąpi zespół Izrael.

Jeden z pierwszych i do dziś najważniejszych polskich zespołów reggae zagra na specjalnym  koncercie poświęconym 30-leciu muzyki reggae w Polsce podczas RNP 2013. Bakshish  to grupa, która dzięki szczeremu podejściu do słuchacza oraz magicznej atmosferze wytwarzanej na koncertach stała się bardzo bliska sercom publiczności. Są symbolem niezłomności w podążaniu własną drogą mimo zmieniających się czasów, systemów politycznych i koniunktury na rynku muzycznym. Jarex i przyjaciele kolejny raz powracają do Ostrowa Wielkopolskiego z wydaną w 2012, rewelacyjnie  przyjętą płytą 4-I-VER.    

Gedeon Jerubbaal to zespół z Poznania, który zadebiutował we wrześniu 1983 roku, stanowiąc razem z Izraelem, Daabem i Bakszyszem pierwszą generację polskiego reggae. Zespół działał oficjalnie w Polsce zaledwie pięć lat, ale zdążył zagrać ok. 300-tu koncertów w całej Polsce i zostawić po sobie kilka ponadczasowych przebojów. Co kilka lat wraca do Polski na koncerty. Tym razem by świętować w Ostrowie Wielkopolskim na RNP 2013 swoje 30-lecie.

Nazwy kolejnych wykonawców i inne szczegóły będziemy podawać sukcesywnie.

ip

Słowa kluczowe: reggae na piaskach 30 lat reggae w polsce izrael bakshis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fragment grafiki
Andrew Tosh i Gutek gwiazdami Reggae na Piaskach 2018

Przeczytaj informacje o gwiazdach tegorocznej odsłony festiwalu.

Plakat festiwalu
Reggae na Piaskach 2018 startuje już w lipcu

Sprawdź, kto zagra na 18. edycji wydarzenia.

II pula biletów na Regałowisko!
II pula biletów na Regałowisko!

Karnety dostępne są również w salonach Empik, Saturn i Media Markt na terenie całego kraju.

Polecamy
Reggae Na Piaskach 2009
Reggae Na Piaskach 2009

4 - 5 lipca kolejna odsłona Reggae Na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim.

Reggae Na Piaskach 2013 - koncert specjalny
Reggae Na Piaskach 2013 - koncert specjalny

Kolejna edycja festiwalu Reggae na Piaskach odbędzie się w sobotę, 20 lipca 2013 roku, nad zalewem Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostatnio dodane
Fragment grafiki
Andrew Tosh i Gutek gwiazdami Reggae na Piaskach 2018

Przeczytaj informacje o gwiazdach tegorocznej odsłony festiwalu.

Plakat festiwalu
Reggae na Piaskach 2018 startuje już w lipcu

Sprawdź, kto zagra na 18. edycji wydarzenia.

Konkurs Ziaja