Aktualności - Muzyka

Platynowa "Dodekafonia"

2010-11-02 11:03:40

Dodekafonia”- piąta płyta w dorobku grupy Strachy na Lachy uzyskała status Platynowej Płyty. Podczas piątkowego koncertu z okazji małego jubileuszu Listy Przebojów Programu Trzeciego zostały wręczone zespołowi Platynowe Płyty.

Strachy Na Lachy to formacja powołana przez Grabaża i Kozaka - założycieli Pidżamy Porno. Zespół ma na swoim koncie już pięć albumów i setki koncertów. Debiutancka płyta zatytułowana "Strachy Na Lachy" ukazała się w 2003 roku. Kolejnym krążkiem wydanym dwa lata później była „Piła Tango”. Później przyszła pora na „Autora” oraz „Zakazane piosenki”.

22.02.2010 r. na rynku pojawiła się piąta w dorobku Strachów płyta – „Dodekafonia”. Album ukazał się równolegle w dwóch formatach, na popularnym cd oraz po raz pierwszy w historii zespołu - na dwupłytowym winylu.

Pierwszym singlem z "Dodekafonii" został utwór "Żyję w kraju", do którego klip nakręcili GuzikOwcy, czyli stała teledyskowa ekipa SnL. Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom... Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence byliśmy przekonani, że robimy singla tylko do internetu, więc tym większe było nasze zdziwenie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Eska Rock umieściła go na drugim miejscu wśród rockowych hitów 2009 roku, w Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.

Kluczem do zrozumienia "Dodekafonii" jest zdanie, które pada w utworze otwierającym album "Chory na wszystko": "Śpiewam już tylko o Polsce i o złej miłości złe piosenki o złym systemie...". "...Mam wrażenie, że ten kraj, w podobnej mierze, jak w czasach PRLu, zaczyna opierać się na zjawach, na jakichś iluzjach, na mniej lub bardziej ewidentnych próbach przekrętu. Dochodzi się do tego, że we wzajemnych relacjach punktem wyjścia jest obawa przed tym, żeby nie zostać przecwelonym, oszabrowanym, zrobionym w chuja..." tak mówi Krzysztofowi Gajdzie, Grabaż o próbie prawidłowego odczytania głównego przesłania płyty, w książce, która  pojawiła się na rynku szóstego października br.

ipSłowa kluczowe: Strachy na Lachy, "Dodekafonia" Platynowa Płyta
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bracia Figo Fagot
Koncert Braci Figo Fagot w A2 coraz bliżej Wrocław

23 listopada 2018 duet wystąpi we wrocławskim klubie.

Noncy Kochanek powraca z albumem "Randka w Ciemności"

Trzeci studyjny album Dżentelmenów Metalu doczeka się swojej premiery 11 stycznia 2019 roku.

Ira
Hity Iry zabrzmią w Stodole Warszawa

Grupa zagra już 23 listopada 2018 w warszawskim klubie.

Polecamy
Feel złoty już pierwszego dnia
Feel złoty już pierwszego dnia

Nowy album zespołu Feel już osiągnął status Złotej Płyty! W dzień swojej premiery "Feel 2" został sprzedany w liczbie 17 tys. egzemplarzy.

Pokahontaz odbierze Złotą Płytę
Pokahontaz odbierze Złotą Płytę

W najbliższą sobotę w katowickim Mega Clubie odbędzie się koncert Pokahontaz, podczas którego artyści odbiorą wyróżnienie za wysoką sprzedaż albumu "Rekontakt".

Zobacz również
Ostatnio dodane
Bracia Figo Fagot
Koncert Braci Figo Fagot w A2 coraz bliżej Wrocław

23 listopada 2018 duet wystąpi we wrocławskim klubie.

Noncy Kochanek powraca z albumem "Randka w Ciemności"

Trzeci studyjny album Dżentelmenów Metalu doczeka się swojej premiery 11 stycznia 2019 roku.

Konkurs Ziaja