Recenzje - Muzyka

"REFlekcje o miłości apdejtowej selfie". Krążek inny niż wszystkie [RECENZJA]

2014-12-02 11:51:19

10 listopada tego roku swoją premierę miał najnowszy krążek L.U.C-a pt. "REFlekcje o miłości apdejtowej selfie". Teksty piosenek z tego krążka nawiązują do życia osobistego artysty oraz wielu, ekstremalnych przeżyć, których doświadczył.

Zobacz też: Skomplikowana opowieść o miłości. Najnowszy klip L.U.C-a już w sieci! [WIDEO]

L.U.C - Łukasz Rostkowski to polski raper, pochodzący z Wrocławia. Producent muzyczny, kompozytor, beatbokser oraz reżyser teledysków i autor wielu projektów społecznych. Założyciel grupy Kanał Audytywny.

Ważnym elementem "REFlekcji o miłości apdejtowej selfie" są refreny, które wiele lat temu śpiewali m.in. Irena Jarocka, Halina Frąckowiak, Magda Umer, Krystyna Prońko oraz Stanisław Sojka. Dzięki połączeniu nowych i starych tekstów stało się możliwe przedstawienie dwóch pokoleń polskiej piosenki.

O czym jest najnowszy krążek L.U.C-a? Nie o Polsce. Nie o życiu we wrocławskim mieście. Nie o społeczeństwie, a o... miłości. Jakiej? Gorzkiej, nie wyidealizowanej.

Singiel "W związku z tym", który promuje krążek artysty, nie charakteryzuje się archiwalnymi refrenami, natomiast łączy pokolenia - piosenkę wykonują L.U.C, raper K2, Mesajah oraz Krystyna Prońko. Wszyscy artyści "dyskutują" w kawałku o związkach.

Co dalej? L.U.C, a właściwie Łukasz Rostkowski, na swoim najnowszym albumie dokonuje pewnego rodzaju psychoterapii. Terapia ta dotyczy kryzysu w jego związku, a właściwie zakończenia tej, wydawać by się mogło, miłosnej relacji. Artysta chce nabrać dystansu do pewnych rzeczy, zwłaszcza tych, które grają, bądź grały istotną rolę w jego życiu. Łukasz nie żali się, ani nie pragnie głaskania po głowie. Chce, by jego nowy album był swoistego rodzaju poradnikiem dla osób, które zdobyły podobne, toksyczne doświadczenia, doświadczenia związane z miłością.

Co prócz tego? Kariera, pieniądze i władza... rzeczy, które zawładnęły wieloma z nas... które są na pierwszym miejscu w życiu wielu ludzi, które zakopują w głęboki dół wszystko, co z miłością związane.

Na krążku można usłyszeć melodyjne refreny, w których jedną z głównych ról odgrywają gwiazdy muzyki takie jak wymieniona już Krystyna Prońko, ale i Irena Santor, Halina Frąckowiak i Stanisław Soyka. Ich talent L.U.C skonfrontował z mocnymi, przejmującymi bitami i hip hopowymi tekstami. Dodatkowo wymienieni, wyśmienici muzycy z polskiej sceny, pomagają raperowi dostosować się do czegoś, co już minęło, połączyć nowe ze starym.

Jeśli chodzi o zwrotki, L.U.C często stosuje dużą ilość słów, co momentami może wydać się niezrozumiałe - głównie chodzi tu o kawałek "Baśń o rozstaniu". Czy podchodzi to pod grafomanię? Kawałek opowiada o tym, iż my, ludzie, posiadamy klucze i ukryte zamki. Do czego nam one służą? L.U.C wyjaśnia: "każdy związek otwiera w nas nowe klamki, więc te zmiany to nauczek wartościowe ułamki".

Na wyróżnienie zasługuje Magiera i jego perkusja w kawałku "Pożar w burdelu mego życia" oraz raper K2 i utwór, o którym była już mowa, mianowicie "W związku z tym".

A co z muzyką? Eksperymenty, wręcz te związane z reggae, pojawiają się w "Baśni o rozstaniu" i piosence pt. "Empatii reflekcje", natomiast "Pożar w burdelu mego życia" to standardowa dla muzyka linia melodyczna. Za to świetnym kawałkiem, do którego naprawdę nie można się przyczepić, jest "Żyroskop". W piosence tej słyszymy sampel z utworu "Idę dalej" Haliny Frąckowiak. Odpalcie ten kawałek, a oczaruje Was ciepły klimat muzyki funkowej i soulowej.

Reasumując, tak, L.U.C traktuje krążek "REFlekcje o miłości apdejtowej selfie" jako rzeczywiste oderwanie się od bólu, który zadała mu miłość. Depresja, która ogarnęła rapera, odzwierciedla się w tej płycie. Czy L.U.C cofnął się wraz ze swoją twórczością? A może prze do przodu? Odpowiedzcie sobie na te pytania włączająć ten album. Pozostaje nam również czekać na kolejne produkcje tego zdolnego muzyka.

Ewa Wieczorska
(ewa.wieczorska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: L.U.C, REFlekcje o miłości apdejtowej selfie
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Rammstein - Rammstein [Recenzja albumu]

Oceniamy najnowsze wydawnictwo kontrowersyjnego, niemieckiego zespołu.

Polecamy
"Bush"  Snoop Dogga już w sprzedaży. Jak smakuje najnowszy krążek rapera? [RECENZJA]
"Bush" Snoop Dogga już w sprzedaży. Jak smakuje najnowszy krążek rapera? [RECENZJA]

Pamiętacie ostatni krążek rapera pt. "7 Days of Funk"? Płyta ta została świetnie przyjęta przez fanów. Czy podobnie będzie z "Bushem"?

Budzy i Trupia Czaszka w klimacie apokalipsy
Budzy i Trupia Czaszka w klimacie apokalipsy

Nadchodzi "Mor". Zdecydowanie nie dla sezonowców.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!