Recenzje - Muzyka

Rammstein - Rammstein [Recenzja albumu]

2019-06-11 09:38:18

Powrócił stary, dobry Rammstein. Muzycy po 10 latach od wypuszczenia Liebe ist fur alle da wreszcie prezentują nowy krążek. Niemiecki zespół industrial metalowy istniejący od 1994 roku, jak nietrudno policzyć, obchodzi w tym roku 25. rocznicę działalności, którą uczcił wydaniem siódmej studyjnej płyty zatytułowanej po prostu "Rammstein". Zważywszy na jej zawartość, jest to celowy zabieg odnoszący się właśnie do pewnego podsumowania dotychczasowej twórczości grupy. Premiera krążka miała miejsce 17 maja 2019 nakładem Universal Music. Przeczytajcie recenzję albumu!

Rammstein

Rammstein jak to Rammstein – band nie nazywałby się tak, gdyby nie lubił wzbudzać kontrowersji. Te objawiają się przede wszystkim w podejmowanych tematach. Till Lindemann i spółka biorą na warsztat najbardziej palące problemy, z jakimi musi mierzyć się współczesna Europa – zaszłości historyczne, religia, emigracja, obyczajowość. I jest to jak zderzenie czołowe, nie ma tutaj miejsca na kompromisy. Pod względem muzycznym, jak zwykle zresztą, nie ma się do czego przyczepić. Mamy zaserwowane solidne, ciężkie granie, do którego niemiecka formacja zdążyła nas już przyzwyczaić. Jednak znalazło się miejsce dla jednej ballady – "Diamant" to delikatna piosenka prowadzona przez dźwięki gitary akustycznej i smyczków ze znaczącym cytatem Chciałem Cię umieścić w swoim sercu, lecz czego nie mogę kochać, muszę nienawidzić.

Album otwiera utwór "Deutschland", który był też pierwszym singlem promującym całe wydawnictwo. W warstwie muzycznej jest to po prostu szalenie chwytliwa piosenka, ale chyba nie melodia jest tutaj najważniejsza. Najwięcej kontrowersji wzbudził teledysk, w którym muzycy wystąpili m.in. w „pasiakach” jako więźniowie obozu koncentracyjnego. Tekst to wyznanie bolesnej miłości do ojczyzny, która choć ma w swej historii niechlubne epizody, to jednak nadal jest „ziemią-matką”. W świetnym "Radio" dostało się mediom. Chodzi tutaj może nie tyle o tak skrajne przypadki, jak władza wykorzystująca propagandę, żeby manipulować ludźmi, ale jak bardzo to, co widzimy w telewizji czy internecie przysłania nam rzeczywistość i zaburza własny osąd. Wybrzmiewają tu znaczące, bardzo proste dźwięki elektroniczne, które wskazują właśnie na ten bardziej współczesny sposób interpretacji.

To była znakomita decyzja, aby "Ausländer" był kolejnym singlem promującym to wydawnictwo. Jest numerem wręcz bezczelnie przebojowym, raz usłyszany nie chce wyjść z głowy, a zestawienie uchodźców, kolonizatorów i facetów na jedną noc, którzy później porzucają kobiety z dzieckiem? Rammstein naprawdę uwielbia wkurzać ludzi. „Zeig Dich” naznaczone jest chóralnymi śpiewami a la kościelnymi i słowami dotyczącymi rychło zbliżającej się apokalipsy, która będzie karą za grzechy. Ciekawy jest też sam brzmieniowy wydźwięk tych wyrazów, bo większość z nich zaczyna się na literę „v”. Tutaj nie ma miejsca na kurtuazję czy podteksty. Jest naprawdę dosłowny w swoim wydźwięku "Sex" z typowo metalową ognistą grą na gitarach, czy mój faworyt "Puppe" z świetnym, niepokojącym tekstem i magnetyzującym wokalem.

Jestem pod wrażeniem konsekwencji i pomysłowości Rammsteina. Są wciąż jedyni w swoim rodzaju, ale przy tym nie wyczerpali jeszcze formuły, z której są tak znani. Biały album z zapałką na okładce zawiera wszystko to, co w niemieckiej grupie kochamy najbardziej. Pojawiają się głosy, że może to być ostatnia płyta w dyskografii kapeli. Jeśli faktycznie tak się stanie, to byłoby to godne zakończenie wspaniałek kariery.

Lista utworów:

1. Deutschland
2. Radio
3. Zeig Dich
4. Ausländer
5. Sex
6. Puppe
7. Was Ich Liebe
8. Diamant
9. Weit Weg
10. Tattoo
11. Hallomann

Karolina Kozłowska

fot. materiały prasowe Universal Music

Słowa kluczowe: płyta, 2019, metal, zespół, wydanie
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

"Jarmark" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Portal dlaStudenta.pl przed napisaniem tej recenzji, wysłuchał albumu do końca ponad 20 razy.

Polecamy
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!