Recenzje - Muzyka

Panny Wyklęte powróciły. Posłuchaj "Wygnanych vol.2" [RECENZJA]

2015-06-02 10:06:59

Za ten muzyczny, pełen patriotyzmu projekt odpowiada Darek Malejonek oraz Maleo Reggae Rockers. Są polscy wokaliści, jest polska historia, są tragiczne wspomnienia. Czy Polak powinien być dumny z tego wydawnictwa? Już na wstępie mówimy wam: tak.

To już druga odsłona Panien Wyklętych. Krążek "Wygnane vol. 2" ujrzał światło dzienne z kilku powodów. Po pierwsze kolejna część tego projektu miała różnić się od swojej poprzedniczki. A po drugie, Malejonek wspominał, że powstało tyle świetnych piosenek, że kolejne wydawnictwo po prostu musiało powstać. Wszystkie utwory nie zmieściłyby się na jednym CD.

Kto, gdzie, kiedy

O czym są "Wygnane vol. 2"? Przede wszystkim o polskiej historii, o chwale polskiego oręża, o tych, co zwyciężyli, bo przecież na naszych ziemiach nie było tylko przegranych. Usłyszycie o Ince, o Krystynie Skarbek, a nawet Monte Cassino i jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu.

Śpiewają i grają Kinga "Berka" Berkowicz, Zespół Dziewczyny, Mona, Kasia Malejonek, Natalia Kukulska, Ania Brachaczek, Jadwiga i Darek Basińscy, Mazzoll, Anna Przybysz, Orkiestra Syrena, Monika Borzym, Lilu, Angelika Korszyńska, Ifi Ude, Paresłów, Ania Rusowicz, Anna Witczak - Czerniawska, Janusz Prusinowski oraz oczywiście Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers. Płytę otwiera kawałek "Zaśnij" znakomitej polskiej wokalistki Kingi "Berki" Berkowicz.Pole czerwonych maków


Krążek ujrzał światło dzienne w 71 rocznicę zwycięskiego szturmu wojsk gen. Władysława Andersa na wzgórze Monte Cassino - 19 maja 2015. To właśnie dzięki temu wydarzeniu, na okładce "Panien Wyklętych" widnieje czerwony mak. Na krążku znajduje się także kawałek pt. "Czerwone Maki", za który odpowiada raperka Lilu. Warto dodać, że oryginalna wersja tego utworu powstała w 1944 roku, na kilka godzin przed sławnym zdobyciem klasztoru na Monte Cassino. Wtedy to pojawił się tekst oraz muzyka do "Czerwonych Maków". Na potrzeby najnowszego wydawnictwa Malejonka, zmieniła się linia melodyjna piosenki, choć do refrenu brzmi ona podobnie do oryginału.

Który utwór jest jednym z najbardziej wymagających? Autorzy krążka uważają, iż tym mianem można nazwać "Za pół godziny wracam do domu", w wykonaniu Jadwigi Basińskiej. W utworze nie zabrakło sławnego saksofonu Mazzolla. Nie zapomniano także o jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu. "Janina" to kawałek, który śpiewa Mona. Opowiada ona o historii polskiej pilotki i śpiewaczki Janinie Lewandowskiej, która zginęła w 1939 roku, zastrzelona przez Niemców.

Jeśli szukacie nieco trance'owego brzmienia, koniecznie włączcie "Bogurodzicę". Na wokalu usłyszycie Annę Witczak - Czerniawską oraz ponownie dźwięki saksofonu od Mazzolla i skrzypce Janusza Prusinowskiego. Jeśli za pierwszym razem ta piosenka do was nie przemówi, koniecznie włączcie ją kolejny raz. Takiemu utworowi warto dać szansę, choć zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu przypadnie on do gustu. Ale właśnie taki miał być najnowszy projekt Malejonka - wymagający, dla wymagającego słuchacza.

Lekcja historii

Na krążku znajdziecie także świetne utwory m.in. Kasi Malejonek "Gołębie serce" - pełen ciepła i reggae'owego brzmienia kawałek, Anny Przybysz "Miłość nam wszystkim wybaczy", Ani Rusowicz "Będziemy Polską", Zespołu Dziewczyny "Byś wolny był", Natalii Kukulskiej "Po to to było", "Requiem" Angeliki Korszyńskiej, czy też duetu Paresłów "Musisz". To piosenki pełne emocji, energii, wołania o pomoc, ale przede wszystkim opowiadające o druzgocącej historii Polski. Podczas ich słuchania spodziewajcie się ciarek na plecach.

Bez wątpienia "Panny Wyklęte" to jedna z ważniejszych, muzycznych pozycji na naszym rynku muzycznym. Oba krążki zdobyły już niesamowitą popularnośc wśród słuchaczy i zostały przez nich świetnie przyjęte. Zarówno instrumenty jak i forma tekstowa zaskakują i oczarowują. Mogę pokusić się o stwierdzenie, iż zadaniem wydawnictwa "Panny Wyklęte" jest przede wszystkim przemówienie do młodych, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym było oddanie życia za wolną Polskę i wiara w lepsze jutro. To świetna lekcja historii dla teraźniejszego, młodego pokolenia.

Tracklista "Panny Wyklęte - Wygnane vol.2"

1. Kinga „Berka” Berkowicz i MRR - „Zaśnij”
2. Zespół Dziewczyny i MRR - „Byś wolny był”
3. Mona i MRR - „Janina”
4. Kasia Malejonek i MRR - „Gołębie serce”
5. Natalia Kukulska i MRR - „Po co to było”
6. Ania Brachaczek feat. Mona i MRR - „Raj”
7. Jadwiga Basińska i Darek Basiński feat. Mazzoll i MRR - „Za pół godziny wracam do domu”
8. Anna Przybysz feat. Orkiestra Syrena - „Miłość nam wszystkim wybaczy”
9. Monika Borzym i MRR - „Nie zabije mnie nic”
10. Lilu i MRR - „Czerwone maki”
11. Angelika Korszyńska - Górny i MRR - „Requiem”
12. Ifi Ude feat. Darek Malejonek i MRR - „Litania”
13. Paresłów i MRR - „Musisz”
14. Ania Rusowicz feat. Krzysztof Herdzin - „Będziemy Polską”
15. Anna Witczak - Czerniawska feat. Mazzoll, Janusz Prusinowski, Darek Malejonek i MRR - „Bogurodzica”

10/10

Ewa Wieczorska

Fot. mat.pras

Słowa kluczowe: panny wyklęte, wygnane, vol. 2, malejonek, maleo reggae rockers, lilu, kukulska
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Rammstein - Rammstein [Recenzja albumu]

Oceniamy najnowsze wydawnictwo kontrowersyjnego, niemieckiego zespołu.

Polecamy
Brodka kusi wokalem
Brodka kusi wokalem

Znakomita żonglerka dźwiękami i jeszcze lepsza zabawa słowami.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Romantic Psycho - recenzja płyty Quebonafide

Rapowana poezja. Co tym razem skrywa w sobie nowa płyta?

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Konkurs Ziaja