Aktualności - Muzyka

Milli Vanilli czyli wielka ściema

2006-11-19 15:53:08

19 listopada 1990 doszło do pierwszego w historii odebrania Nagrody Grammy. Stało się to 5 dni po ujawnieniu jednego z największych skandali w historii muzyki: Rob Pilatus i Fabryce Morgan znani jako Milli Vanilli nie wykonywali w rzeczywistości piosenek na płycie „Girl You Know It's True".

Milli Vanilli stworzył niemiecki producent Frank Farian- założyciel zespołu Boney M. Wybrał dwóch dobrych modeli i tancerzy, którzy nie mieli jednak wystarczająco dobrego głosu. Partie wokalne nagrali więc Charles Shaw, Johnny Davis i Brad Howell, którzy byli utalentowani, ale z kolei niezbyt interesujący z marketingowego punktu widzenia. Początkowo pierwsza płyta nazywała się „All or Nothing". W 1989 zdecydowano o zmianie tytułu albumu, na taki, jaki miał pierwszy singiel- „Girl You Know It's True", stworzono nową okładkę i w nowej formie wypuszczono na rynek amerykański. Wydano do niego aż 5 singli. 

Duet zdobył ogromną sławę. Pilatus lubił porównywać Milli Vanilli do Boba Dylana, Elvisa Presleya, Paula McCartney'a czy Micka Jaggera, a więc największych wokalistów, co uznawano za kompletnie bezpodstawne. Byli tak zafascynowani sławą, że zażądali od producenta, że sami nagrają wokale na następną płytę. Wytwórnia się na to nie zgodziła i 15 listopada 1990 Farlan wyznał w wywiadzie całą prawdę. Wybuchł skandal, a 4 dni później zdecydowano o odebraniu zespołowi nagrody Grammy za najlepszy debiut. Sąd w Stanach Zjednoczonych zdecydował, że każdy kto kupił płytę „Girl You Know It's True" może żądać rekompensaty. Wytwórnia Artista Records usunęła go ze swojego katalogu.

Farian zdecydował się wydać płytę rzeczywistych wykonawców pod nazwą The Real Milli Vanilli, a zatytułowaną „Moment of Truth". Pilatus i Morgan postanowili natomiast udowodnić, że potrafią śpiewać i nagrali album jako Rob& Fab. Okazał się on kompletną klapą- sprzedano tylko 2 tys. egzemplarzy i  drogi muzyków się rozeszły.

Pilatus wpadł w depresję, miał problemy z alkoholem i narkotykami był kilkakrotne aresztowany, a w 1998 r. został znaleziony martwy w jednym z niemieckich hoteli we Frankfurcie.

Morgan skupił się na karierze solowej. W 2002 nagrał płytę „"Love Revolution", która sprzedała się w kilkuset tysiącach egzemplarzy.  Koncertuje głównie w niemieckich klubach. Zakupił prawa do piosenek z płyty „Girl You Know It's True", które wykonuje na nich obok własnych kompozycji. W kwietniu 2005 występował w Poznaniu.

 

foto: zene.net

 

Małgorzata Węglarz
gosia@dlastudenta.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Billie Eilish
Najgorętsze single sezonu 2019

Sprawdźcie, czego teraz warto posłuchać!

Duo Jatekok
Duo Jatekok supportem przed Rammsteinem w Chorzowie

Zespół wykona utwory z albumu "Klavier" Rammsteina na cztery ręce i dwa fortepiany!

Daddy Yankee
Daddy Yankee po raz pierwszy w Polsce

Con Calma - utwór, który od tygodni okupuje czołowe miejsca list przebojów w Polsce i na świecie, już za niespełna miesiąc zabrzmi na żywo w TAURON Arenie Kraków.

Polecamy
Gavin DeGraw ujawnia nowy singiel! [WIDEO]
Gavin DeGraw ujawnia nowy singiel! [WIDEO]

Gavin DeGraw ujawnia nowy singiel "She Sets the City on Fire" i zapowiada premierę płyty - "Something Worth Saving"

Avril Lavigne we Wrocławiu
Avril Lavigne we Wrocławiu

5 lipca w Hali Stulecia w ramach europejskiego tourne promującego krążek „The Best Damn Thing” wystąpi Avril Lavigne.

Ostatnio dodane
Billie Eilish
Najgorętsze single sezonu 2019

Sprawdźcie, czego teraz warto posłuchać!

Duo Jatekok
Duo Jatekok supportem przed Rammsteinem w Chorzowie

Zespół wykona utwory z albumu "Klavier" Rammsteina na cztery ręce i dwa fortepiany!