Aktualności - Festiwal Gitara

Muzyczna rewelacja zainauguruje Szczecin Jazz 2017

2017-02-01 12:25:55

Muzyczna rewelacja, wschodząca gwiazda amerykańskiego jazzu – Keyon Harrold, trębacz i producent muzyczny m.in. Jay'a-Z, Beyoncé, Mary J Blige, Rihanny i wielu innych gwiazd, zainauguruje Szczecin Jazz 2017, który rozpocznie się 28 lutego i potrwa do 12 marca.

Festiwal zakończy „Gala Polskiego Jazzu” przygotowana przez jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce – szczeciniankę – Agnieszkę Wilczyńską oraz Artura Andrusa. Podczas gali wystąpią również znakomici muzycy Henryk Miśkiewicz i Andrzej Jagodziński Trio.
    
W ciągu 12 dni festiwalowych odbędą się koncerty największych gwiazd światowego jazzu, m.in. 8 marca „Okolice” jazzu zaprezentuje ikona soulu, kontrabasista, wokalista i kompozytor Bill Salter, autor takich światowych hitów jak „Just The Two of Us” czy „Where is The Love”. Piosenki Saltera wykona podczas jego show m.in. polska wokalistka Dorota Miśkiewicz. Swoje najnowsze płyty przedstawią pianiści Jan Lundgren (Szwecja) – „Potsdamer Platz” i Matthew Shipp (USA) – „Piano Song” a młodą, polską scenę zaprezentuje wrocławski duet Magda Zawartko/Krzysztof Piasecki wspierany przez trębacza Piotra Damasiewicza i saksofonistę Tomasza Wendta.
    
Festiwal to nie tylko koncerty, to również szereg imprez towarzyszących oraz promujących muzykę jazzową. Jedną z nich,  w ramach „Jazz dla dzieciaków – Szczecin Jazz 2017”,  będą  warsztaty „Lekcja muzyki”, którą poprowadzi Grzegorz Turnau.
    
W ramach promocji festiwalu Szczecin Jazz 2017 szczecińska publiczność mogła wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą była „Domówka z Gwiazdą" Kevinem Mahogany, który 21 stycznia zaśpiewał w prywatnym mieszkaniu szczęśliwej laureatki, szczecińskiej fanki jazzu. Kevin Mahogany był gościem ubiegłorocznej edycji festiwalu.
    
Festiwal Szczecin Jazz 2017 posumuje koncert specjalny w wykonaniu Wyntona Marsalisa wraz z Jazz at Lincoln Center Orchestra i NFM Filharmonią Wrocławską, który odbędzie się 15 czerwca 2017 w sali szczecińskiej Filharmonii. Partnerem wydarzenia jest Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia.
    
Szczecin Jazz 2017 to druga edycja festiwalu, którego producentem jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Opiekę artystyczną sprawuje szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski. Koncerty odbywać się będą w salach Filharmonii szczecińskiej, Kościoła Dominikanów, Radia Szczecin, TRAFOstacji Sztuki. Pełny program na www.szczecinjazz.eu.

Keyon Harrold - trębacz, producent muzyczny, aranżer, songwriter. Nazwany przez Wyntona Marsalisa „przyszłością trąbki”. Jeden z najbardziej obiecujących trębaczy młodego pokolenia. Gra jazz, R&B, pop, gospel, blues i hip-hop. Koncertował i nagrywał płyty z największymi artystami i zespołami z całego świata, takimi jak: Jay-Z, Beyoncé, Common, Erykah Badu, Lauryn Hill, Rihanna, Gregory Porter, D’Angelo oraz Billy Harper, Robert Glasper czy 50cent. Jest współtwórcą albumu „Night Black Summer” autorstwa ikony R & B Maxwella, który zdobył dwie nagrody Grammy. Kolejnym wielkim sukcesem Harrolda jest nagranie ścieżki trąbki w filmie „Miles Ahead” o Milesie Davisie w reżyserii Dona Cheadle'a. Ciekawostką jest również fakt, że Keyon Harrold wygrał w Szczecinie w 2004 r. konkurs improwizacji „Zmagania Jazzowe”.

Agnieszka Wilczyńska  - według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” – piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. Carnegie Hall, Chicago Symphony Center czy National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Narodowej w Moskwie i we Lwowie.

Agnieszka Wilczyńska współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska. Od ponad 10 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego.  Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie, Ambasadorka Szczecina. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1998. W 1998 r. ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bill Salter
- kontrabasista, kompozytor, producent, wokalista i songwriter. Razem ze swoim wspólnikiem Ralphem McDonaldem zdobył dwie Nagrody Grammy. Pierwszą za utwór „Where is The Love”, który śpiewali Roberta Flack i Donny Hathaway. Drugą za utwór „Just The Two of Us”, który w oryginale wykonywali Grover Washington Jr i Bill Withers. Salter w swojej karierze współpracował z wieloma muzykami m.in.: Herbie Mann, Nancy Wilson czy Josh White. Grał i komponował muzykę do broadwayowskich musicali m.in.: „Ain`t Supposed To Die a Natural Death”, „Don`t Play Us Cheap” czy „Raisin In the Sun”. W latach 60. ściśle współpracował z Miriam Makeba przy musicalu „Mama Africa” popularyzującym muzykę arfykańską. W tym czasie napisał i skomponował wiele utworów, które zebrane zostały w autorskim przedstawieniu Ms Makeba pt. „When I`ve Passed On”.  

Sylwester Ostrowski – saksofonista jazzowy i producent muzyczny. Jako muzyk zdobył główną nagrodę w konkursie standardów jazzowych Siedlce 2002. Jako producent – Fryderyka 2007 za płytę Piotra Wojtasika „Circle”. Za działania na rzecz utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ma na swoim koncie dwa krążki: „When the groove is low” (2011) oraz „Don’t Explain” (2013) nagrane z amerykańskimi jazzmanami Waynem Dockery i Newmanem T. Bakerem oraz trzeci, najnowszy „Just Music” (2014), dedykowany rynkom azjatyckim a nagrany wspólnie z japońską gwiazdą Makoto Kuriyą. Laureat nagrody artystycznej miasta Szczecin w roku 2012. Obecnie współpracuje ze światowej sławy wokalistką Deborah Brown, z którą nagrał płytę „Kansas City Here I Come”.

Wynton Marsalis – trębacz i kompozytor. Członek znanej muzycznej rodziny Marsalisów. Jeden z najbardziej popularnych muzyków na świecie. Mówi się o nim, że jest pierwszym jazzmanem, który posiadł wszystkie odmiany gatunku – od nowoorleańskich korzeni, przez bebop, aż po jazz nowoczesny. Był członkiem zespołu Arta Blakeya „Jazz Messengers”, współpracował również z Herbie Hancock, Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Sweets Edison, Clark Terry, Sonny Rollins, Ron Carter, Tony Williams czy London National Philharmonic Orchestra. Wynton gra na jedynej w swoim rodzaju trąbce wykonanej przez Dave’a Monette’a. Została ona zaprojektowana specjalnie dla leworęcznego Marsalisa i jest pokryta personalnymi grawerami. Wynton Marsalis jest wielokrotnym laureatem nagrody Grammy w kategoriach jazz i muzyka klasyczna oraz zdobywcą Nagrody Pulitzera za album „Blood On The Fields”. Dyrektor Jazz at Lincoln Center Orchestra.

ip

fot. Keyon Harrold/materialy prasowe

Słowa kluczowe: Szczecin Jazz 2017, Keyon Harrold, szczecin festiwal, muzyka festiwale
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
thevoice
Nowy sezon amerykańskiego The Voice

Trzynasta edycja popularnego programu wraca 25 września. [WIDEO]

Kolejne gwiazdy na Sunrise Festival 2017! Oliver Heldens, Shermanology i Lucas & Steve!
Kolejne gwiazdy na Sunrise Festival 2017! Oliver Heldens, Shermanology i Lucas & Steve!

W dniach 21-23 lipca odbędzie się jubileuszowa edycja Sunrise Festival w Kołobrzegu.

Kolejna gwiazda na Sunrise Festival 2017. Armin van Buuren!
Kolejna gwiazda na Sunrise Festival 2017. Armin van Buuren!

Holenderski DJ i producent Armin van Buuren wystąpi 23 lipca, w ostatnim dniu festiwalu.

Polecamy
W piątek rusza Festiwal Gitara!
W piątek rusza Festiwal Gitara! Wrocław

Za kilka dni do Wrocławia zjadą się słynni gitarzyści z całego świata. 18 listopada rozpocznie się Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2011, który zainauguruje koncert Carlosa Pinany.

Festiwal Gitarowy: Gwiazdy we Wrocławiu
Festiwal Gitarowy: Gwiazdy we Wrocławiu Wrocław

Już 21 listopada we Wrocławiu ruszy kolejna edycja Festiwalu Gitarowego – Gitara 2009. Warto dodać, że tą znakomitą imprezę medialnie wspiera portal dlaStudenta.pl.

Ostatnio dodane
thevoice
Nowy sezon amerykańskiego The Voice

Trzynasta edycja popularnego programu wraca 25 września. [WIDEO]

Kolejne gwiazdy na Sunrise Festival 2017! Oliver Heldens, Shermanology i Lucas & Steve!
Kolejne gwiazdy na Sunrise Festival 2017! Oliver Heldens, Shermanology i Lucas & Steve!

W dniach 21-23 lipca odbędzie się jubileuszowa edycja Sunrise Festival w Kołobrzegu.

Konkurs Ziaja