Aktualności - Muzyka

Mateusz Kowalski zwycięzcą prestiżowego EuroStrings

2019-07-23 11:40:54

Gitarzysta klasyczny Mateusz Kowalski wygrał EuroStrings European Guitar Festival Collaborative, którego finał odbył się 21 lipca 2019 roku w Londynie. W konkursie znaleźli się laureatki i laureaci szesnastu europejskich festiwali. Polak, który jest wyróżnionym absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, konkurował w finale z Yuki Saito z Japonii oraz Giulią Ballaré i Simonem Rinaldo z Włoch. We wrześniu wydana zostanie debiutancka płyta artysty, która promowana będzie trasą koncertową, m.in. w Europie, USA i Chinach.

Mateusz Kowalski

EuroStrings to prestiżowy konkurs i jedna z najważniejszych platform tworzących centrum międzynarodowych możliwości dla gitarzystów, współfinansowana przez Unię Europejską. Program przyczynia się do rozwoju dynamicznej i zróżnicowanej europejskiej sceny gitary klasycznej, która odzwierciedla wspólne wartości, troski i wyzwania XXI wieku.  Zwycięzca EuroStrings musiał przejść roczny i wieloetapowy konkurs, w którym spotykał się na scenach, m.in. Belgii, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, z szesnastką zakwalifikowanych artystów. Główna nagroda w tak skonstruowanym festiwalu jest potwierdzeniem wybitnych umiejętności i stanowi otwarcie drogi do światowej kariery.

W EuroStrings 2018/2019 Mateusz Kowalski rywalizował, m.in. z Katarzyną Smolarek z Polski, You Wu z Chin, Simonem Rinaldo z Włoch, Peterem Graneisem z Niemiec, Gábor Hart z Węgier, Julią Trintschuk z Niemiec, Dimitrisem Soukaras z Grecji, Viktorem Ðuknić z Serbii, Misaelem Barraza-Diaz z Meksyku, Emmanuelem Sowicz z Chille.

W programie EuroString biorą udział laureatki i laureaci najważniejszych europejskich festiwali: Festival Internacional de Guitarra de Guimarães, Portugal; Internationales Gitarrenfestival Rust, Austria; Zagreb Guitar Festival, Croatia; Szeged Guitar Festival, Hungary; Sarajevo International Guitar Festival, BiH; Twents GitaarFestival, The Netherlands; Nik¹ić Guitar Festival, Montenegro; Tampere Guitar Festival, Finland; Sofia GuitArt Festival, Bulgaria; Tallinn Guitar Festival, Estonia; International Guitar Festival Mottola, Italy; International Festival Of Guitar José Tomás Villa De Petrer, Spain; International Guitar Festival Nuertingen, Germany; London Guitar Festival, UK.

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom z wyróżnieniem). Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko (dyplom z wyróżnieniem). Doskonalił swoje umiejętności także podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich, prowadzonych przez takich wybitnych muzyków, jak Sérgio Assad, Zoran Dukić, Alvaro Pierri, Łukasz Kuropaczewski i Paul O’Dette. Artysta, poza licznymi występami w Polsce, koncertował na Słowacji, Węgrzech, we Francji, Włoszech, w Chorwacji, Liechtensteinie, Hiszpanii, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Belgii, Anglii, Szwecji i Austrii (m.in. w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein). Jako wyróżniający się absolwent otrzymał od rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaproszenie do udziału w koncercie dyplomantów w Filharmonii Narodowej – wykonał Concierto de Aranjuez Joaquína Rodriga z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (czerwiec 2019).

Mateusz Kowalski jest laureatem 1 miejsc w festiwalach i konkursach: International Guitar Festival RUST – Austria (2018), XVIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Antony – Paryż (2017), XIX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza Krynica-Zdrój (2018), Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Zakopanem (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Nordhorn w Niemczech (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Olsztynie, dwukrotnie (2014 i 2016), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Elche w Hiszpanii (2014), XVI Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Krynicy-Zdrój (2012), XIV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy w Trzęsaczu (2011).

Premiera debiutanckiej płyty Mateusza Kowalskiego zaplanowana jest na 6 września 2019. Pierwsza płyta to zbiór ważnych dla artysty utworów w nowych interpretacjach i opracowaniach. W programie znalazły się utwory Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Pizzolli, Ponce'a, Assad’a i Schuberta.

KK/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: konkurs, 2019, gitara klasyczna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Ekstremalne sporty" Janusza Walczuka zbyt ekstremalne? [WIDEO]

Najnowszy kawałek rapera to spore zaskoczenie.

Agnieszka Chylińska ogłasza trasę koncertową na 25-lecie kariery [WIDEO]

Artystka świętowanie 25 lat kariery rozpocznie od 7 koncertów w Polsce.

Remaster utworu happysad'u drugim singlem promującym nowy album!

Zespół happysad przychodzi z drugim singlem! Jaką niespodziankę zafundował słuchaczom?

Polecamy
Yasmin Levy
Yasmin Levy wystąpi w trzech polskich miastach

Koncerty odbędą się w kwietniu 2019 roku.

Zuza Jabłońska w duecie z Kubą Karasiem
Zuza Jabłońska w duecie z Kubą Karasiem z The Dumplings [WIDEO]

Młoda artystka eksperymentuje z gatunkami, konwencjami, jak również porusza ważne problemy społeczne w tekstach.

Ostatnio dodane
"Ekstremalne sporty" Janusza Walczuka zbyt ekstremalne? [WIDEO]

Najnowszy kawałek rapera to spore zaskoczenie.

Agnieszka Chylińska ogłasza trasę koncertową na 25-lecie kariery [WIDEO]

Artystka świętowanie 25 lat kariery rozpocznie od 7 koncertów w Polsce.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!