Recenzje - Muzyka

Nezznalek "XD" - recenzja płyty

2022-10-19 16:45:57

W lutym 2022 roku dowiedzieliśmy się, że popularna na TikToku Nezznalek nawiązała współpracę z Island Records Polska. Niedługo potem usłyszeliśmy już pierwsze single, a 14 października br. we wszystkich serwisach streamingowych, jak i w sklepach stacjonarnych pojawił się jej debiutancki krążek pt. "XD". Jak wypadła artystka na tym albumie?

Zobacz też: thekayetan "psychodynamiczne" - recenzja płyty.

Nezznalek

Krzyk młodego pokolenia

Jako pierwszy singiel w sieci ukazał się numer "Bitch Please", który jest buntem przeciwko komentarzom społeczeństwa, dotyczących prawidłowego kierowania własnym życiem. Utwór spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nic dziwnego - młoda wokalistka poruszyła temat świadomości samego siebie, a tego potrzebowały osoby, które wychowują się w erze Internetu. Nezznalek zaskoczyła ponownie, wydając piosenkę "Kobieta". Utrzymany w nieco delikatniejszym klimacie singiel jest swoistym manifestem do płci żeńskiej. Artystka nie boi się w nim przywołać statusu kobiety w dzisiejszych czasach i problemów, z jakimi muszą się mierzyć. Jednocześnie słychać w tym utworze swego rodzaju wdzięczność i dumę z bycia kobietą. Podobnie dzieje się w utworze “Hey Boomer”, w którym Nezznalek uświadamia, że młode pokolenie ma w sobie siłę do działania.

Choć utwory promujące "OMG" i "Miasto" nie zachwyciły szczególnie, to na wyróżnienie zasługuje "Na Końcu Się Spotkamy". Nawiązuje do ciągłego biegu za sukcesem, podczas którego tracimy kontrolę i zapominamy o tym, co naprawdę ważne. Piosenka z pewnością wzruszyła niejednego słuchacza, co jest ogromnym plusem dla pierwszego wydawnictwa Nezznalek. Mimo tego, że w większości utworów mamy do czynienia z pozytywnym nastrojem, na trackliście znalazły się singiel "Daddy Issues". Jest to muzyczne rozliczenie się z nieudanej relacji z ojcem.

Czasem życie to ciągłe "XD"

Młoda wokalistka już na początku albumu zaskakuje. Dlaczego? Zaczynając odsłuch płyty, ma się wrażenie, że krążek otwiera ckliwa ballada załamanej nastolatki. Po chwili jednak okazuje się, że był to celowy zabieg, aby po minucie rozpoczęła się wesoła, energiczna piosenka, niczym z bajki Disneya, w której słyszymy:


Każdy potknąć może się
w drodze po swój własny cel,
choć wiem (...),
czasem życie to ciągłe "XD".


Nezznalek na swoim pierwszym albumie studyjnym porusza tematy niezwykle ważne dla Generacji Z. Swoim charakterystycznym, muzycznym sposobem, przekazuje młodemu społeczeństwu, jak ważna jest świadomość samego siebie. W "Ctrl C, Ctrl V" mowa przecież o social mediach, w których podejmuje się próby ukazania idealnego życia. Artystka stawia przed nami pytania: Czy warto to robić? Czy idealna egzystencja w ogóle istnieje?
Na płycie "XD" znalazły się utwory, przez które chce się jedynie przebrnąć. "Pick me" jest dość podobne melodycznie do "OMG".

Album jest dobrze przemyślany - umieszczono w nim mieszankę różnych stylów, zarówno ballady, jak i bardziej ruchliwe, energiczne kawałki. Nezznalek stworzyła krążek, wprowadzając swój indywidualny klimat. Po pierwszych dźwiękach jej utworów już wiadomo, kto stoi za mikrofonem, a to zdecydowanie zaleta w branży muzycznej. Choć płyta nie zasługuje na Fryderyka, to z pewnością zostawi po sobie ślad, a być może pozytywnie wpłynie na młode pokolenie, które dzięki artystce w końcu poczuje się zrozumiane.

Katarzyna Derezińska

Nezznalek - XD (Official Music Video)

fot. materiały prasowe

Nezznalek [ZOBACZ GALERIĘ]
Słowa kluczowe: recenzja, nezznalek, "XD", premiera płyty, album muzyczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Recenzja płyty Taylor Swift
Taylor Swift "Midnights" - recenzja płyty

O czym opowiada dziesiąty album amerykańskiej piosenkarki?

The Car
Arctic Monkeys "The Car" - recenzja płyty

Jak zaprezentował się nowy album Arctic Monkeys?

Nezznalek "XD" - recenzja płyty
Nezznalek "XD" - recenzja płyty

14 października ukazał się pierwszy album studyjny młodej wokalistki. Jak prezentuje się krążek?

Polecamy
POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Recenzja płyty Taylor Swift
Taylor Swift "Midnights" - recenzja płyty

O czym opowiada dziesiąty album amerykańskiej piosenkarki?

The Car
Arctic Monkeys "The Car" - recenzja płyty

Jak zaprezentował się nowy album Arctic Monkeys?

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!