Aktualności - One Love Sound Fest

Mighty Diamonds (JAM)

2010-11-16 10:47:23

Mighty Diamonds (JAM)

Trio wokalne the Mighty Diamonds są jedną z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowo grup reggae, które pochodzą z epoki roots lat 70-tych. Bardziej przyswajalni niż inne korzenne formacje, zachwycali uduchowionymi, cudownie czystymi harmoniami oraz zwartymi, chwytliwymi kompozycjami, w większości stworzonymi przez nich samych.

Zawsze byli nabożnymi Rastafarianami, ale potrafili balansować pomiędzy duchowym i politycznym przekazem oraz słodkim, romantycznym materiałem, co czyniło ich bardziej uniwersalnymi niż wojownicze ekipy jak Culture czy Black Uhuru. Niezależnie czy wykonywali pieśni miłosne czy protest songi, The Mighty Diamonds wnieśli do swojego najlepszego dorobku zaskakujące zaangażowanie emocjonalne. Dzięki temu ich debiutancki album "Right Time" wciąż uważany jest za jeden z wiecznych klasyków muzyki roots reggae.

Powstali w 1969 roku w getcie Trenchtown w Kingston, będącym również domem Boba Marleya. Od samego początku w składzie grupy znajdowali się założyciel oraz wokalista Pat "Lloyd" Ferguson (aka Judge Diamond, the Judge), główny głos Donald Shaw (aka Tabby Diamond, the Prophet) oraz wokalista Fitzroy Simpson (aka Bunny Diamond, the Jester).

Ich słodkie brzmienie i wytworna choreografia były wyraźnie inspirowane grupami Motown z lat 60-tych.

We wczesnych latach 70-tych the Mighty Diamonds nagrywali dla wielu różnych producentów, jak Stranger Cole czy Rupie Edwards. Nie odnieśli jednak większego sukcesu. W końcu w 1973 roku nawiązali współpracę z Dynamic Sounds Studio Byrona Lee i stworzyli swój pierwszy prawdziwy przebój "Shame and Pride". Chwilę potem, w 1975 roku przenieśli się do Josepha "JoJo" Hoo Kima i jego Channel One. Wynikiem były dwa kolejne przeboje - "Country Living" oraz "Hey Girl", a następnie największy sukces jak do tej pory - wspomniany "Right Time".

Po podpisaniu umowy z wielką wytwórnią Virgin wydali dla nich pierwszy album, również zatytułowany "Right Time". Płyta natychmiast stała się klasykiem, podejmując wiele społecznych i duchowych tematów w zestawieniu z mocną oraz pełną wdzięku muzyką. Znalazły się tam kolejne hity, takie jak "I Need a Roof", "Have Mercy" czy "Africa". Od tego momentu byli gwiazdami nie tylko na Jamajce, ale również w Wielkiej Brytanii, co dało im nowe możliwości i pozwoliło na wyjazd do Nowego Orleanu, gdzie nagrali swój kolejny album "Ice on Fire". Płyta wyprodukowana przez Allena Toussainta była niełatwym mariażem reggae i amerykańskiego R&B i została źle przyjęta przez fanów zespołu ukierunkowanych na roots. Artyści szybko odpuścili sobie taką stylistyczną mieszankę i powrócili do Channel One, tworząc w kolejnych latach kilka mocnych, korzennych albumów - "Stand Up for Your Judgement" (1978), "Tell Me What's Wrong" (1979) oraz najwyżej z nich oceniany "Deeper Roots" (1979). We wczesnych latach 80-tych rozpoczęli współpracę z producentem Gussie Clarke?m, tworząc nowe przeboje na bazie klasycznych riddimów Studio One i umieszczając je na albumie "Changes" (1981). Jeden z tych utworów - "Pass the Kouchie" (czasem nazywany również "Kutchie") stał się wielkim hitem na Jamajce i w 1982 roku doczekał się interpretacji Musical Youth, która pod tytułem "Pass the Dutchie" stała się przebojem na amerykańskim i brytyjskim rynku.

W połowie lat 80-tych the Mighty Diamonds zaczęli wykorzystywać w swej muzyce elementy cyfrowej muzyki epoki ragga, co można usłyszeć na takich albumach jak "Struggling" (1985) oraz efektach produkcyjnej pracy Clarke?a: "The Real Enemy" (1987) oraz "Get Ready" (1988). Dodatkowo na przestrzeni lat ukazało się kilka kolekcji ich wcześniej niewydanych nagrań z Channel One. Zwolnili nieco tempo swojej pracy w latach 90-tych, ale wciąż wydawali nowe albumy, takie jak spokojny, zorientowany na soul "Paint it Red" z 1993 roku czy mocniejszy "Speak the Truth" z roku 1994.

Zespół nie przestał koncertować na festiwalach i w klubach na całym świecie a ostatnią pozycją w ich katalogu jest wydany we Francji w 2008 roku "Inna de Yard" ? album wydany w ramach cyklu akustycznych płyt "unplugged", tworzonych przez wielkie nazwiska jamajskiego roots reggae.

Jak do tej pory Tabby, Bunny oraz Judge w ciągu swojej długiej kariery stworzyli ponad 40 albumów. Stanowią absolutny kanon muzyki roots reggae na świecie i są jednym z nielicznych już artystów z najwyższej jamajskiej półki, którzy jeszcze nigdy nie gościli w Polsce.


Dyskografia

    * 1976 - Right Time
    * 1976 - I Need A Roof
    * 1977 - Ice On Fire
    * 1978 - Stand Up To Your Judgment
    * 1978 - Tell Me What's Wrong
    * 1978 - The Best Of
    * 1978 - Planet Mars Dub
    * 1978-1984 - Kouchie Vibes
    * 1979 - Back To The Roots
    * 1979 - Deeper Roots
    * 1981 - Changes
    * 1981 - Dubwise (Dub tracks from the album "Changes")
    * 1981 - Reggae Street
    * 1981 - Indestructible (1982 ?)
    * 198X - Heads Of Government
    * 1983 - Leaders Of Black Country
    * 1983 - Backstage
    * 1985 - Struggling
    * 1986 - Pass The Kouchie
    * 1986 - If You Looking For Trouble
    * 1988 - Get Ready
    * 1990 - Go Seek Your Rights
    * 1992 - Moment Of Truth
    * 1993 - Paint It Red
    * 1993 - Bust Out
    * 2001 - Rise
    * 2005 - Declaration of Rights
    * 2006 - Thugs In The Streets
    * 2008 - Inna de Yard

Linki:
http://www.themightydiamonds.com
http://www.myspace.com/themightydiomands

Słowa kluczowe: One Love Sound Fest 2010, program, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. materiały prasowe
One Love Music Festival 2018 następcą One Love Sound Fest

Festiwal odbędzie się 17 listopada 2018.

One Love
One Love Sound Fest 2017 już za nami [ZDJĘCIA]

18 listopada odbyła się 14. edycja jednego z największych festiwali w Polsce.

One Love Sound Fest startuje juÅź niebawem!
One Love Sound Fest startuje już niebawem!

Wrocław po raz kolejny zostanie stolicą muzyki reggae.

Polecamy
One Love - najważniejsze informacje
One Love - najważniejsze informacje

Już coraz bliżej do tegorocznej edycji One Love! Dzisiaj przedstawiamy informacje odnośnie biletów, zakwaterowania dla osób przyjeżdżających spoza Wrocławia oraz informację na temat tegorocznego Before Party.

Alborosi na One Love
Alborosi na One Love

Występ na One Love jest jego drugą wizytą w Polsce. Podczas Festiwalu będzie można posłuchać jego najnowszej płyty, a także doskonale wszystkim znanych klasyków.

Ostatnio dodane
fot. materiały prasowe
One Love Music Festival 2018 następcą One Love Sound Fest

Festiwal odbędzie się 17 listopada 2018.

One Love
One Love Sound Fest 2017 już za nami [ZDJĘCIA]

18 listopada odbyła się 14. edycja jednego z największych festiwali w Polsce.

Konkurs Ziaja